2013.10.15 g. 22:54

Zmagania młodych zapaśników na Targówku

XI Drużynowy Turniej Zapaśniczy
Chyba nikt nie spodziewał się, że końcówka XI Drużynowego Turnieju Zapaśniczego o Puchar Burmistrza Dzielnicy Targówek wywoła niesamowite emocje. Zapewne mistrz Hitchcock nie wyreżyserowałby lepszego widowiska.

Chyba nikt nie spodziewał się, że końcówka XI Drużynowego Turnieju Zapaśniczego o Puchar Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, rozgrywanego 12 października 2013 roku w Hali OSiR przy ul. Ossowskiego 25,  wywoła niesamowite emocje. Zapewne mistrz Hitchcock nie wyreżyserowałby lepszego widowiska

Otwarcie zawodów

O pierwszym miejscu w Turnieju decydował wynik przedostatniego meczu zawodów, w którym gospodarze, UKS „Zdrowy Targówek”, spotkali się z reprezentantami RCSZ Olimpijczyk Radom. Trzech najlżejszych zawodników z Targówka przegrało swoje walki. Klubowi trenerzy nie robili z tego tragedii, gdyż są to początkujący zawodnicy – w dodatku każdy z nich był młodszy od swojego przeciwnika. Kiedy jednak mistrz Polski młodzików, Daniel Marciniak, wygrał swoją walkę, nadzieje ożyły. Dwóch następnych zawodników – Emil Gwiazda i Jakub Nowosiak – doprowadziło do remisu 3:3. Ponieważ każda drużyna kierowała na matę po siedmiu zawodników, wynik meczu zależał od ostatniej walki. 16-letni radomianin, Patryk Boniek, po pięknej, wyrównanej walce, pokonał o dwa lata młodszego Darka Skołożyńskiego. W ten sposób Olimpijczyk wygrał 4:3, dzięki czemu - po raz kolejny – zajął pierwsze miejsce w Turnieju. Drugie miejsce zajął UKS „Zdrowy Targówek”, a na trzecim stopniu podium stanął zespół SSA Legia 1926.

Dalsze miejsca zajęły warszawskie drużyny: UKS Talent Białołęka i wspólna reprezentacja dwóch klubów, występująca pod nazwą Zapasy Gwardia Niska.

Puchary, medale i inne nagrody uczestnikom zawodów wręczali: Sławomir Antonik - Burmistrz Dzielnicy Targówek, Wacław Kowalski – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek, Andrzej Supron – wielokrotny medalista najważniejszych imprez sportowych świata i Europy, Paula Stamm – Prezes Fundacji im. Feliksa Stamma, Jadwiga Krawczyk i Witold Harasim – przedstawiciele Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Praga”, Paweł Michalec – Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Targówek oraz Roman Soroczyński – prezes UKS „Zdrowy Targówek”.

Informacja, że było to kolejne zwycięstwo radomskiego klubu jest bardzo istotna, gdyż przypadkowy czytelnik mógłby odnieść wrażenie, iż tylko różnica wieku zadecydowała o ich sukcesie. Z całą pewnością jest to efekt współpracy RCSZ Olimpijczyk ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Radomiu oraz wspaniałej pracy zespołu trenerskiego.

Moment z walki

Można mieć nadzieję, że również trenerzy UKS „Zdrowy Targówek” – po ubiegłorocznych sukcesach sportowych – cementują następny zespół, który będzie sięgał po sukcesy w skali ogólnopolskiej. Świadczą o tym choćby wyniki III Turnieju Dzieci „Young Gladiators”, który został przeprowadzony następnego dnia, tj. 13. października 2013 roku. Zawody odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci (zawodnicy do 12. roku życia) i młodzików (zapaśnicy w wieku od 13 do 15 lat). Co ciekawe, wzorem ubiegłych lat dzieci zostały podzielone na czteroosobowe kategorie. Wszyscy wiedzą, że w sportach walki przyznawane są cztery medale: złoty, srebrny i dwa brązowe. Zatem… każde dziecko wyjechało z medalem!

W przeciwieństwie do sobotnich zawodów, rywalizacja dzieci i młodzików miała charakter indywidualny. Jednak suma punktów zdobytych przez poszczególnych zawodników składała się na klasyfikację drużynową. O ile we współzawodnictwie młodzików UKS „Zdrowy Targówek” nie dał szans przeciwnikom, o tyle wyniki dzieci dały mu siódme miejsce zespołowe. Goście zawodów - przybyli w niemal identycznym składzie, jak poprzedniego dnia – żartowali, że znowu Targówek okazał się gościnny: wszak zawody dzieci toczyły się o puchar prezesa UKS „Zdrowy Targówek. Równie „gościnny” okazał się drugi z klubów współorganizujących niedzielne zawody: UKS Zapasy Gwardia Warszawa. Młodzicy z tego klubu zajęli piąte miejsce, zaś dzieci – ósme. Istotny jednak jest fakt, że wyniki młodych zawodników tego klubu dają nadzieję na rychłe odrodzenie klubu, który ongiś był potęgą zapaśniczą.

Warto w tym miejscu podkreślić imponującą postawę reprezentantów Pogoni Tyszowce, którzy przyjechali aż spod Zamościa: zajęli oni pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej dzieci oraz drugie miejsce wśród młodzików. Inny pozawarszawski klub, Orlik Wierzbica, osiągnął również bardzo dobre wyniki: zajął drugie miejsce wśród dzieci  i trzecie w rywalizacji młodzików. Żeby informacja o „składach” podium była pełna, należy nadmienić, że trzecie miejsce wśród dzieci zajął UKS Talent Białołęka.

Zespół Scoobi Doo Crew

Jednak nie samymi zapasami dzieci i młodzież żyją!
Podczas sobotnio-niedzielnych zawodów ważna była dobra zabawa! Jednym z jej elementów był sobotni występ dziecięcego zespołu hiphopowego SCOOBY DOO CREW. Z kolei na niedzielę zostali zaproszeni uczestnicy konkursu rysunkowego na temat zapasów, zorganizowanego przez zaprzyjaźniony VIII Ogród Jordanowski. Otrzymali oni nagrody ufundowane przez Fundację im. Feliksa Stamma oraz UKS „Zdrowy Targówek”. Warto nadmienić, że jeden z rysunków stał się kanwą plakatu zawodów, zaś pozostałe będą wykorzystywane w przyszłości. Przed wręczeniem nagród uczestnikom  niedzielnych zmagań dwaj zawodnicy UKS „Zdrowy Targówek”, Marcin Mirecki i Jakub Rokicki, stoczyli pokazową walkę, którą na żywo komentował Sędzia Główny Turnieju, „profesor zapasów” Andrzej Supron.

Andrzej Supron dekoruje zwycięzców

Zawody były współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. Sponsorami imprezy byli: Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Praga”, Takeda Pharma Sp. z o.o. – producent preparatu Sanostol, Biuro Rachunkowe JOVIX i Wydawnictwo BAUER Sp. z o.o. Sp. k. – wydawca czasopisma BRAVO SPORT.