ŻYCIE MIASTA
KOTY
Urząd miasta prosi zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków o umożliwienie kotom dostępu do pomieszczeń piwnicznych. „Silne mrozy to bardzo trudny czas dla kotów wolno żyjących. Miasto stołeczne Warszawa od wielu lat apeluje do mieszkańców, aby włączyli się w pomoc tym zwierzętom, które są stałym elementem miejskiego ekosystemu. Ich bytowanie blisko ludzkich siedzib zapobiega rozprzestrzenieniu myszy i szczurów. Zwłaszcza teraz możemy się im odwdzięczyć za tę ochronę” – czytamy w komunikacie urzędu.
ZIMA
Podczas, gdy w innych dzielnicach zgodnie z wolą mieszkańców (np. w Śródmieściu czy na Żoliborzu) zaprzestano solenia chodników, na Pradze-Południe w urzędzie trwa… Hm, co trwa? – zastanawia się radny tej dzielnicy Dariusz Lasocki. „Zimy nam nie starczy” – komentuje.
AKCJE
Warszawa ma szansę być jednym z czterech miast, w których odbędzie się tegoroczny Festiwal Kolorów. Jednak potrzeba nam jeszcze trochę głosów. Wystarczy wejść w link na Facebooku i kliknąć „Lubię to”. „Pokażmy, że Warszawa się nie podda” – zachęcają organizatorzy. Głosowanie trwa do 31 stycznia.
POCZTA
Poczta Polska zapowiedziała, że w stolicy powstaną nowe placówki. Do końca roku ma się pojawić 19 nowych oddziałów. Powstaną na: Żoliborzu, Mokotowie, w Wilanowie, na Pradze-Południe, Białołęce oraz w Ursusie. – Chcemy, aby każdy klient miał placówkę blisko swojego domu. Uruchomienie nowych punktów pozwoli zmniejszyć liczbę mieszkańców stolicy przypadających na jedną placówkę oraz poprawić organizację ich obsługi – mówi Anetta Przybył-Bryńska, dyrektor Biura Rewitalizacji Sieci Placówek.
KARTA WARSZAWIAKA
„Na ostatniej Komisji Bezpieczeństwa, Sportu i Turystyki złożyłem propozycję zajęcia się wykorzystaniem Karty warszawiaka w sporcie na Woli. Propozycje mile widziane” – napisał wolski radny Kamil Giemza na swoim profilu na Facebooku.
ZDROWIE
32 placówki znalazły się na liście podmiotów, które przez kolejne trzy lata będą realizować finansowany przez Warszawę program pt. „Szkoły rodzenia”. Rozstrzygnięto konkurs ofert na realizację bezpłatnego programu zdrowotnego w zakresie edukacji przedporodowej, skierowanego do przyszłych matek, a rekomendowanego do realizacji na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży. Na kolejne trzy lata Warszawa przeznaczyła na jego prowadzenie 10,4 mln zł.
MUZEA
Muzeum Karykatury będzie nieczynne do 10 lutego. Powodem jest zmiana ekspozycji.
POLITYKA
Warszawska Wspólnota Samorządowa popiera odbudowę Pałacu Saskiego – na 100-lecie Niepodległości, a także Pałacu Brühla i kamienic wzdłuż ul. Królewskiej. Pozwoli to na restytucję zniszczonych w okresie wojennym i powojennym fragmentów miasta, przywracając im pierwotny reprezentacyjny charakter. „Dotychczas prezydent Warszawy wydała 15,6 mln zł na prace przygotowawcze. Zatrzymanie ich na tym etapie uważamy za rażącą niegospodarność” – czytamy w oświadczeniu przesłanym do mediów.
NIERUCHOMOŚCI
Spółka celowa z Grupy Unidevelopment SA zawarła umowę warunkową na zakup nieruchomości, na której planuje zrealizować wielorodzinne osiedle mieszkaniowe. Powstanie ono na Ochocie, u zbiegu ulic Szczęśliwickiej i Bitwy Warszawskiej 1920 r.
KOMUNIKACJA
LOTNISKA
Ponad 48 tys. ton cargo odprawiono na Lotnisku Chopina w 2013 r. To o 6,3 proc. więcej niż w 2012 r. i kolejny rekord w historii warszawskiego portu. 47,5 tys. ton odprawiono w ruchu międzynarodowym (wzrost o 6,4 proc.), a 626 ton w ruchu krajowym (spadek o 3,9 proc.). W przewozach dominuje import – z zagranicy przywieziono do Warszawy 27,3 tys. ton towarów, podczas gdy eksport osiągnął 20,2 tys. ton. Dodatkowo na Lotnisku Chopina odprawiono także16 tys. ton poczty.
ZAPROSZENIA NA DZIŚ
ŚRÓDMIEŚCIE
W godz. 10.30–11.30 na lodowisku na Starym Mieście odbędą się zawody dla dzieci niepełnosprawnych ze szkół specjalnych, połączone z imprezą rekreacyjną oraz nauką jazdy na łyżwach. Dzieci zaprezentują swoje dotychczasowe umiejętności, które będą mogły doskonalić pod okiem doświadczonego instruktora.
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 12 w ratuszu (pl. Bankowy 3/5, s. 131) odbędzie się konferencja prasowa na temat uruchomienia programu inwestycyjnego „Zmieniamy Warszawę – 50 przedszkoli”, czyli budowy i rozbudowy stołecznych placówek przedszkolnych na kolejne lata.
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 13 w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (pl. Bankowy 3/5, s. 169) odbędzie się finał konkursu „Świadomi wyboru”. Zaplanowano wręczenie nagród oraz pokaz nagrodzonego filmu i teledysku. Przegląd Małych Form Filmowych „Świadomi wyboru” służy zaangażowaniu uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Warszawy oraz okolic do tworzenia krótkometrażowych filmów fabularnych, spotów, reportaży czy wideoklipów poruszających tematykę profilaktyki bezpieczeństwa.
BIELANY
O godz. 16.30 odbędzie się XL Sesja Rady Dzielnicy Bielany. W porządku obrad znajduje się punkt Funkcjonowanie Zakładu Przetwarzania Odpadów Firmy BYŚ – Wojciech Byśkiniewicz, przy ul. Wólczyńskiej 249, z uwzględnieniem utylizacji odpadów przemysłowych i niebezpiecznych.
URSYNÓW
O godz. 18 w sali konferencyjnej ursynowskiego ratusza (al. KEN 61) odbędzie się XLVII sesja Rady Dzielnicy Ursynów. W porządku obrad m.in. projekt uchwały dotyczącej nadania imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej Gimnazjum nr 94 w Warszawie (ul. Na Uboczu 9). Sesję będzie można oglądać na stronie: www.ursynow.pl.
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 18 w Muzeum Narodowym będzie miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu muzealnych wtorków. Tym razem tematem przewodnim będzie gotyk. Spotkanie poprowadzą: Przemysław Głowacki – historyk sztuki i edukator MNW oraz Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki i edukatorka MNW.
URSYNÓW
O godz. 19 Biblioteka Publiczna na Ursynowie (ul. Lachmana 5) zaprasza na spotkanie z prof. Krzysztofem Mrowcewiczem pt. „Blaski czy cienie sarmatyzmu”. Wydarzenie jest częścią cyklu „Klasyka niesłusznie zapomniana”. Wstęp wolny.
ZAPOWIEDZI
ŚRÓDMIEŚCIE
29 stycznia (środa) o godz. 18 w Galerii Delfiny przy ul. Smulikowskiego 10/2 odbędzie się wernisaż prac Joanny Kurelli, współtworzonych z Janem Haftem, reżyserem i operatorem filmów przyrodniczych.
ŚRÓDMIEŚCIE
30 stycznia (czwartek) o godz. 10 w Sali Warszawskiej PKiN odbędzie się LXXV posiedzenie Rady Warszawy. W porządku obrad m.in. uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w trybie bezprzetargowym nieruchomości oraz części nieruchomości położonych w rejonie pl. Defilad/ul. Marszałkowska/ul. Świętokrzyska na rzecz Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości oraz informacja prezydenta na temat decyzji Stołecznego Konserwatora Zabytków, uzgadniającej decyzję o warunkach zabudowy dla zespołu zabudowy szpitalnej przy al. Solidarności, na terenie tzw. Stalowni Praskiej.
URSYNÓW
30 stycznia (czwartek) o godz. 19 w Czytelni Naukowej nr XIV przy ul. Lachmana 5 odbędzie się spotkanie z Izabelą Winiarską z cyklu „Historia języka i literatury’’ pt. „Kultura polska w świetle zapożyczeń z języków egzotycznych”. Wstęp wolny.
ŚRÓDMIEŚCIE
30 stycznia (czwartek) o godz. 17 na pl. Konstytucji odbędzie się manifestacja wsparcia dla Ukrainy. Z kolei fundacja Otwarty Dialog, we współpracy z Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej UGKC w Drohobyczu, ogłasza zbiórkę leków, aby pomóc osobom chorym i rannym podczas trwania protestów na Ukrainie. Można je przesyłać lub osobiście przekazywać na adres fundacji Otwarty Dialog (al. Szucha 11a, lok. 21).
ŚRÓDMIEŚCIE
31 stycznia (piątek) o godz. 11 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się konferencja prasowa na temat wystawy „Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec”. Prezentuje ona blisko 80 dzieł, które powstały w pracowniach 16 twórców i definiują najnowszą scenę artystyczną za naszą zachodnią granicą.
ŚRÓDMIEŚCIE
2 lutego (niedziela) o godz. 11 w pałacu Na Wyspie w Łazienkach Królewskich odbędą się warsztaty rodzinne „Ogród angielski a ogród francuski – architektura krajobrazu i bioróżnorodność”. Te dwa popularne założenia ogrodnicze będą pretekstem do zastanowienia się nad wpływem człowieka na różnorodność biologiczną – od pełnej kontroli przyrody, do zrównoważonego rozwoju i potrzeby ochrony środowiska. Info i zapisy: nr tel. 22 506 01 02 lub e-mail: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl.
ŚRÓDMIEŚCIE
3 lutego (poniedziałek) o godz. 17 w Domu pod Królami (ul. Hipoteczna 2) odbędzie się szkolenie dotyczące zawierania umów autorskich. Jak powinna wyglądać umowa autorska podpisywana z wydawnictwem czy producentem? Na jakie zapisy zwracać szczególną uwagę? Jakich zapisów unikać, a jakie powinny się znaleźć w umowie? Jak jasno i skutecznie określić prawa oraz obowiązki stron? Szkolenie poprowadzi mec. Joanna Hetman-Krajewska. Wstęp wolny.
ŚRÓDMIEŚCIE
9 lutego (niedziela) o godz. 11 w Kuflach i Kapslach przy ul. Nowogrodzkiej 25 Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych zaprasza na wspólne warzenie rauchbiera. Spotkanie poprowadzi Paweł Leszczyński, sędzia piwny i prezes Mazowieckiego Oddziału PSPD. Wspólne warzenie to wspaniała okazja do opanowania podstaw warzenia piwa oraz nauki „sztuczek” stosowanych przez doświadczonych piwowarów. Warzenie potrwa około ośmiu godzin.
ŚRÓDMIEŚCIE
11 lutego (wtorek) o godz. 12 na Scenie Oficyna w teatrze Kamienica odbędzie się próba medialna spektaklu „ZUS, czyli Zalotny Uśmiech Słonia”. Obsada: Dorota Kamińska, Katarzyna Pakosińska, Laura Raab, Krystyna Tkacz, Paweł Burczyk, Sambor Czarnota, Tomasz Gęsikowski, Władysław Grzywna/Janusz Zadura, Emilian Kamiński, Paweł Tucholski. Premiera spektaklu planowana jest na 22 marca 2014 r., czyli piąte urodziny teatru Kamienica.
OKOLICE WARSZAWY
MAZOWSZE
Wzrost ilości zebranych odpadów segregowanych, większa częstotliwość odbioru śmieci, mniej dzikich wysypisk, edukacja mieszkańców – to pozytywne rezultaty ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która obowiązuje od 1 lipca 2013 r. – poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Kontrole przeprowadzone przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska w Warszawie (WIOŚ) wykazały, że problemy dotyczą terminowości składania i rzetelności sprawozdań gmin oraz niekontrolowania przez nie przedsiębiorców odbierających odpady. Nie wszystkie gminy otworzyły punkty selektywnej zbiórki (PSZOK).
JABŁONNA
Na terenie pól golfowych w Rajszewie powstała nowa narciarska trasa biegowa. Otwarcie odbędzie się 1 lutego (sobota). Na amatorów biegów narciarskich czeka urokliwa trzykilometrowa pętla przebiegająca przez teren pól golfowych. Trasa będzie otwarta przez siedem dni w tygodniu. Na początkujących miłośników białego szaleństwa czekają niewielkie pole treningowe oraz porady instruktora. Do dyspozycji narciarzy biegowych jest również ogrzewana szatnia, gdzie można się przebrać, odpocząć i napić się herbaty.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Gmina wesprze ciekawe inicjatywy mieszkańców. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na: budowę, rozbudowę lub remont dróg, działalność charytatywną, promocję i organizację wolontariatu, a także na zajęcia kulturalne i sportowe oraz ochronę środowiska. Mieszkańcy muszą jedynie wypełnić wniosek i złożyć go w konstancińskim magistracie. Najciekawsze pomysły będą realizowane w ramach inicjatywy lokalnej. Mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna swoje projekty mogą zgłaszać indywidualnie lub poprzez organizacje pozarządowe.
NOWY DWÓR MAZOWIECKI
Urząd miejski w Nowym Dworze Mazowieckim wznawia nabór do projektu „Równe szanse dla osób niepełnosprawnych oraz w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej – eInclusion”, dzięki któremu możliwe jest bezpłatne uzyskanie komputera wraz z Internetem przy jednoczesnym obowiązkowym udziale w szkoleniach z zakresu bezpiecznego użytkowania sprzętu. Pomoc skierowana jest dla mieszkańców miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
ZIELONKA
PKP PLK otrzymały siedem ofert w przetargu na zaprojektowanie i budowę dwóch przejść pod torami oraz wiaduktu drogowego w ramach modernizacji linii kolejowej E75 Rail Baltica na odcinku Warszawa-Rembertów – Zielonka – Tłuszcz (Sadowne). Pierwsza część zadania – przejścia pod torami – mają powstać w Zielonce i Wołominie, a druga – wiadukt drogowy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 634 – przetnie linię kolejową w Zielonce. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty mają być brane pod uwagę: cena (80 proc.), gwarancja (15 proc.) i czas realizacji (5 proc.).
PRZEGLĄD PRASY
WARSZAWA.PL
Zawody dzieci niepełnosprawnych, pokazy zawodników klubu sportowego, a także promocja Dnia Walki z Rakiem – lodowisko na Starym Mieście to dobre miejsce nie tylko do rekreacji, ale także do rozmowy o rzeczach ważnych.
PRZEGLĄD WOLSKI
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola po raz drugi będzie brała udział w akcji „Warszawa czyta”. Jest ona częścią kampanii „One book, one city”. Do końca stycznia można głosować na książkę – „bohaterkę” akcji.
PRZEGLĄD URSYNOWSKI
W czwartek o godz. 12 maturzyści z LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha na Ursynowie zatańczą przed ratuszem tradycyjnego poloneza.
TWOJA-PRAGA.PL
Już wiosną ul. Targową czekają poważne zmiany. Jaka będzie nowa ulica? Jedna z koncepcji, zaprezentowana ostatnio radnym, zakłada, iż ulice Targowa i Ząbkowska otrzymałyby status, jaki obecnie posiada Krakowskie Przedmieście i ul. Chmielna – czyli w skrócie miejsce dla ludzi, a nie dla samochodów.
WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
Miłośnicy piłki nożnej oraz fani legendarnego piłkarza i trenera – Kazimierza Górskiego – mogą współdecydować o kształcie oraz formie pomnika. Jury wybrało trzy projekty, spośród których my możemy wskazać swój typ. Tym samym pomożemy komisji konkursowej wybrać najlepszą pracę.
GAZETA ECHO
Wraca zapomniana sprawa przebudowy jednej z najważniejszych na Targówku ulic – św. Wincentego. – Co z tą ulicą? Znowu będzie na plakatach wyborczych i nic się nie wydarzy? Ile można czekać? – pytają czytelnicy.
WAW43
Dziś o godz. 20 w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbędzie się koncert zespołu Werchowyna. W nastrojowej atmosferze, przy blasku świec, zaśpiewają a cappella kolędy oraz pieśni liryczne ukraińskie, rosyjskie i białoruskie.
THECITY.COM.PL
Warszawski ratusz zdecydował oddać duńskiej firmie w trybie bezprzetargowym prawo użytkowania wieczystego niewielkiej działki przy ul. Jaworzyńskiej 15. Przybliża to Ceraco do realizacji biurowca i rewitalizacji kamienicy tuż przy wejściu do stacji metra Politechnika.
POLSKIE RADIO RDC
Śródmieście, Wola, Mokotów i Praga-Południe – to najbardziej niebezpieczne dzielnice Warszawy w 2013 r. Z danych Komendy Stołecznej Policji wynika, że to w centrum miasta dochodzi do największej liczby włamań, bójek, kradzieży i pobić. Podobnie jest na Mokotowie i Pradze-Południe.
ŻYCIE WARSZAWY
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych rozpoczął w poniedziałek kontrolę w stołecznym ratuszu, dotyczącą przetwarzania danych osób starających się o wydanie Karty warszawiaka.
TVNWARSZAWA.PL
W niczym nie przeszkadzają jego niewielkie rozmiary. Na pl. Wilsona na Żoliborzu po raz kolejny wyjechał kultowy fiat 126p z zamontowanym pługiem, czyli „maluch-pług”. Mieszkańcy mają odśnieżony chodnik, a ci bardziej sentymentalni mogą po raz kolejny przekonać się o niezawodności „cudu” PRL.
RYNEK KOLEJOWY
Spółka PKP SA planuje budowę nowego dworca kolejowego Warszawa Zachodnia. Planuje od kilku lat. Według wstępnych zapowiedzi obiekt miał być gotowy już na Euro 2012. Rozpoczęcie inwestycji przełożono. W 2012 r. zaprezentowano wizualizacje inwestycji i harmonogram działań. A następnie na rok o dworcu zapomniano. Dopiero w tym roku spółka PKP SA będzie starała się o pozwolenie na budowę, która według zapowiedzi ma rozpocząć się na przełomie sierpnia i września. Nie będzie kolejnych opóźnień?
---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP