Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.12.11 g. 20:40

Grudniowe wydarzenia w IPN

Zapraszamy na ostatnie zajęcia w tym roku, a m.in. Wielcy architekci XX w. - Bohdan Lachert - wykład z cyklu Spacerkiem po Warszawie wygłosi historyk architektury i ceniony varsavianista Jarosław Zieliński.

do 31 grudnia

 

  • Prezentacja wystawy Przez Morze Czerwone.
    Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990.
    Ekspozycja ukazuje działalność struktur państwowych oraz polskiej emigracji niepodległościowej na obczyźnie w latach powojennych. Jest próbą ukazania bogactwa dokonań tysięcy ludzi, dla których Polska nigdy nie przestała być Ojczyzną, a o których aktywności i poświęceniu wie dzisiaj bardzo niewielu Polaków.

 

11 grudnia (środa) godz. 17.30

 

  • Pany i rezuny,
    czyli polsko-ukraiński węzeł gordyjski - spotkanie z cyklu Konfrontacje Antoniego Dudka,  czyli rozmowy o historii najnowszej. Gościem specjalnym będzie dr hab. Grzegorz Motyka.



    Konfrontacje profesora Dudka - plakat

 

11 grudnia (środa) godz. 18.00

 

  • Z cyklu Filmowe przesłuchanie historii.
    Ryszard Bugajski znany i nieznany pokaz filmu dokumentalnego Od grudnia do grudnia 1980-1981. Autorzy filmu (w roli narratora Zbigniew Bujak) próbują odpowiedzieć na pytanie, czy musiało dojść do stanu wojennego w Polsce w 1981 r. W tym celu  sięgnęli po świadectwa wielu polityków polskich, radzieckich i amerykańskich. Wyciągnięcie wniosków z przytaczanych relacji twórcy dokumentu pozostawiają widzom.
    Po projekcji rozmowa z reżyserem.
    Prowadzenie: redaktor Piotr Zaremba.

 

12 grudnia (czwartek) godz. 12.00

 

  • Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" zaprasza na wykład dr Agnieszki Łuczak "Straty polskiego ziemiaństwa po 1939 r.".
    Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Jan Żaryn.

 

12 grudnia (czwartek) godz. 17.00

 

  • Wielcy architekci XX w. - Bohdan Lachert  - wykład z cyklu Spacerkiem po Warszawie wygłosi historyk architektury i ceniony varsavianista Jarosław Zieliński.



    Wielcy architekci XX w. - Bohdan Lachert  - plakat

 

16 grudnia (poniedziałek) godz. 17.00

 

  • Z cyklu Jednostka w trybach represji.
    Od nienawiści do ludobójstwa wykład dr Alicji Bartuś Rwanda: "Rola propagandy w zbrodni ludobójstwa dokonanej na Tutsi oraz zbieżności tej ideologii z ideologią faszystowską".
    Wszystko zaczęło się w kwietniu 1994 r. Na oczach świata mordowano ludzi przez prawie 100 dni. Ofiarami byli głównie Tutsi. Jak doszło do ludobójstwa? W kraju, w którym byli dziennikarze, kamery, dyplomaci, w kraju, w którym w pierwszych dniach ludobójstwa stacjonowało 2,5 tys. żołnierzy ONZ. Wykład nakreśla genezę zbrodni, ze szczególnym uwzględnieniem ideologii, która legła u jej podstawy oraz rolę edukacji i propagandy w jej szerzeniu.

 

19 grudnia (czwartek) godz. 18.00

 

  • Z cyklu Historia w teatrze polskim po 1989 roku
    Rozmowa o spektaklu Kamienne niebo zamiast gwiazd Marcina Cecki w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego.
    "Kamienne niebo zamiast gwiazd to nowoczesny projekt teatralny, w którym historyczny temat spotyka się z radykalnym eksperymentem scenicznym. Inspirując się powieścią Jerzego Krzysztonia Kamienne niebo, która o Powstaniu Warszawskim opowiada z perspektywy ukrywających się i uwięzionych w piwnicy cywilów, twórcy - reżyser Krzysztof Garbaczewski i autor tekstu Marcin Cecko - konstruują świat, w którym izolacja, poczucie zamknięcia i desperackie próby przeżycia stają się uniwersalną metaforą funkcjonującą dziś, a to co martwe, powstaje z grobu, by poruszać się wśród żywych" (z recenzji spektaklu zamieszczonej na stronie Nowego Teatru).
    Gościem specjalnym spotkania będzie Marcin Cecko.
    W programie: prezentacja fragmentów spektaklu.
    Prowadzenie: prof. Krystyna Duniec (IS PAN).



    Historia w teatrze polskim po 1989 roku - plakat

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy