Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Sport

2012.05.03 g. 09:23

Warszawskie akcenty EUROreprezentacji Polski

Franciszek Smuda powołał do kadry EURO 2012 trzech warszawiaków. To bramkarz Wojciech Szczęsny i napastnicy: Michał Kucharczyk i Robert Lewandowski. Są też w drużynie zawodnicy z warszawskimi historiami w tle.

Franciszek Smuda wybrał.

 

Franciszek Smuda, fot. Roger Gorączniak

 

Franciszek Smuda,
fot. Roger Gorączniak

 

Warszawiacy

 

Bramkarz:

 

  • Wojciech Tomasz Szczęsny (ur. 18 kwietnia 1990 w Warszawie)


    Wojciech Szczęsny, fot. Sławek


    Wojciech Szczęsny,
    fot. Sławek


    Wojtek jest wychowankiem Agrykoli Warszawa, którą w 2004 poprowadził do wicemistrzostwa Polski juniorów. W styczniu 2005 poleciał z pierwszym zespołem Legii Warszawa na Cypr, gdyż z tą drużyną jego rodzice zawarli umowę pierwokupu. Następnie Wojciech Szczęsny wypożyczony był do swojego macierzystego klubu, ale często trenował z Legią lub szkoleniowcem bramkarzy Krzysztofem Dowhaniem.
    Na początku sezonu 2006/2007 przeszedł do Arsenalu

 

Napastnicy:

 

  • Michał Kucharczyk (ur. 20 marca 1991 w Warszawie)


    Michal Kucharczyk, fot. Julia Nowikowa


    Michal Kucharczyk,
    fot. Julia Nowikowa


    Karierę piłkarską rozpoczynał w klubie Świt Nowy Dwór Mazowiecki.
    W oficjalnym meczu rozgrywek seniorskich zadebiutował na pięć dni przed siedemnastymi urodzinami – 15 marca 2008 zagrał od 76. do 90 minuty w 16. kolejce ówczesnej III ligi przeciwko Stomilowi Olsztyn.
    W lipcu 2009 podpisał pięcioletni kontrakt z Legią Warszawa, jednak pierwszy sezon po transferze spędził na wypożyczeniu do swojego poprzedniego klubu. W czerwcu 2010 wrócił do Legii i znalazł się w kadrze I drużyny. 27 sierpnia 2010 - w przegranym 0:2 meczu 4. kolejki przeciwko GKS Bełchatów - zadebiutował w Ekstraklasie (w 62 minucie zmienił Takesure'a Chinyamę). 24 września 2010 - w 38 minucie, wygranego 2:1 spotkania przeciwko Lechowi Poznań - zdobył w niej swojego pierwszego gola

  • Robert Lewandowski (ur. 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie)


    Robert Lewandowski, fot. Sławek

    Robert Lewandowski,
    fot. Sławek


    Swoją karierę zaczynał w Partyzancie Leszno, którego to klubu jednak nie był zawodnikiem, a jedynie mógł uczestniczyć w treningach dzięki pracującemu tam swojemu ojcu. W 1997 roku trafił do Varsovii Warszawa. Grał tam 7 lat.
    Występował także w Delcie Warszawa. W stołecznym klubie grał do lata 2005 roku i strzelił dla niego w IV lidze cztery bramki.
    Sezon 2005/2006 rozpoczął w Legii II Warszawa. Dla rezerw Wojskowych w trzeciej lidze strzelił dwie bramki.
    Latem 2006 roku odszedł do Znicza Pruszków, który zapłacił za niego 5 tys. zł. W Zniczu Lewandowski dostał szansę i wykorzystał ją bardzo dobrze. W ciągu dwóch sezonów strzelił 38 goli. Trafił na znakomity okres zespołu, który dzięki wsparciu władz miasta otrzymał zielone światło do walki o wspinanie się na szczyt. Drużyna w większości zbudowana była z młodych zawodników.
    18 czerwca 2008 roku Robert Lewandowski trafił do Lecha Poznań
    W sezonie 2008/2009 zdobył z Lechem Remes Puchar Polski. Latem 2009 roku sięgnął po Superpuchar Ekstraklasy, a w meczu o trofeum strzelił jednego gola. 15 maja 2010 zdobył Mistrzostwo Polski z Lechem, a sam wywalczył koronę króla strzelców z 18 bramkami na koncie.
    Po zakończeniu sezonu 2009/10 trwały negocjacje w sprawie transferu Lewandowskiego z Lecha Poznań. Ostatecznie 11 czerwca 2010 roku Lech Poznań osiągnął porozumienie z niemieckim klubem Borussia Dortmund i został sprzedany za kwotę szacowaną na 4.500.000 €. Piłkarz podpisał kontrakt obowiązujący do 30 czerwca 2014


    Robert Lewandowski wychowywał się w sportowej rodzinie.
    Ojciec uprawiał judo i grał w piłkę w Hutniku Warszawa.
    Mama była siatkarką pierwszoligowego AZS Warszawa.
    Po śmierci męża objęła po nim funkcję kierownika hali sportowej w podwarszawskim Lesznie, a obecnie jest wiceprezesem miejscowego Partyzanta.
    Robert Lewandowski był „twarzą" i ambasadorem gry FIFA 10 w Polsce. Jego wizerunek pojawił się na okładce – obok Franka Lamparda iWayne'a Rooneya – jak i w kampanii reklamowo-promocyjnej tej gry piłkarskiej. W 2011 podpisał kontrakt z Coca-Colą. Umowa piłkarza z firmą obejmuje wykorzystanie jego wizerunku w celach promocyjno-reklamowych marki. Lewandowski został także ambasadorem młodzieżowego turnieju piłkarskiego Coca-Cola Cup, a także maszynek do golenia Gillette.

 

Zawodnicy, którzy grali lub grają w warszawskich klubach

 

Bramkarz:

 

  • Łukasz Fabiański (ur. 18 kwietnia 1985 w Kostrzynie nad Odrą.


    Łukasz Fabianski, fot. Ronnie Macdonald


    Łukasz Fabianski,
    fot. Ronnie Macdonald


    Zawodowy kontrakt podpisał w roku 2004 z Lechem Poznań. W tym samym roku był również na stażu w Arsenalu, jednak ostatecznie odrzucił ofertę kontraktu i wrócił do Polski. W drużynie Lecha Fabiański był rezerwowym.
    W przerwie zimowej (2004) przeszedł do Legii Warszawa. W Ekstraklasie pierwszy występ zaliczył 24 lipca 2005, kiedy to wystąpił w spotkaniu z Arką Gdynia. Po odejściu Artura Boruca do Celticu został pierwszym bramkarzem warszawskiej drużyny. W sezonie 2005/2006 wystąpił we wszystkich meczach swojej ekipy (w sezonie 2005/2006 wystąpił w każdej minucie wszystkich 30 meczów ligowych jego drużyny. W tym sezonie został również Mistrzem Polski oraz otrzymał piłkarskiego Oscara w kategorii najlepszy bramkarz. Ten drugi sukces powtórzył również rok później.
    26 maja 2007 roku przeszedł do Arsenalu za 4 mln 350 tys. euro.

 

Obrońcy

 

  • Tomasz Jodłowiec (ur. 8 września 1985 w Żywcu)


    Tomasz Jodłowiec, fot. Zbigniew Luchciński


    Tomasz Jodłowiec,
    fot. Zbigniew Luchciński


    Występuje na pozycji środkowego obrońcy lub defensywnego pomocnika w Polonii Warszawa.
    Wychowanek Koszarawy Żywiec, przez dwa lata wystepował w klubie Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski po czym w 2008 wraz ze sprzedaniem klubu z Grodziska Wielkopolskiego trafił ze swoimi kolegami z drużyny do Polonii Warszawa.

  • Jakub Wawrzyniak (ur. 7 lipca 1983 w Kutnie)


    Jakub Wawrzyniak, fot. Sławek


    Jakub Wawrzyniak,
    fot. Sławek


    Pierwszym klubem w którym zaczynał przygodę z piłką nożną był klub Sparta Złotów. W polskiej ekstraklasie zadebiutował 20 marca 2004 w meczu Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Wisła Kraków.
    Od 26 czerwca2007 był zawodnikiem Legii Warszawa.
    28 stycznia 2009 o północy Legia porozumiała się z Panathinaikosem Ateny w sprawie transferu Wawrzyniaka. 30 stycznia 2009 r. oficjalnie podpisał 4-letni kontrakt. W nowej drużynie zadebiutował 4 lutego tego samego roku w spotkaniu Pucharu Grecji zPanserraikosem.
    Dnia 4 kwietnia 2009 roku po meczu ze Skodą Xanthi wykryto w jego organizmie niedozwolone środki dopingowe i z tego powodu został zwolniony z greckiego klubu. Zgodnie z przepisami Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i statutem Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Jakub Wawrzyniak, który został w Grecji zawieszony na rok za stosowanie dopingu, nie mógł grać nie tylko w Polsce, ale także w żadnym innym kraju. Od 22 stycznia 2010 r. decyzją Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie mógł ponownie rozgrywać mecze.
    Po powrocie do Legii był związany z klubem kontraktem do 30 czerwca 2011.
    Po jego wygaśnięciu podpisał nową 3-letnią umowę.

 

Pomocnicy:

 

  • Kamil Grosicki (ur. 8 czerwca 1988 w Szczecinie)


    Kamil Grosicki, fot. Roger Gorączniak


    Kamil Grosicki,
    fot. Roger Gorączniak


    Grosicki swoją piłkarską karierę rozpoczynał w Pogoni Szczecin.
    Następnie trafił do Legii Warszawa.
    19 czerwca 2007 roku podpisał czteroletni kontrakt z trzecią drużyną sezonu 2006/2007 – Legią Warszawa. Zadebiutował w niej pod koniec lipca w wygranym 1:0 meczu z Cracovią. 25 sierpnia po raz pierwszy zagrał w podstawowym składzie w spotkaniu zZagłębiem Sosnowiec, w którym strzelił również swojego pierwszego gola dla Legii. Grosicki spisywał się obiecująco, jednak pojawiały się problemy z hazardem.
    W lutym 2008 został wypożyczony do szwajcarskiego FC Sion, a w grudniu 2008 do do Jagiellonii Białystok, która w czerwcu 2009 roku wykupiła Kamila Grosickiego na stałe.

  • Adrian Mierzejewski (ur. 6 listopada 1986 w Olsztynie)


    Adrian Mierzejewski, fot. Zbigniew Luchciński


    Adrian Mierzejewski,
    fot. Zbigniew Luchciński


    Jest wychowankiem szkółki piłkarskiej Naki, w której szkolił się pod okiem Andrzeja Nakielskiego. Wiosną 2003 trafił do II-ligowego Stomilu Olsztyn, w którym występował do końca ówczesnego sezonu. Później wrócił do Naków i zimą 2004 przeniósł się do Wisły Płock. W sezonie 2005/06 zdobył z Wisłą Puchar Polski. Zimą 2007 został wypożyczony do Zagłębia Sosnowiec. Po sezonie wrócił do Płocka.
    22 grudnia 2008 podpisał trzyletni kontrakt z Polonią Warszawa. 5 grudnia 2010 roku został laureatem plebiscytu tygodnika "Piłka Nożna" w kategorii "Ligowiec Roku 2010".
    Od czerwca 2011 roku zawodnik tureckiego klubu Trabzonspor.
    Po negocjacjach strony umowy ustaliły, że turecki klub zapłaci Polonii Warszawa kwotę w wysokości 5,25 mln euro, co w momencie transferu czyni Mierzejewskiego najdroższym piłkarzem sprzedanym z polskiej ligi

  • Maciej Rybus (ur. 19 sierpnia 1989 w Łowiczu)


    Maciej Rybus, fot. Julia Nowikowa


    Maciej Rybus,
    fot. Julia Nowikowa


    polski lewonożny piłkarz, wychowanek Pelikana Łowicz, reprezentant Polski, występujący na pozycji lewego pomocnika.
    Od 14 września 2007 do 23 lutego 2012 gracz Legii Warszawa.
    W lutym 2012 przeszedł do rosyjskiego Tierieka Grozny.
    Maciej Rybus w barwach Legii zadebiutował 15 listopada 2007 roku, w meczu Pucharu Ekstraklasy przeciwko Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, pojawił się na boisku w 46 minucie spotkania, zmieniając Marcina Smolińskiego. Po dobrym występie w tym meczu, trener LegiiJan Urban postanowił, że młody zawodnik będzie od tej pory trenował z pierwszym zespołem.
    24 listopada 2007 roku, podczas meczu Orange Ekstraklasy Polonia Bytom - Legia Warszawa (1:2), rozgrywanym na Stadionie Śląskim w Chorzowie, Rybus pojawił się na boisku w 86 minucie meczu, kolejny raz zmieniając Marcina Smolińskiego.
    8 grudnia 2007 roku, Maciej strzelił pierwszą bramkę dla Legii w rozgrywkach Orange Ekstraklasy w meczu z Górnikiem Zabrze.
    27 kwietnia 2008 zdobył dwie bramki w meczu Legia Warszawa - Wisła Kraków.
    Mimo że Rybus nie był pierwotnie zgłoszony do rozgrywek Orange Ekstraklasy, debiut umożliwiło mu wpisanie na tzw. "Listę C" - przeznaczoną dla maksymalnie dwóch zawodników, którzy rozegrali więcej niż 4 mecze w Młodej Ekstraklasie.
    13 lutego 2012 r. podpisał kontrakt z czeczeńskim klubem Tieriek Grozny który gra wrosyjskiej Priemjer Lidze. Zapłacono za niego 2,7 mln euro.

  • Rafał Wolski (ur. 10 listopada 1992 w Kozienicach)


    Rafał Wolski, fot. Legia Warszawa


    Rafał Wolski,
    fot. Legia Warszawa


    Rafał Wolski swą piłkarską karierę rozpoczynał w klubie Jastrzębie Głowaczów w 2001 roku.
    Przed sezonem 2008/2009 trafił na Łazienkowską 3.
    W lipcu 2009 sięgnął po wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych. Szybko przebił się również do Młodej Legii, w której stał się wiodącą postacią. Wiosną 2010 roku został włączony przez Stefana Białasa do szerokiej kadry pierwszej drużyny, zaś w maju sięgnął po wicemistrzostwo MESA. Bieżący sezon Rafał Wolski rozpoczął w Młodej Legii, ale we wrześniu ponownie znalazł się w „dorosłym zespole”.
    2 stycznia 2011 Legia podpisała z Rafałem Wolskim profesjonalny kontrakt obejmująca następne trzy i pół roku.

 

Napastnik

 

  • Artur Sobiech (ur. 12 czerwca 1990 w Rudzie Śląskiej)


    Artur Sobiech, fot. Zbigniew Luchciński


    Artur Sobiech,
    fot. Zbigniew Luchciński


    Piłkarz rozpoczął swoją karierę piłkarską w juniorach miejscowego klubu, Grunwaldu Ruda Śląska.
    Spędził jednak w drużynie tylko jeden sezon 2005/06, po czym podpisał kontrakt z Ruchem Chorzów, gdzie początkowo grał wyłącznie w drużynach juniorskich. W sezonie 2007/08  grał w Młodej Ekstraklasie dla Ruchu a  sezonie 2008/2009 zaczął występować w pierwszym zespole.
    3 sierpnia 2010 podpisał trzyletni kontrakt z Polonią Warszawa. Kwota transferu wyniosła 3,914 miliona złotych. 6 sierpnia zadebiutował w Polonii w wygranym 2:0 ligowym meczu zGórnikiem Zabrze, w 17. minucie tego spotkania zdobywając swoją pierwszą bramkę w nowym klubie.
    30 czerwca 2011 roku podpisał trzyletni kontrakt z Hannoverem 96. Do niemieckiej drużyny przeszedł za ok 1,25 mln euro.

 


Kadra reprezentacji Polski na Euro 2012

 

Bramkarze:

 

  • Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn),
  • Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn),
  • Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven)

 

Obrońcy:

 

  • Sebastian Boenisch (Werder Brema),
  • Kamil Glik (Torino),
  • Marcin Kamiński (Lech Poznań),
  • Tomasz Jodłowiec (Polonia Warszawa),
  • Damien Perquis (Sochaux),
  • Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund),
  • Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela),
  • Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa),
  • Grzegorz Wojtkowiak (Lech Poznań).

 

Pomocnicy:

 

  • Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund),
  • Dariusz Dudka (AJ Auxerre),
  • Kamil Grosicki (Sivasspor),
  • Adam Matuszczyk (Fortuna Duesseldorf),
  • Adrian Mierzejewski (Trabzonspor),
  • Rafał Murawski (Lech Poznań),
  • Ludovic Obraniak (Bordeaux),
  • Eugen Polanski (Mainz),
  • Maciej Rybus (Terek Grozny),
  • Rafał Wolski (Legia Warszawa).

 

Napastnicy:

 

  • Paweł Brożek (Celtic Glasgow),
  • Michał Kucharczyk (Legia Warszawa),
  • Robert Lewandowski (Borussia Dortmund),
  • Artur Sobiech (Hannover 96).

 

Źródło informacji o zawodnikach i zdjęć: Wikipedia



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy