Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.11.26 g. 09:38

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

  • ZIELEŃ
    Rozpoczęto montaż zabezpieczeń roślin przed szkodliwym działaniem soli używanej podczas zimowego utrzymania dróg. Co roku przed zimą Zarząd Oczyszczania Miasta zabezpiecza zieleń przyuliczną. Tym razem w Warszawie rozstawi 9,5 tys. metrów mat słomiano-foliowych. Ich zadaniem jest ochrona podłoża i samych roślin przed szkodliwym działaniem aerozolu solnego.
  • ZOO
    Do końca roku w słoniarni w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym można bezpłatnie przetestować grę ZOO Tycoon. Aplikacja promuje pełną wersję gry na Xbox 360. Część dochodu wspomoże słonie z warszawskiego zoo.
  • PRZESTRZEŃ MIEJSKA
    Kto i kiedy podjął decyzję o reklamie miejskiego numeru interwencyjnego na Pałacu Kultury i Nauki? Ile czasu ta reklama wisiała? Jaki był jej koszt wykonania, a jaki ekspozycji na PKiN? Jaka jest długofalowa polityka miasta dotycząca ekspozycji wielkoformatowych na PKiN? Czy ekspozycje na PKiN są każdorazowo konsultowane z Wydziałem Estetyki Przestrzeni Publicznej? – pyta radny Marcin Rzońca.
  • BEZPIECZEŃSTWO
    „Zwracam się z apelem do pani prezydent o skierowanie pism do Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Stołecznego Policji z wnioskami o udzielenie pochwał z wpisem do akt oraz przyznanie nagród okresowych rannym funkcjonariuszom, którzy ochraniali warszawiaków przed najazdem hordy bandytów z całej Polski, a także o skromne nagrodzenie za ich poświęcenie i doznane urazy na rzecz przywracania porządku publicznego oraz ochronę mienia mieszkańców Warszawy” – napisał w interpelacji radny Lech Jaworski.
  • POLITYKA
    Członkami Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej z Mazowsza zostali wybrani: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Tomasz Siemoniak, Olgierd Dziekoński, Krzysztof Strzałkowski, Wiesław Raboszuk, Andrzej Nowakowski, Ewa Malinowska-Grupińska, Leszek Ruszczyk, Zbigniew Banaszkiewicz, Tomasz Kucharski, Ludwik Rakowski, Mariusz Popielarz, Leszek Celej. W Krajowej Komisji Rewizyjnej Region Mazowiecki zasiadać będzie Jarosław Szostakowski, a w Krajowym Sądzie Koleżeńskim – Jarosław Jóźwiak.
  • KONKURS
    Można już się zgłaszać do Śródmiejskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest to świetna okazja do zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu śródmiejskiego i warszawskiego samorządu oraz oczywiście wartościowych nagród! Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie Młodzieżowej Rady Dzielnicy Śródmieście. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 grudnia.
  • TEATRY
    „Z przykrością informujemy, że ze względów technicznych jesteśmy zmuszeni odwołać pokaz medialny spektaklu „Ale musicale!”, który miał się odbyć 27 listopada (środa) o godz. 12 – ogłosił Teatr Muzyczny Roma.
  • ZABYTKI
    Zakończył się pierwszy etap prac konserwatorskich na sklepieniu kaplicy pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, zwaną kaplicą Res Sacra Miser przy Krakowskim Przedmieściu. XIX-wieczne polichromie ujawniono dzięki badaniom finansowanym przez m.st. Warszawę – poinformował ratusz.
  • NAUKA
    Picie alkoholu może być atrakcyjnym sposobem regulacji własnych emocji w stresujących sytuacjach towarzyskich – potwierdziły to badania Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, dotyczące radzenia sobie ze stresem 20-latków. Dowiodły, że alkohol może spowodować chwilową zmianę tożsamości jednostki przez przestawienie się na używanie innej części swojej osobowości niż dotychczas. W większości przypadków efektem tego jest lepsze funkcjonowanie, a to tłumaczy, dlaczego młodzi ludzie tak chętnie sięgają po alkohol, próbując opanować własne emocje.

 

KOMUNIKACJA

 

  • SYGNALIZACJA
    W Warszawie nie przewiduje się instalowania na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wyświetlaczy pokazujących czas pozostały do zmiany sygnału – poinformował wiceprezydent Jacek Wojciechowicz w odpowiedzi na interpelację radnej Zofii Trębickiej.
  • TRAMWAJE
    Spółka Tramwaje Warszawskie zaprosiła 11 wykonawców do złożenia ofert w przetargu na budowę trasy tramwajowej na Tarchomin (od Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli Mehoffera). Otwarcie ofert zaplanowano na 30 grudnia.
  • PRAGA-POŁUDNIE
    Od 1 grudnia na przystankach Wał Gocławski będą się zatrzymywać linie przyspieszone 411, 507 i 509. Przystanki będą obowiązywać dla nich jako warunkowe (na żądanie). Charakter przystanków dla linii zwykłych dziennych (111, 117, 123, 147) pozostaje bez zmian – stały.
  • BIAŁOŁĘKA
    Od 1 grudnia linia 518 w kierunku pętli Emilii Plater zostanie skierowana na trasę: NOWODWORY – Światowida – Mehoffera – Świderska – Porajów – … – EMILII PLATER. Na trasie linii w kierunku krańca Emilii Plater uruchomiony zostanie dodatkowy przystanek Pancera 01 funkcjonujący jako warunkowy (na żądanie).

 

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

  • PRAGA-PÓŁNOC
    O godz. 11 w sali nr 312 w siedzibie Kolei Mazowieckich przy ul. Lubelskiej 26 (obok Dworca Wschodniego) odbędzie się konferencja prasowa, której tematem będzie rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich edycji 2013/2014.
  • WOLA
    O godz. 11 w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem badaczy i organizatorów projektu z dziedziny badań nad miastem: „Ekspedycje”. „Ekspedycje” są eksperymentem na styku badań społecznych, edukacji i sztuki. Jego uczestnicy wspólnie odbyli serię „wypraw” do trzech miast: Tarragony w Hiszpanii, Rennes we Francji oraz Warszawy. Badacze mieszkali w dzielnicach uznawanych za problematyczne. >>>WIĘCEJ
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz.11 w siedzibie Muzeum Niepodległości przy al. Solidarności 62 odbędzie się śniadanie prasowe z organizatorami wystawy Alfonsa Kułakowskiego „Okna do Boga”.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 17 w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście (ul. Nowogrodzka 43) odbędą się spotkania dotyczące bezpieczeństwa w Śródmieściu oraz realizacji postulatów i wniosków zgłoszonych podczas majowej debaty. Urząd zaprasza na spotkanie mieszkańców Koszyków i Oleandrów, osiedla Krucza i Ujazdowa, Powiśla, a także Solca, osiedli Torwar i Szwoleżerów.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 18 w sali multimedialnej Zachęty (wejście od ul. Burschego) odbędzie się pokaz filmowy towarzyszący wystawie „Domy srebrne jak namioty”. Zobaczymy film „Tabor wędruje do nieba” (reż. Emil Loteanu, ZSRR, 1975, 109 min). Wstęp wolny.
  • MOKOTÓW
    O godz.18 w Królikarni odbędzie się wykład dr. Jacka Bojakowskiego pt. „Element dwuznaczny obrazu na przykładzie własnych kolaży”. To kolejny wykład o neuroestetyce. Tą interdyscyplinarną dziedziną w stolicy zajmuje się wspólny – międzyuczelniany i międzywydziałowy – program dla studentów pod hasłem „Jeszcze więcej”, realizowany przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W Królikarni trwa cykl otwartych wykładów zaproponowany przez te instytucje.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 20 w Hard Rock Cafe odbędzie się Wielki Finał II Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Guitar Hero w ramach projektu Rock Da House. Po sześciotygodniowych poszukiwaniach mistrza gitary w 12 polskich miastach najlepsi gracze z każdego z nich zjadą się do Warszawy, aby walczyć o miejsca na podium. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Muchy.

 

ZAPOWIEDZI

 

  • URSYNÓW
    27 listopada (środa) o godz. 18 w ratuszu Ursynowa (al. KEN 61, sala konferencyjna) odbędzie się konferencja pt. „Partnerska szkoła – Rada Rodziców sprzymierzeńcem dyrektora szkoły”. Organizatorami spotkania są Urząd Dzielnicy Ursynów, Forum Ursynowskich Rad Rodziców oraz fundacja Rodzice Szkole. W konferencji wezmą udział dyrektorzy ursynowskich szkół i przedszkoli wraz z przedstawicielami rad rodziców. Wstęp tylko dla mediów i osób zaproszonych.
  • MOKOTÓW
    27 listopada (środa) o godz. 20 w klubie Wkręt przy ul. Chełmskiej 21 odbędzie się „Up! Ovo” – autorska, długa, improwizowana forma sceniczna w wykonaniu zawodowych aktorów, m.in. Wojciecha Medyńskiego, Katarzyny Michalskiej, Jakuba Wieczorka, Piotra Miazgi, Jacka Stefanika i Jaśka Aleksandrowicza-Kraski.
  • WOLA
    28 listopada (czwartek) o godz. 11 w siedzibie straży miejskiej przy ul. Młynarskiej 43/45 odbędzie się briefing Zarządu Dróg Miejskich, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i Straży Miejskiej. Tematem przewodnim będzie podsumowanie kampanii społecznej pod hasłem „Użyj dzwonka, poczujesz się pewniej”. Będzie ono wyjściem do omówienia sytuacji na warszawskich drogach w roku 2013 oraz zapowiedzi planów na rok 2014 i końcówkę 2013 r.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    28 listopada (czwartek) o godz. 21 Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Emilii Plater 51) zaprasza na spektakl Centrali o świecie warszawskich kebabów. „10 politycznych piosenek” opowiada o Warszawie poprzez pracowników i klientów warszawskich kebabów – imigrantów, którzy starają się poradzić sobie w życiu, oderwani od miejsca urodzenia, tworząc rzeczywistość polską w setkach barów w całym mieście. Spektakl zwraca uwagę na problemy, marzenia i kłopoty tych ludzi, którzy w polityce parlamentarnej nie znajdują swojej reprezentacji. Wstęp kosztuje 40 zł.
  • OCHOTA
    30 listopada i 1 grudnia (sobota i niedziela) w Blue City będzie można przyjrzeć się pracy Marcina Rusnarczyka – mistrza Polski baristów. W trakcie pokazu goście nauczą się, w jaki sposób przygotować aromatyczne i mocne espresso czy delikatne i pełne mlecznej piany latte. Uczestnicy poznają tajniki sztuki baristycznej, a ci, którzy dopiero poszukują swojego ulubionego napoju kawowego, będą mogli spróbować kawy przygotowanej na wybrany przez siebie sposób.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    1 grudnia (niedziela) o godz. 10 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim odbędzie się promocja najnowszej publikacji z serii „Monumenta Poloniae Culinaria” („Polskie Zabytki Kulinarne”): Jarosław Dumanowski, Maciej Próba, Łukasz Truściński – „Dworne kapłony, certy i minogi, czyli co jadł król Jan III (Księga szafarska dworu Jana III Sobieskiego 1695–1696)”. W opublikowanej przez Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie „Księdze szafarskiej” z lat 1695–1696 znajduje się spis produktów wydawanych pod koniec 1695 i na początku 1696 r. do kuchni i na stół Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
  • URSYNÓW
    2 grudnia (poniedziałek) o godz. 19 w ursynowskim Multikinie usłyszymy szantowe piosenki w wykonaniu: EKT Gdynia, Grupy Wokalnej Klang, Mirosława „Kowala” Kowalewskiego i Marka Majewskiego. Bezpłatne karty wstępu (po dwie na jedną osobę) będą wydawane 29 listopada (piątek) od godz. 18 do 19 w holu głównym Urzędu Dzielnicy Ursynów przy al. KEN 61. Karty, które nie zostaną odebrane, będą rozdawane 2 grudnia w holu głównym urzędu w godz. 8–16 i w Multikinie na 30 minut przed koncertem.
  • WILANÓW
    6 grudnia (piątek) o godz. 17 odbędzie się uroczyste otwarcie Labiryntu Światła. To instalacja świetlna złożona z około 150 tys. kolorowych lampek rozmieszczonych w przestrzeni ogrodu wilanowskiego na powierzchni ponad 1000 mkw. Motywy zawarte w instalacji odnoszą się do „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Tego dnia odbędą się dwa pokazy mappingu: o godz. 18 i 20.30. Ceny biletów: 0 zł – dzieci do lat 7, 3 zł – bilet ulgowy, 5 zł – bilet pełny. W czwartki i w dniu otwarcia wstęp bezpłatny.
  • PRAGA-POŁUDNIE
    6 grudnia (piątek) o godz. 19 na żywo ze Stadionu Narodowego nadana zostanie „Lista Przebojów Programu 3”. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą spędzić ten wieczór wspólnie z Markiem Niedźwieckim i Piotrem Baronem. Wstęp wolny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    11 grudnia (środa) o godz. 12 w teatrze 6. Piętro (pl. Defilad 1) odbędzie się próba medialna spektaklu „Czechow żartuje!”. Wydarzenie oparte na pomyśle połączenia w jeden wieczór teatralny wszystkich jednoaktówek Antoniego Czechowa jest kolejnym autorskim spektaklem Eugeniusza Korina – współzałożyciela i dyrektora artystycznego teatru 6.piętro. Premiera odbędzie się 21 grudnia o godz. 19.30.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    19 grudnia (czwartek) na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego (pl. Grzybowski 12) odbędzie się premiera „Bóg zemsty” na podstawie dramatu Szolema Asza według scenariusza i w reżyserii Andreia Muntéanu. Sztuka dotyka tabu, uderza subtelną równowagą tradycyjnych żydowskich tematów z tematyką współczesną. To będzie już drugie przedstawienie wyreżyserowane przez Andreia Muntéanu na podstawie tekstu tego kontrowersyjnego autora. Sztuka, uznana za obsceniczną i obrażającą żydowską religię, wywołała swego czasu wielki skandal obyczajowy. Mimo to odnosiła również międzynarodowe sukcesy. Spektakl dla widzów od lat 16.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    12 czerwca (czwartek) w Sali Kongresowej wystąpi Tori Amos. Ta jedna z najbardziej utalentowanych i szanowanych artystek, kompozytorek i wokalistek z ostatnich 20 lat ogłosiła wydanie nowego albumu – „Unrepentant Geraldines”. Wspierać go będzie światowa trasa koncertowa rozpoczynająca się 7 maja 2014 r. w Dublinie.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

  • SEJMIK MAZOWIECKI
    Klub Radnych SLD Sejmiku Województwa Mazowieckiego po zapoznaniu się z Programem Ostrożnościowym Województwa Mazowieckiego na czele wnioskuje o natychmiastowe odsunięcie od władzy Adama Struzika. „Program przewiduje wzrost zadłużenia do wysokości prawie 2 mld zł w 2019 r.” – argumentują radni.
  • KARCZEW
    Ośrodek Kultury w Karczewie zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Marianem Dachniewskim. Tematem będą rejony południowego Pacyfiku. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.
  • PIASECZNO
    W Centrum Kultury w Piasecznie o godz. 20 będzie można obejrzeć spektakl „Fredro – Kabaret”. Scenariusz składa się z drobnych utworów Aleksandra Fredry. Bilety w cenie 15 zł.
  • OSSÓW
    Gdzie znajduje się grób ks. Skorupki? Jak wyglądał front Bitwy Warszawskiej w sierpniu 1920 r.? Gdzie znajdują się miejsca pamięci związane z bohaterami boju pod Ossowem? Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w bezpłatnej aplikacji przygotowanej przez Samorządową Instytucję Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r.”.

 

PRZEGLĄD PRASY

 

  • PRZEGLĄD WOLSKI
    Dlaczego najmłodsi harcerze „kolekcjonowali” znaczki z podobizną Adolfa Hitlera? W jaki sposób Polskie Państwo Podziemne przerzucało tajne zdjęcia za granicę? Co uwieczniali na swoich kliszach konspiracyjni fotografowie? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas najbliższego spotkania dla młodzieży i dorosłych z cyklu „Filmy z duszą”, które odbędzie się 28 listopada (środa) o godz. 18.30 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego.
  • PRZEGLĄD URSYNOWSKI
    Przez cały listopad i grudzień w Urzędzie Dzielnicy Ursynów działa punkt konsultacyjny, w którym mieszkańcy mogą skorzystać z porad doświadczonych mediatorów.
  • TWOJA-PRAGA.PL
    Decyzja o budowie na gruzach Universamu Grochów nowego Kompleksu Miejskiego Rondo Wiatraczna w rękach Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kością niezgody stało się oddziaływanie przyszłej dużej inwestycji na środowisko.
  • INFORMATOR OCHOTY I WŁOCH
    4 grudnia (środa) o godz.18 w klubokawiarni Mam Ochotę (ul. Grójecka 75) odbędzie się debata na temat planów rozwoju transportu szynowego na Ochocie z udziałem wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego i przedstawicieli samorządu.
  • GAZETA ECHO
    Ulica Szegedyńska 9a – nowoczesne, wszechstronne centrum kultury, a także miejsce rozrywki dla najmłodszych, z placem zabaw. Zamykanym niestety po skończonej pracy ośrodka. – Młodzież wdrapuje się na dach, skacze z niego, jeździ po gzymsach na rolkach. Podglądają kobiety podczas aerobicu, rzucają kamieniami. Niszczą wszystko! Jak tu nie grodzić? – komentuje dyrektorka Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej.
  • POLSKIE RADIO RDC
    Spośród 17 tys. złożonych dotąd wniosków Warszawa rozpatrzyła 3,5 tys. roszczeń przedwojennych spadkobierców. Chcą oni zwrotu nieruchomości lub wypłaty odszkodowań. Warszawa co roku płaci za to kilkaset milionów złotych.
  • POLITYKAWARSZAWSKA.PL
    Wprawdzie Boże Narodzenie dopiero za miesiąc, ale w powietrzu zaczynamy odczuwać już wyjątkową świąteczną atmosferę, szczególnie na Białołęce. W sobotę radni tej dzielnicy ruszyli z trzecią edycją akcji „Zaradny Mikołaj”.
  • ŻYCIE WARSZAWY
    Za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w ratuszu i urzędach dzielnic zatrudniono 3870 nowych urzędników. – To skandalicznie dużo – ocenia Jarosław Krajewski, radny PiS.
  • TVNWARSZAWA.PL
    Budowa biurowca u stóp kolumny Zygmunta na Starówce od kilku tygodniu budzi kontrowersje. Tym razem sprawą zajęli się śródmiejscy radni. W poniedziałek sformułowali specjalne stanowisko, w którym zwracają się do wojewody mazowieckiego o natychmiastowe wstrzymanie prac przy Podwalu. Dodatkowo proszą o kontrolę inwestycji. Radnym zależy również na wynikach kontroli zleconej przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.
  • RYNEK KOLEJOWY
    Wstępnie zawężono przyczyny pożaru (zadymienia) Inspiro do awarii odbieraka prądu. Komisja metra ma zakończyć badanie okoliczności zdarzenia do połowy grudnia. Nowe pociągi na razie pozostają wycofane z ruchu.

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy