Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2014.01.27 g. 08:29

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

  • KOTY
    W tym roku w Warszawie i okolicach zamarzło już kilka kotów – poinformowała Straż dla Zwierząt w Polsce. Mimo apelu Straży dla Zwierząt mieszkańcy nie zostawiają uchylonych okienek piwnicznych dla kotów. Bezdomne zwierzaki nie mają się więc gdzie podziać, a bardzo źle znoszą tak duże mrozy – przypomina SdZ i apeluje o uchylenie okienka dla kotów.
  • POLITYKA
    „Na posiedzeniu Rady Regionu Platformy Obywatelskiej zapowiedziałem ubieganie się o mandat do Parlamentu Europejskiego z województwa mazowieckiego i poprosiłem o poparcie” – poinformował wojewoda Jacek Kozłowski.
  • KARTA WARSZAWIAKA
    Osoby, które rozliczyły się w urzędzie, powinny zgłosić się do jednego z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM z poświadczoną przez urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pierwszą stroną formularza PIT. – To kolejne ułatwienie, które pozwoli nowym podatnikom w Warszawie na skrócenie procedury i otrzymanie zniżek w ramach Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka – mówi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
  • PROMOCJE
    „Mam swój ulubiony OSiR, w którym od lat, od czasu do czasu, ćwiczę – opisuje radna Aleksandra Sheybal-Rostek. Patrzę, a na tablicy ogłoszeń przypięta mała karteczka (taka 5/4 cm) – że ośrodek honoruje Kartę młodego warszawiaka. Myślę sobie – super! Ale tknęło mnie i pytam pana w recepcji, czy honorowana jest również Karta warszawiaka. NIE. Lekko się ubawiłam. Bo zapewne jakaś tam młodzież się czasami pojawia, ale już na pewno nie dzieci. Podsumowując – ośrodek sportowy przykładnie włączył się do programu »Karta warszawiaka«. Jak najbardziej jest korekt i frontem do klienta – tyle że zniżki oferuje tym, którzy z jego oferty nie korzystają”.
  • PRZESTRZEŃ MIEJSKA
    Coraz więcej wiemy o tym, jak będzie wyglądać wyremontowana ul. Świętokrzyska – cieszy się Forum Rozwoju Warszawy. Metro Warszawskie udostępniło materiały projektowe, które posłużą do ustalenia ostatecznego wyglądu ulicy. Spółka zamówiła też wizualizacje, które zaprezentują projekt mieszkańcom.
  • ... I PO ŚWIĘTACH
    To już ostatnie dni z iluminacją bożonarodzeniową, która zdobi Warszawę od 7 grudnia – przypomina Zarząd Dróg Miejskich. 3 lutego rozpocznie się demontaż ozdób, które będą magazynowane do następnego sezonu, aby powrócić na warszawskie ulicy za 316 dni.
  • KONKURSY
    Urząd Dzielnicy Mokotów zaprasza młodzież szkolną do wzięcia udziału w konkursie na hasło i znak graficzny promujące trzeźwość. Celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia bez alkoholu. Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać na adres: promocja@mokotow.waw.pl znak graficzny lub treść wymyślonego hasła. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 lutego.
  • EDUKACJA
    Studenci Uniwersytetu Warszawskiego biorą udział w ankiecie „Graduate Barometer Europe 2014” na temat edukacji i kariery zawodowej. UW jest jedną z ponad 1000 szkół wyższych biorących udział w programie. Ankieta zawiera pytania dotyczące poziomu zadowolenia studentów z przebiegu studiów i ich oczekiwań wobec przyszłej kariery zawodowej. Badanie gromadzi opinie studentów z całej Europy i wykazuje różnice oraz podobieństwa pomiędzy poszczególnymi państwami.
  • KULTURA
    Państwowe Muzeum Etnograficzne zacieśnia współpracę z Ekwadorem. We wtorek, 14 stycznia, dr Adam Czyżewski oraz Jego Ekscelencja dr Fabián Valdivieso, występujący w imieniu José Barbosy Corbacho, podpisali umowę o współpracy w dziedzinie kultury i muzeografii pomiędzy Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz Universidad Técnica Particular de Loja.
  • BIBLIOTEKI
    To już ostatni tydzień akcji „BUW dla sów”, studenci będą mogli odwiedzać bibliotekę tylko do 31 stycznia (piątek). W tym czasie Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego będzie czynna do godz. 5 rano.
  • SPORT
    Trwa plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy 2013 r., którego organizatorem jest Biuro Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy. To już XIV edycja imprezy. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana statuetka w kategorii Nadzieja Olimpijska. Jest to nagroda dedykowana młodym sportowcom reprezentujących barwy klubu z siedzibą w Warszawie.
  • WOŚP
    Licytacja ikarusa przekazanego WOŚP przez MZA została zakończona. To blisko 30 tys. zł, które zasili pulę zebranych podczas WOŚP środków i pozwoli na wyposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz oddziałów geriatrycznych.
  • FERIE
    „Łazienki Królewskie zapraszają na cykl wydarzeń „Na biało” organizowanych w ramach ferii. Jak zima w mieście, to tylko w najszczęśliwszym miejscu w Warszawie” – czytamy na stronie internetowej muzeum. Łazienki rzygotowały propozycje zarówno dla rodzin, jak i dla grup zorganizowanych. W programie m.in. spacery po ogrodzie, warsztaty plastyczne, spotkania z filmowcami i artystami.
  • KINA
    Do jutra kino Iluzjon czeka na oficjalnym profilu kina na FB na propozycje walentynkowych filmów. Kolejnym etapem będzie głosowanie na Filmwebie, które potrwa od 29 stycznia do 9 lutego. Zwycięski film zostanie wyświetlony podczas specjalnego walentynkowego seansu 14 lutego o godz. 21.15.
  • SPACERKI STACJONARNE
    Biblioteka Publiczna na Woli zaprasza na kontynuację cyklu „Spacerki stacjonarne” pt. „Różności warszawskie”. Licencjonowani przewodnicy miejscy oraz miłośnicy Warszawy z fundacji Varsaviana opowiedzą o mało znanych zakątkach miasta, o ludziach mających duży wpływ na jego rozwój, a także o ciekawej architekturze. Spotkania odbywać się będą w Klubie Podróżnika w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 51 (ul. Bielskiego 3) w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17.30.
  • FUTBOL AMERYKAŃSKI
    Zarząd Warsaw Eagles przyjął rezygnację trenera głównego Dale’a Heffrona, który pełnił tę funkcję od listopada zeszłego roku. „Rezygnacja ma związek z zatrzymaniem naszego trenera 20 stycznia br. przez policję. Znajdował się on pod wpływem alkoholu, prowadząc samochód” – czytamy w oświadczeniu rozesłanym do mediów. Obowiązki trenera głównego tymczasowo przejął trener defensywy Jacek Wallusch. Klub prowadzi rozmowy z kilkoma kandydatami, aby uzupełnić sztab szkoleniowy.
  • SAMORZĄD
    Warszawska Wspólnota Samorządowa żąda ujawnienia na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy danych dotyczących dotychczas złożonych roszczeń do gruntów wywłaszczonych prawowitym właścicielom przez tzw. dekret Bieruta.
  • KURSY LATANIA
    Zostało nam kilka wolnych miejsc na teoretyczny kurs do licencji PPL(A). Początek: 1 lutego, zakończenie: 16 marca. Koszt 1290 zł. Chętnych prosimy o zgłaszanie się najpóźniej do środy do Agnieszki Łuczyńskiej pod nr. tel. 728 340 318 lub na adres e-mailowy: ht@aeroklub.waw.pl – zachęca Aeroklub Warszawski.
  • KURSY
    Dziś zaczynają się zapisy na bezpłatny kurs komputerowy ECDL Start (80 godzin, cztery moduły tematyczne zakończone egzaminem) dla pracujących mieszkańców stolicy powyżej 50. roku życia. Kurs jest realizowany w ramach unijnego projektu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Zapisy trwają do 7 lutego. Liczba miejsc ograniczona.

 

KOMUNIKACJA

 

  • AUTOBUSY
    Od dziś linia autobusowa 705 będzie realizowała kursy tylko na trasie Metro Marymont – Białobrzegi. Na odcinku Białobrzegi – Rynia będzie kursowała komunikacja zastępcza. Utrudnienia w ruchu podczas budowy kanalizacji na ul. Spacerowej i Głównej potrwają do kwietnia 2014 r. Zmieniona zostanie także trasa przejazdu autobusów zastępczych, ponieważ budowa kanalizacji uniemożliwi przejazd autobusów dotychczasową trasą, tj. ulicami Spacerową i Główną.
  • LOTNISKA
    Zgubiliście coś na lotnisku? Napiszcie do nas na adres: zespolprasowy@modlinairport.pl – być może to znaleźliśmy. Nasz pokój rzeczy znalezionych wypełniony jest już pod sam sufit – informuje Lotnisko Warszawa/Modlin.
  • KOLEJ
    Od dziś zmianie ulega rozkład jazdy autobusów obsługujących połączenie PKP Modlin-Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin – poinformowały Koleje Mazowieckie.

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 11 Mazowiecki Urząd Wojewódzki (pl. Bankowy 3/5, s. 131) zaprasza na konferencję prasową „Śmieci na Mazowszu pod lupą – jak gminy wdrażają ustawę”. Poznamy na niej efekty ustawy, wyniki kontroli inspekcji ochrony środowiska, stawki za odbiór odpadów i zagadnienia dotyczące śmieci w lasach państwowych.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 12 w Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19) odbędzie się konferencja prasowa pt. „Warszawa u Franciszka”, poświęcona wizycie polskich biskupów w Rzymie „Ad limina Apostolorum”. W pierwszej części zostanie omówiony przebieg wizyty „Ad limina”, w drugiej poznamy raport o stanie Kościoła w Warszawie.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 17.30 Muzeum Żydów Polskich zaprasza na koncert „Kołysanki na wieczny sen”. Koncert to wspomnienie ludzi, którzy byli częścią miasta. Modlitwa za zmarłych, kołysanie dusz. Projekt „Kołysanki na wieczny sen” miał swoją premierę w 2010 r. na festiwalu Tzadik w Poznaniu. Wstęp wolny.
  • MOKOTÓW
    O godz. 18 w restauracji Mozaika przy ul. Puławskiej 53 odbędzie się otwarte spotkanie Mokotowskiej Wspólnoty Samorządowej. „Chcesz coś zmienić na Mokotowie? Śmiało! W swobodnej atmosferze porozmawiamy o tym, co należy w najbliższym i trochę bardziej odległym czasie zrobić w naszej dzielnicy” – zachęcają działacze Wspólnoty.
  • URSYNÓW
    O godz. 18 w Szkole Podstawowej nr 322 im. Jana Brzechwy przy ul. Dembowskiego 9 odbędzie się spotkanie mieszkańców okolic ulic Dembowskiego i Służby Polsce z burmistrzem Ursynowa Piotrem Guziałem. Celem spotkania jest wysłuchanie mieszkańców i poznanie ich opinii na temat dotychczasowej działalności zarządu dzielnicy, pracy urzędu dzielnicy, a także problemów społeczności lokalnej.

 

ZAPOWIEDZI

 

  • REMBERTÓW
    28 stycznia (wtorek) o godz. 16.30 odbędzie się XL Sesja Rady Dzielnicy Bielany. W porządku obrad znajduje się punkt Funkcjonowanie Zakładu Przetwarzania Odpadów Firmy BYŚ – Wojciech Byśkiniewicz, przy ul. Wólczyńskiej 249, z uwzględnieniem utylizacji odpadów przemysłowych i niebezpiecznych.
  • BIELANY
    29 stycznia (środa) o godz. 18 w Bibliotece Publicznej w dzielnicy Rembertów odbędzie się spotkanie z Anną Grupińską – pisarką, dziennikarką, reportażystką, współautorką wystaw, autorką i koordynatorką projektów historii mówionej.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    29 stycznia (środa) o godz. 19 w Teatrze Polskim odbędzie się premiera spektaklu „Bolesław Śmiały” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza. „Przy tej okazji przypominamy pierwsze wystawienie tego dramatu Wyspiańskiego w Teatrze Polskim w Warszawie z 13 lipca 1929 r.” – podają pracownicy teatru na Facebooku.
  • OCHOTA
    1 lutego (sobota) w Lucid Club & Restaurant (Al. Jerozolimskie 179, CH Blue City) o godz. 19 odbędzie się Mazowiecka Gala Szlachetnej Paczki. Zabawa potrwa do rana. Podczas gali obowiązuje „swobodna elegancja”.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

  • GRODZISK MAZOWIECKI
    O godz. 18.30 gościem grodziskiego Centrum Kultury (ul. Spółdzielcza 9) będzie Szymon Hołownia. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek i audiobooków. Wstęp wolny.
  • LEGIONOWO
    Rada Nadzorcza Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „Legionowo” wybrała nowego prezesa. Został nim Mariusz Henryk Dziuda, dotychczasowy dyrektor ds. technicznych w skierniewickiej Energetyce Cieplnej, szef tamtejszej rady miasta i wieloletni radny Rady Miasta Skierniewice. Czteroletnią kadencję rozpocznie 3 lutego. W konkursie na prezesa zarządu spółki wzięło udział 10 kandydatów, ośmiu z nich spełniło wymagania formalne i zostało zaproszonych do II etapu konkursu – rozmów kwalifikacyjnych. Podczas rozmowy kandydaci musieli przedstawić koncepcję zarządzania i rozwoju spółki, komisja oceniała ich kwalifikacje oraz doświadczenie.
  • ŁOMIANKI
    Miasto podsumowało pracę straży miejskiej. W 2013 r. funkcjonariusze wylegitymowali 1230 osób, przeprowadzili 2152 interwencje na prośbę mieszkańców, 326 interwencji własnych, zatrzymano 416 sprawców wykroczeń oraz 15 sprawców przestępstw, którzy zostali przekazani policji.
  • PRUSZKÓW
    W 2013 r. w Pruszkowie urodziło się 1064 dzieci, w tym 567 chłopców. Najpopularniejszymi imionami wśród dziewczynek są: Julia, Maja, Aleksandra, Lena i Zuzanna, a wśród chłopców: Jakub, Kacper, Jan, Antoni i Szymon.
  • TARCZYN
    Drużyna hokejowa z Tarczyna stanęła na podium. Zespół Wydry Tarczyn uplasował się na trzecim miejscu w Amatorskim Turnieju Hokeja na Lodzie, który zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Górze Kalwarii. Zwyciężyła ekipa z Żyrardowa.
  • ZIELONKA
    Urząd Miasta Zielonka planuje nieodpłatne przekazanie przydomowych kompostowników mieszkańcom. Zielonka planuje pilotażową akcję ich zakupu. Wstępnie planowane jest kupno 100 sztuk kompostowników.

 

PRZEGLĄD PRASY

 

  • WARSZAWA.PL
    Sensacja w hali Torwar! AZS Politechnika Warszawska rozegrała najlepszy mecz w sezonie i 3-1 pokonała ekipę mistrza Polski – Asseco Resovię Rzeszów.
  • TWOJA-PRAGA.PL
    Miastu nie udało się sprzedać swojego udziału wynoszącego dwie ósme części w nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej przy ul. Kaleńskiej 3 w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie. 22 stycznia nikt nie przystąpił do przetargu.
  • INFORMATOR ŻOLIBORZA
    Dobrze, że założyłem traperki – pomyślałem, wchodząc na jedną z kładek na Kępie Potockiej. Ślisko jak nie wiem. Zauważyłem, że nie tylko kładki są od kilku dni nieodśnieżone. Tak jest wszędzie w parku. Może nie warto odśnieżać wszystkich alejek, ale główne na pewno. No i kładki, na których można stracić zęby.
  • WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
    Pamiętacie ankietę przeprowadzoną przez Radę Osiedla Sadul, która dotyczyła codziennego życia w tej części Wawra i działalności samej rady? ( Pisaliśmy o niej w listopadzie w materiale pt. „Rada Osiedla Sadul czeka na nasze opinie”). Znamy już wyniki i Wasze odpowiedzi. Wczoraj Rada Osiedla Sadul opublikowała je na swojej stronie internetowej. Wynika z nich, że najbardziej cenimy ciszę i bliskość terenów zielonych.
  • GAZETA ECHO
    Za 2 mln zł Bemowo postawi w październiku balon nad boiskiem przy ul. Obrońców Tobruku. – Dzięki temu będzie można grać w piłkę nożną przez okrągły rok – tłumaczą urzędnicy. I zarabiać.
  • POLSKIE RADIO RDC
    Urzędnik przejął budynek zabrany dekretem Bieruta? „To może być czubek góry lodowej”. Taki zarzut stawia Warszawska Wspólnota Samorządowa wobec Jakuba Rudnickiego, byłego zastępcy dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami, który decydował, komu zwrócić nieruchomości zabrane dekretem Bieruta. WWS złożyła doniesienie do CBA.
  • POLITYKAWARSZAWSKAPL
    Do urzędów dzielnic trafiły już pierwsze propozycje projektów do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego. Centrum Komunikacji Społecznej ogłosiło kalendarium ogólnomiejskich dyżurów konsultacyjnych z mieszkańcami. Dowiemy się na nich, jak prawidłowo przygotować wniosek. Miasto opublikowało również przykładowy cennik miejskich inwestycji.
  • ŻYCIE WARSZAWY
    Na kilka tygodni przed naborem Biuro Edukacji chce zmienić zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli. Zmiany te są niezwykle korzystne dla kandydatów, bo likwidują fikcyjne bariery w wyborze szkół ustalone wiele lat temu przez resort edukacji.
  • TVNWARSZAWA.PL
    Tunel, którym prowadzi zjazd z trasy S79 na Lotnisko Chopina, znów jest dostępny dla kierowców. Drogowcy ostrzegali, że prace mogą potrwać nawet tydzień.
  • RYNEK KOLEJOWY
    Spółka PKP PLK rozpatruje kwestię odbudowy stacji Warszawa Główna, a następnie ponownego wykorzystania jej w ruchu pasażerskim. Jednak na daną chwilę nie ma jeszcze gotowej koncepcji zagospodarowania trenów na ul. Towarowej. – Jest to dość „ciężka” działka, wzdłuż kolei, dość długa. Teren ma znaczną powierzchnię. Nie ma jeszcze gotowej koncepcji jego zagospodarowania w przyszłości – mówi Jarosław Bator, dyrektor ds. nieruchomości PKP SA.

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy