Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2014.01.30 g. 07:25

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

  • ETYKA
    Urzędnicy miejscy buntują się przeciw nowym zapisom w kodeksie etyki. Wynika z nich, że mają podpisać oświadczenia, w których zadeklarują, czy oni lub ich bliscy posiadają roszczenia wynikające z tzw. dekretu Bieruta, otrzymali decyzję o pozwoleniu na budowlę na terenie Warszawy lub ubiegają się o przyznanie miejskiego lokalu. „Podejrzewamy, że są bezprawne, nie zamierzamy tłumaczyć się z tego, co dzieje się w naszych sypialniach” – usłyszeliśmy na korytarzach ratusza.
  • ZWIERZĘTA
    Warszawski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami ogłosił konkurs fotograficzny „Zatrzymaj chwile”. Wybrane fotografie zostaną zamieszczone na stronie FB TOZ Oddział w Warszawie. „Osoby odwiedzające naszą stronę zostaną poproszone o głosowanie na najlepszą ich zdaniem fotografię pokazującą uczucia i myśli zwierząt. Dla osoby, której fotografia zdobędzie największą ilość głosów, przewidzieliśmy ładną nagrodę” – czytamy na stronie TOZ.
  • PRACA
    „Jeśli jesteś studentką lub studentem wychowania fizycznego, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej lub po prostu lubisz pracować z dziećmi, niewykluczone, że Legia czeka na Ciebie” – czytamy na stronie klubu, który poszukuje instruktorów i trenerów sportowych. CV ze zdjęciem oraz list motywacyjny należy przesłać na adres: akademia@legia.pl. W tytule wiadomości należy wpisać: „Nowy projekt”.
  • OBYCZAJE
    Radni Platformy Obywatelskiej na Pradze-Południe zbojkotowali nadzwyczajną sesję rady dzielnicy, czym porządnie zdenerwowali mieszkańców, którzy na nią przyszli. W planowanym porządku obrad znalazły się m.in. sprawy inwestycji w 2014 r., sytuacji w budynkach komunalnych, przekazania terenu ogrodu przedszkolnego przy ul. Dąbrówki 3 oraz działań podjętych przez zarząd dzielnicy w sprawie kanalizacji na terenie osiedla TOR. Bez radnych PO nie było kworum.
  • MUZEA
    Od poniedziałku pałac w Wilanowie jest otwarty po zimowej przerwie konserwatorskiej. Zapraszamy w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i soboty w godz. 9.30–16, a w niedziele w godz. 10.30–16. Do 27 kwietnia we wtorki pałac będzie zamknięty. „Przypominamy: czekają na Was wspaniałe obrazy, tkaniny na ścianach, plafony, świeżo odrestaurowany Gabinet Chiński Króla oraz oczywiście wciąż tu obecny duch Jana III” – zapraszają pracownicy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

 

KOMUNIKACJA

 

  • ROWERY
    Ratusz opublikował ostateczną wersję „Programu rozwoju tras rowerowych do roku 2020”. „Dodaliśmy sześć nowych korytarzy (m.in. Grochowską, Krasińskiego i Kazimierzowską), kilka innych skorygowaliśmy lub usunęliśmy” – napisał pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej. Ostateczną wersję dokumentu wraz z mapą oraz listą uwag można znaleźć na stronie urzędu.
  • BUDOWA METRA
    Choć powierzchnia to już praktycznie plac składowy materiałów, pod skrzyżowaniem al. Solidarności i ul. Targowej prace idą pełną parą – czytamy na stronie budowy II linii metra. Zakończono właśnie budowę platformy peronowej stacji, układane są tory rozjazdowe, a dokładnie w miejscu przecięcia się ulic powstaje podziemny pasaż handlowy.
  • AUTOBUSY NOCNE
    „Co Wy na pomysł, aby autobus linii N24 jadąc ul. Paderewskiego, skręcał w ul. Czwartaków w kierunku Mokrego Ługu i dopiero tam zawracając, kierował się dalej już swoją obecną trasą?” – pytając na Facebooku twórcy bloga Rembertów Bezpośrednio.
  • DROGI ROWEROWE
    Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na wykonanie koncepcji drogi dla rowerów na ul. Puławskiej na odcinku od ul. Domaniewskiej do granicy Warszawy.
  • EKSPERTYZY
    Na stronie stowarzyszenia SISKOM znajdziemy opracowanie „II linia metra – uaktualnienie raportu o oddziaływaniu na środowisko (z października 2013 r.) dla trzech stacji odcinka zachodniego (D) i trzech stacji odcinka wschodniego-północnego (C)”.
  • PARKINGI
    Burmistrz Ursynowa, radni dzielnicy, prezesi spółdzielni mieszkaniowych – wszyscy powtarzają, że na Ursynowie Północnym brakuje miejsc parkingowych. Jednak ta diagnoza jest błędna. Problemem nie jest brak miejsc, ale przekonanie, że należą się one każdemu chętnemu, bez ograniczeń, pod samym wejściem do bloku, no i oczywiście za darmo – uważa stowarzyszenie Zielone Mazowsze.
  • TRAMWAJE
    Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji remontów torowisk tramwajowych wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego. Chodzi o torowiska w ciągu ulic Środkowej, Wileńskiej, Czynszowej i Stalowej (pętla Czynszowa), w ciągu ul. Puławskiej – na odcinku od ul. Goworka do ul. Malczewskiego, w ciągu ul. Radiowej – na odcinku od ul. Dywizjonu 303 do ul. Powstańców Śląskich oraz w ciągu ul. Targowej – na odcinku od ul. Ratuszowej do ul. 11 Listopada.

 

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 10 w Sali Warszawskiej PKiN odbędzie się LXXV posiedzenie Rady Warszawy. W porządku obrad m.in. uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w trybie bezprzetargowym nieruchomości oraz części nieruchomości położonych w rejonie pl. Defilad/ul. Marszałkowska/ul. Świętokrzyska na rzecz Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości oraz informacja prezydenta na temat decyzji Stołecznego Konserwatora Zabytków, uzgadniającej decyzję o warunkach zabudowy dla zespołu zabudowy szpitalnej przy al. Solidarności, na terenie tzw. Stalowni Praskiej.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 13 w kancelarii Wydziału Planowania Miejscowego (ul. Marszałkowska 77/79) odbędzie się konferencja prasowa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej w związku ze złożeniem do prezydent miasta wniosku w sprawie Grobu Nieznanego Żołnierza i Pałacu Saskiego.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 17 na pl. Konstytucji odbędzie się manifestacja wsparcia dla Ukrainy. Z kolei fundacja Otwarty Dialog, we współpracy z Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej UGKC w Drohobyczu, ogłasza zbiórkę leków, aby pomóc osobom chorym i rannym podczas trwania protestów na Ukrainie. Można je przesyłać lub osobiście przekazywać na adres fundacji Otwarty Dialog (al. Szucha 11a, lok. 21).
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 17 w Sali Koncertowej na Zamku Królewskim będzie miał miejsce wykład Pawła Kowala pt. „Ile Ukrain zmieści się na Majdanie? Polityka a społeczeństwo”. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w punkcie informacji zamkowej, liczba miejsc ograniczona.
  • WOLA
    O godz. 17.30 w „Klubie Podróżnika” w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 51 (ul. Bielskiego 3) odbędzie się spotkanie „Prawdy i mity, czyli jak powstańcy warszawscy walczyli z niemiecką techniką”, które poprowadzi Jarosław Czerniecki. Wykład jest częścią cyklu „Spacerki stacjonarne”.
  • URSYNÓW
    O godz. 19 w Czytelni Naukowej nr XIV przy ul. Lachmana 5 odbędzie się spotkanie z Izabelą Winiarską z cyklu „Historia języka i literatury” pt. „Kultura polska w świetle zapożyczeń z języków egzotycznych”. Wstęp wolny.
  • MOKOTÓW
    O godz. 19.30 w kinie Iluzjon odbędzie się kolejne spotkanie organizowane z myślą o miłośnikach fotografii. Po projekcji filmu „Fotograf wojenny” w reżyserii Christiana Freia organizatorzy zapraszają do udziału w panelu dyskusyjnym z udziałem fotografów, którzy mają na swoim koncie wiele poruszających zdjęć wykonanych na frontach licznych wojen w różnych częściach świata.
  • PRAGA-POŁUDNIE
    O godz. 20 w klubokawiarni Towarzyska przy ul. Zwycięzców 49 odbędzie się poszerzona wersja „Jutub party”. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to „interdyscyplinarne podsumowanie całego tego szlamu, który przelał się przez Internety w roku Pańskim 2013”. Wstęp wolny.

 

ZAPOWIEDZI

 

  • WAWER
    31 stycznia (piątek) o godz. 10 odbędzie się uroczyste otwarcie nowego przedszkola przy ul. Krupniczej 3. To jeden z najnowocześniejszych obiektów przedszkolnych w Warszawie, wyposażony w kompleksowy sprzęt multimedialny. Jest w pełni przystosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    31 stycznia (piątek) o godz. 12 w Zachęcie odbędzie się spotkanie prasowe na temat wystawy „Kuba Dąbrowski. Film obyczajowy produkcji polskiej”. Kuba Dąbrowski jest znanym, utalentowanym, interdyscyplinarnym i ciągle młodym fotografem. Jego wystawa monograficzna to przegląd zdjęć pochodzących z różnych okresów i fascynacji, z odmiennych kontekstów oraz rejestrów ułożonych – jak tytułowy film – w pewną sekwencję. W roli głównej został obsadzony, jak się wydaje, sam autor. Brak pewności wynika tu z uniwersalnego charakteru opowiadanej historii.
  • PRAGA-PÓŁNOC
    1 lutego (sobota) o godz. 14 przed cerkwią św. Marii Magdaleny (al. Solidarności 52) spacerowicze przeniosą się do przełomu XIX i XX w., kiedy ul. Wileńską pędziły dorożki na Dworzec Petersburski, na ul. Inżynierską zjeżdżały tramwaje konne, a z kominów zakładów przemysłowych na Stalowej i Szwedzkiej buchał szary dym. Skąd na ulice wyruszył pierwszy tramwaj konny? Gdzie żarty opowiada Karol Strasburger? Klatkę której kamienicy zdobią frywolne panie w negliżu? Gdzie produkowano słynne mydło Biały Jeleń? Cena spaceru to 10 zł od osoby. Dzieci do lat 10 idą bezpłatnie.
  • BEMOWO
    1 i 2 stycznia (sobota i niedziela) na strzelnicy pneumatycznej Wojskowej Akademii Technicznej w podziemiu internatu przy ul. Kaliskiego 27 odbędą się dni otwarte. W programie m.in. bezpłatne zajęcia ze strzelania z pistoletu pneumatycznego, z karabinka pneumatycznego, w multimedialnym systemie Laser Shoot czy na konsoli Xbox 360 Kinect.
  • URSYNÓW
    2 lutego (niedziela) o godz. 12 przed ratuszem dzielnicy Ursynów (al. KEN 61, od strony parkingu) odbędzie się briefing prasowy poświęcony udziałowi polskich uczestników w tegorocznym cyklu zawodów 4Deserts. 16 lutego czterech Polaków wystartuje w ekstremalnych zawodach biegowych 4Deserts, czyli w cyklu biegów ultramaratońskich (każdy po około 250 km) na czterech pustyniach świata: Sahara, Gobi, Atacama i Antarktyda. Do tej pory całego cyklu nie ukończył żaden Polak. W tym roku taką okazję będzie miało aż czterech naszych rodaków, w tym trzech wywodzących się z Ursynowa.
  • WOLA
    2 lutego (niedziela) o godz. 18 w Muzeum Woli (ul. Srebrna 12) rozpocznie się finisaż wystawy „Odkrywanie miasta”. „Ostatniego dnia zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, a także specjalny improwizowany spektakl, w którym wystąpią aktorzy Klubu Komediowego” – zapowiada muzeum.
  • PRAGA-POŁUDNIE
    3 lutego (poniedziałek) o godz. 14.30 w Teatrze Powszechnym (ul. Zamoyskiego 20, Scena Mała) odbędzie się próba medialna „Ostatniej sztuki” Bogusława Schaeffera. „Ostatnia sztuka” to od lat oczekiwany powrót wybitnego artysty, kompozytora i dramatopisarza do źródeł jego zainteresowań scenicznych, pasjonująca – rodem z teatru absurdu – historia będąca swoistym alter ego Bogusława Schaeffera.
  • URSYNÓW
    3 lutego (poniedziałek) ruszy kolejna edycja programu „Trzymaj formę”, realizowanego przez Urząd Dzielnicy Ursynów. Będzie to cykl bezpłatnych treningów dla pań w wieku 40–65 lat. Zapisy na zajęcia ruszą w najbliższy weekend.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    4 lutego (wtorek) o godz. 19 w Staromiejskim Domu Kultury (ul. Rynek Starego Miasta 2) odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmów Nieobecnych. W programie pokaz filmu „Perskie ocalenie” i rozmowa z Markiem Jezienickim, producentem. Wstęp wolny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    5 lutego (środa) w godz. 11–13 w Almi Cafe w centrum handlowym Arkadia (al. Jana Pawła II 82) odbędzie się konferencja prasowa na temat przebudowy Arkadii.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    6 lutego (czwartek) o godz. 10 w kawiarni Cava na parterze centrum handlowego Plac Unii w Warszawie (ul. Puławska 2) odbędzie się spotkanie prasowe fundacji Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną plany fundacji związane z powstającym Szpitalem Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    8 lutego (sobota) o godz. 17 w Rotundzie PKO BP odbędzie się premiera publikacji „Archimapa. Dziedzictwo architektury Warszawy lat 1945–1989”. Jest ona ważnym merytorycznym głosem w burzliwej dyskusji, która niedawno przetoczyła się przez Polskę, na temat wykreślania z ewidencji zabytków obiektów wybudowanych po II wojnie światowej. Ze względu na bezpieczeństwo organizator prosi o rejestrację na stronie: www.rejestracja.1944.pl. Wstęp wolny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
     
    8 i 9 lutego (sobota i niedziela) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się V Targi Nurkowe „Podwodna Przygoda”. Będzie to okazja, by spotkać starych znajomych, poznać nowych, zaopatrzyć się w sprzęt, poznać ofertę wyjazdów, porozmawiać z instruktorami, pooglądać filmy na maratonie filmowym, prezentacje na Nurgresie (nurkowym kongresie) itd.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    Od 10 do 14 lutego w SARP przy ul. Foksal 2 będzie można obejrzeć wystawę malarstwa Tytusa Brzozowskiego. W pracach autor stara się odnaleźć miejski szum, szuka nawarstwień historii i warszawskich skojarzeń. Zestawia budynki z różnych miejsc i okresów, nostalgicznie wraca do najznakomitszych fragmentów przedwojennej Warszawy.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

  • KONSTANCIN-JEZIORNA
    O godz. 18 w Domu Kultury (ul. Jaworskiego 18) wystartują Połowinki Kulturalne 2014, które zainaugurują teatralia. Wystąpią: Teatrzaki, Miniatura i Ad Rem.
  • LEGIONOWO
    Mieszkańcy doczekali się koksowników, o które zabiegali od pewnego czasu. Legionowscy pasażerowie czekający na autobus mogą się ogrzać przy dwóch koksownikach ustawionych przy stacji PKP Legionowo oraz na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Norwida.
  • NOWY DWÓR MAZOWIECKI
    Mieszkańcy Nowego Dworu mogą odetchnąć z ulgą. Podczas styczniowej sesji rady miejskiej radni postanowili nie podnosić cen za przejazdy komunikacją miejską. Za jednokrotny przejazd autobusem pasażerowie zapłacą złotówkę. Ta kwota obowiązuje na terenie całego miasta, niezależnie od długości przejazdu i linii autobusowej.
  • SULEJÓWEK
    W 2014 r. w Sulejówku realizowany będzie projekt współfinansowany ze źródeł Unii Europejskiej pt. „Zielony szlak turystyczny w Sulejówku”. Jednym z elementów projektu będzie wytyczenie i oznakowanie szlaków rowerowych oraz szlaku turystycznego w mieście. Burmistrz zwraca się z prośbą do mieszkańców o przesyłanie swoich pomysłów.
  • WOŁOMIN
     
    Straż miejska w Wołominie zwróciła się z prośbą do Ośrodka Pomocy Społecznej o udostępnienie listy osób potrzebujących pomocy, niezdolnych do samodzielnej ochrony i funkcjonowania w zimowych warunkach. Funkcjonariusze odwiedzają osoby potrzebujące pomocy, dostarczając im ciepłe posiłki i napoje.

 

PRZEGLĄD PRASY

 

  • PRZEGLĄD WOLSKI
    Donatan i Cleo, gwiazdy znane z robiącego furorę w Internecie i nie tylko utworu „My Słowianie”, wystąpią w czwartek w wolskim klubie Zinc przy ul. Kolejowej 6/8. Impreza zacznie się o godz. 21.
  • PRZEGLĄD URSYNOWSKI
    Bal karnawałowy dla znacznie niepełnosprawnych mieszkańców Ursynowa odbędzie się 3 lutego (poniedziałek) w godz. 16–18.30 w sali konferencyjnej ursynowskiego ratusza.
  • TWOJA-PRAGA.PL
    Nie minął jeszcze miesiąc od wprowadzenia komunikacji autobusowej na ulicach Poligonowej i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a już są pierwsze głosy sprzeciwu. Otóż jedna z mieszkanek w skierowanym do radnego Dariusza Lasockiego piśmie skarży się na „drgania i hałas spowodowane przez autobusy, które od niedawna jeżdżą ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego”.
  • WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
    Tegoroczne Święto Saskiej Kępy odbędzie się 24 maja. Organizatorzy wydarzenia zachęcają do zgłaszania propozycji spędzenia wspólnego czasu w majową sobotę. Jeśli masz pomysł na koncert, wystawę, happening, teatr uliczny, karaoke, grę uliczną lub jakąkolwiek akcję mającą kulturalny charakter, nie czekaj! Zgłoś wydarzenie do 7 marca 2014 r.
  • POŁUDNIE
    Dom Kultury „Imielin” przy ul. Dereniowej 6 przyzwyczaił już nas do duchowych uczt z wyższej półki, do spotkań z najbardziej znaczącymi postaciami polskiej sceny muzycznej, które trwale wpisały się w karty jej historii i których nazwiska nie wymagają dziś jakiejkolwiek rekomendacji. Bo na ich koncerty po prostu się chodzi.
  • POLSKIE RADIO RDC
    Zarząd Transportu Miejskiego chce połączyć sypialnię Warszawy z centrum miasta. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2015 r. – przewiduje dyrektor ZTM Wiesław Witek. Budowa linii tramwajowej do Wilanowa to koszt około 200 mln zł.
  • RADIO WARSZAWA
    Zarząd Transportu Miejskiego pracuje nad elektroniczną wyszukiwarką połączeń. System ma uwzględniać rzeczywisty czas przejazdu autobusów i tramwajów. Nowa aplikacja powinna ułatwić życie stołecznym pasażerom. Za pomocą GPS aplikacja wybierałaby najszybsze połączenie, biorąc pod uwagę opóźnienia pojazdów i utrudnienia na stołecznych ulicach.
  • ŻYCIE WARSZAWY
    Muzeum Kolejnictwa przygotowało dla odwiedzających niecodzienną atrakcję. Można obejrzeć miniaturową kolejkę, jej tory mają długość 140 metrów.
  • TVNWARSZAWA.PL
    Pojawił się pomysł nadania nazwy alei w odnawianym Ogrodzie Krasińskich. Wnioskodawcy chcą, by nosiła imię Batalionu „Chrobry I”, który w czasie powstania warszawskiego bronił Starego Miasta. Chodzi o aleję, która znajduje się w południowej części ogrodu. Rozpościera się od ul. Bohaterów Getta do pl. Krasińskich.
  • WAWALOVE.PL
    Kolejne zamknięcia na Trasie AK nastąpi 31 stycznia. Wykonawca planuje zwężanie kolejnych przejazdów w poprzek trasy oraz całkowite zamknięcie jednej jezdni trasy głównej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kontynuuje przebudowę do parametrów drogi ekspresowej S8 Trasy Armii Krajowej – od ul. Modlińskiej do ul. Powązkowskiej.
  • RYNEK KOLEJOWY
    Samorząd Warszawy współfinansował budowę otwartego na początku stycznia przystanku Ursus-Niedźwiadek. Zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym zarządca infrastruktury może w takim przypadku udzielić przewoźnikom ulgi w opłatach za dostęp do infrastruktury. Trwają w tej chwili negocjacje pomiędzy PKP PLK, Szybką Koleją Miejską i Zarządem Transportu Miejskiego.
  • KURIER KOLEJOWY
    Książeczka SKM ma za zadanie zachęcać dzieci i ich rodziców do podróżowania Szybką Koleją Miejską, dzięki której mogą poznawać Warszawę i okolice. Publikacja przedstawia podróż pociągiem jako sposób na szybkie i ekologiczne przemieszczanie się. Przy okazji prezentuje ciekawe miejsca, które znajdują się na trasie kolejki.

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy