Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Sport

2011.10.19 g. 16:14

Patriotyzm wersja 2 zero

Sport też może być wyrazem patriotyzmu
Czym jest dzisiaj patriotyzm? Pytanie ważne, bo odpowiedzieć na nie, to odpowiedzieć na inne – „Kim jestem?”. Polakiem? A może Europejczykiem? A może po prostu obywatelem świata?

W końcu muzyki często słuchamy amerykańskiej, swobodnie rozmawiamy po angielsku, a do pracy możemy pojechać do Wielkiej Brytanii lub Holandii. Po prawie całej Europie możemy podróżować bez paszportu.

 

Dawniej, w sytuacji zagrożenia kraju, postawa patriotyczna przejawiała się w gotowości  do poświęcenia życia lub wolności za ojczyznę, czy to na wojnie czy w walce z radzieckim okupantem. Dziś nie ma już tych punktów odniesienia, zagrożenie militarne oddaliło się poza granicę naszego kraju, a  Sowieci obecni są już tylko na kartach historii.

 

Patriotyzm wersja 2.0

 

Patriotyzm wersja 2.0

 

Problem z definicją?

 

Jak więc dziś  zdefiniować patriotyzm? Jesteśmy w tej sprawie podzieleni. Z badań CBOS wynika, że najczęstszą definicją jest miłość do ojczyzny, na drugim miejscu – poczucie więzi z krajem, trzecim – działanie na rzecz dobra swojego państwa. Brzmi pięknie, ale ogólnie. Na szczęście  są i konkrety. Patriotyzm to poprawne posługiwanie się językiem  ojczystym (dla 2% Polaków) – czyli nie mówimy „wziąść” i nie „cofamy się do tyłu” – czy wzięcie udziału w wyborach (3%). 

 

Na zachodzie liczy się pozytywna energia!

 

Ale jest też taki czas, kiedy można zrobić coś ekstra – wyrazić uwielbienie do kraju podczas szczególnego wydarzenia. Amerykanie  obchodzą  swój Dzień Niepodległości (Independence Day), upamiętniający ustanowienie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych 4 lipca 1776 roku. Wielki koncert z tej okazji przyciąga  średnio pół miliona Amerykanów. Imprezie towarzyszą widowiskowe pokazy sztucznych ogni w całym kraju oraz świetna zabawa.

 

Sport to też patriotyzm

 

Okazuje się, że podobna tradycja patriotycznego świętowania jest obecna też u nas…  i nabiera coraz większego rozpędu! Takim przykładem jest organizowany już od 21 lat  Bieg Niepodległości, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Trasa biegu liczy 10 kilometrów i wiedzie głównymi ulicami Warszawy. Zwycięzcą jest każdy, kto przekroczy linię mety. W biegu nie liczy się wynik, najważniejsza jest pamięć i cześć, którą uczestnicy oddają historii. A wszystko to w formie dobrej i zdrowej zabawy. O nowoczesności tego wydarzenia świadczy choćby fakt, ze sympatycy biegu mogą śledzić przygotowania do wydarzenia oraz sami zdawać relację ze swoich treningów na stronach w Internecie

 

Świętowanie w stylu ROCK 

 

Szczególnie warto wspomnieć o realizowanej w Warszawie z okazji Dnia Niepodległości 11 Listopada kampanii społecznej - „ROCK Niepodległości”. Projekt ma na celu promowanie wśród młodych ludzi wartości patriotycznych w interesującej i rozrywkowej dla nich formie. Ideą kampanii jest uświadomienie nam: studentom, artystom, przedsiębiorcom, że w czasach pokoju nowoczesne formy patriotyzmu przejawiają się również w spełnianiu zawodowym oraz twórczym. Poprzez postawy przedsiębiorcze możemy budować niezależność ekonomiczną Polski tym samym troszcząc się o jej niepodległość. W tym roku kampania informacyjna ruszyła już w październiku. Wydarzeniu  towarzyszy szereg różnych atrakcji, m.in. 7 listopada będziemy mogli wziąć udział w  konferencji naukowej i porozmawiać o nowoczesnym patriotyzmie z autorytetami ze świata nauki, biznesu i polityki. Organizatorzy kampanii wspierają też młodych zdolnych artystów oraz wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich sympatyków. Po raz pierwszy wykorzystano w tym celu możliwości jakie daje Internet i jego serwisy społecznościowe.

 

W taki sposób wyłoniono zwycięzcę sondy, który zagra na koncercie ROCK Niepodległości, koło takich gwiazd jak Lombard, Magnetar, Night Rider. Koncert odbędzie się 11 listopada w klubie koncertowym Palladium, a występ zespołów poprzedzi parada motorów Harley Davidson oraz wystawa sprzętu zbrojeniowego. Impreza jest projektem społecznym, dlatego udział w niej jest całkowicie bezpłatny. Darmowe wejściówki na koncert można pobrać na stronie http://rockniepodleglosci.pl/. Z racji tej, że liczba miejsc jest ograniczona – kto pierwszy ten lepszy. Przyznać trzeba, że jest to dobra okazja aby świętować niepodległości w przyjemny i energetyzujący sposób.

 

Jesteśmy na TAK

 

W ubiegłorocznym Biegu Niepodległości wzięło udział 7 tys. zawodników, na koncercie ROCK Niepodległości 2010 bawiło się 2,5 tys. osób. Multimedialne muzeum Powstania Warszawskiego odwiedza co roku około 2 mln ludzi – większość to osoby przed 30 rokiem życia. Liczby mówią same za siebie. Młodzi ludzie chcą i potrafią być patriotami, potrzebują tylko odpowiedniego katalizatora, który taką postawę w nich pobudzi. Takim katalizatorem okazały się codzienne przyjemności, którym nadano nowe znaczenie i nowy wymiar. Wartości pozostały te same, zmieniają się tylko formy ich kultywowania. Patriotyczne staje się to, co jest nam znane i bliskie – muzyka rockowa, jogging, koncerty.  Za pomocą tych aktywności możemy również świętować  istotne  wydarzenia historyczne, robiąc to w przyjemny i radosny sposób.

 

Patriotyzm jest trendy!

 

Wygląda na to, że patriotyzm w czasach pokoju  zaczyna nabierać nowego wymiaru i może przejawiać się również za pomocą nowoczesnego stylu życia, nowoczesnej polityki, czy nawet nowoczesnych technologii.  Okazywanie postaw patriotycznych przybiera coraz bardziej atrakcyjne oraz angażujące formy. Młodzi ludzie organizujący patriotyczne wydarzenia przekłuli balon martyrologii i pokazali, że z bycia Polakiem po prostu można się cieszyć. Takie inicjatywy jak m.in  „ROCK Niepodległości”, choć o krótkiej tradycji, już wchodzą do naszej świadomości i pozwalają naprawdę cieszyć się z tego, że żyjemy tu i teraz. Można posunąć się dalej i powiedzieć, że w ten sposób realizujemy niejako sugestię Marszałka Piłsudskiego, który po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej w 1920 r. powiedział: „my wam wywalczyliśmy wolność, teraz wy musicie na nią pracować”. Podążając za myślą Marszałka warto świętować odzyskanie niepodległości i troszczyć się o niepodległość spełniając się twórczo i zawodowo.

 

 11 listopada mamy szanse nie tylko myśleć o przeszłości, ale także po prostu świętować w rytmie pozytywnej muzyki i cieszyć z tego, kim jesteśmy.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy