2011.10.18 g. 14:15

Zapasy na Targówku

Mistrzostwa Polski Kadetek i IX Drużynowy Turniej Zapaśniczy
Ponad dwieście osób startowało w IX Drużynowym Turnieju Zapaśniczym o puchar Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, organizowanym przez Uczniowski Klub Sportowy „Zdrowy Targówek”.

Zawody - przeprowadzone w dniach 14.-16. października 2011 r. - składały się z trzech elementów: organizowanych po raz pierwszy na warszawskim Targówku Mistrzostw Polski Kadetek oraz turnieju kadetów i zawodów dzieci.

Uczniowski Klub Sportowy „Zdrowy Targówek”

Logo UKS „Zdrowy Targówek”

Mimo, że w zawodach występowali młodzi ludzie, rozpiętość wieku między nimi była stosunkowo duża: najstarsi spośród nich mieli po siedemnaście, zaś najmłodsi po trzy lata. Start trzyletnich bliźniaków Alberta i Dawida Kosińskich z UKS „Zdrowy Targówek” miał charakter symboliczny i pokazowy. Wszak zabawa jest istotnym elementem każdej dyscypliny sportowej.

Zobacz walkę bliźniaków

Drużynowym Mistrzem Polski Kadetek została drużyna Sobieskiego Poznań, która wygrała wszystkie mecze. Wicemistrzem Polski została ekipa Cementu-Gryf z Chełma, a na trzecim stopniu podium stanęła reprezentacja CSiR z Dąbrowy Górniczej. Czwarte miejsce zajęły reprezentantki WLKS Siedlce.

Zwycięskie drużyny Kadetek w trakcie dekoracji

Podczas dziewiątej edycji Drużynowego Turnieju Zapaśniczego Kadetów gospodarze – UKS „Zdrowy Targówek” – nie ustępowali na macie swoim gościom i zajęli pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęli reprezentanci SSA Legia 1926 Warszawa, zaś trzecia była drużyna MLUKS Orlik z Wierzbicy. Niezwykłe emocje dostarczyła walka o pierwsze miejsce. Początkowo UKS „Zdrowy Targówek” prowadził 2:0, później Legia wyrównała. Od tej pory obie drużyny po każdej walce „zamieniały się” rolami. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 5:5, a o zwycięstwie gospodarzy zdecydował jeden mały punkt przewagi!

Zwycięskie drużyny Kadetów w  trakcie dekoracji

Zwycięskie drużyny Kadetów w  trakcie dekoracji

Największą grupę uczestników imprezy stanowili zawodnicy startujący w Turnieju Dzieci „Young Gladiator’s”. 142 dzieci z siedemnastu klubów walczyło na trzech, leżących obok siebie, matach. Organizatorzy podzielili zawodników na czteroosobowe kategorie wiekowe i wagowe. Ponieważ w zapasach na podium staje czterech najlepszych zawodników (w tym dwie osoby zajmujące trzecie miejsca), każdy uczestnik otrzymał medal. Można mieć nadzieję, że dzięki temu wszyscy zawodnicy poczuli się zdopingowani do dalszego uprawiania najstarszej dyscypliny sportowej, jaką są zapasy. W tym turnieju zwyciężył Olimpijczyk Radom, a drugie miejsce zajęła SSA Legia 1926 Warszawa. Trzecie miejsce przypadło UKS „Zdrowy Targówek”, który minimalnie wyprzedził MLUKS Orlik Wierzbica.

Walka zapaśniczek

Dodatkową atrakcją sobotniej części zawodów był iście dziennikarski komentarz wygłaszany na bieżąco przez Sędziego Głównego Turnieju – „profesora” zapasów, Andrzeja Suprona. Można sądzić, że przedstawiciele mediów sprawujących patronat nad zawodami, tj. Telewizji EDUSAT, Radia RMF MAXXX i portalu www.warszawa.pl, mogli się wiele od niego nauczyć.

Fundatorem pucharów dla najlepszych drużyn opisanych powyżej zawodów był Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. Wręczał je Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wacław Kowalski, któremu podczas wręczania pucharów, medali i nagród towarzyszyli między innymi: Michał Pawlik - założyciel i prezes Fundacji Promocji m.st. Warszawy, Włodzimierz Zawadzki - mistrz olimpijski z Atlanty, Andrzej Malina – mistrz świata z 1986 roku, Leszek Blautenberg – brązowy medalista mistrzostw świata weteranów, Marek Wałachowski – Dyrektor sportowy Polskiego Związku Zapaśniczego oraz Roman Soroczyński – prezes UKS „Zdrowy Targówek”.

Walka zapaśników

Mistrzynie Polski otrzymały nagrody ufundowane przez COMP S.A., zaś wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali drobne upominki przekazane przez innych sponsorów imprezy. Zawody zostały dofinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy i Polski Związek Zapaśniczy.