ŻYCIE MIASTA
KOTY
Ośrodek dla Kotów Miejskich koteria rozpoczął kampanię mającą na celu pozyskanie środków z jednego procenta podatku dochodowego za rok 2013. Każdy, kto chce pomóc stołecznym kotom, powinien wpisać w formularzu PIT numer KRS Koterii – 286138. Ogłoszenie pojawiło się już na stronie Koterii. „Opiekunowie kotów wolno żyjących mają pod swoją pieczą wiele zwierząt. Borykają się z problemami finansowymi, organizacyjnymi i niezrozumieniem ze strony sąsiadów. Na pewno nie są w stanie płacić za sterylizacje, nawet po kosztach. Bez Koterii będzie im ciężej, kotów zacznie przybywać, a ich stan się pogorszy. Zaprzepaszczone zostaną wspólne wysiłki Koterii i karmicieli. […] Jeśli więc los bezdomnych zwierząt i miasta, w którym żyją, nie jest ci obojętny przeznacz swój procent na koty miejskie” – czytamy na stronie.
BIEGI
PZU przez trzy kolejne lata będzie sponsorem tytularnym Półmaratonu i Maratonu Warszawskiego. „O tym, co dla poziomu organizacyjnego imprezy oznacza współpraca z silnym sponsorem, mogli przekonać się już uczestnicy 35. PZU Maratonu Warszawskiego” – podaje fundacja Maraton Warszawski.
KONKURSY
Integracja sybiraków z młodym pokoleniem, organizowanie uroczystości okolicznościowych i integracyjnych dla dawnych zesłańców i łagierników, mobilny punkt informacji dla seniorów oraz Tramwaj Pamięci – to tylko niektóre projekty dofinansowane w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w roku 2014 w zakresie działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych.
AKCJE
Wielka Praska Fota zostanie wykonana na placyku przy pętli Bazylika-Kawęczyńska. Wielka Praska Fota to wspólna fotka prażan i miłośników Pragi z okazji rocznicy nadania praw miejskich w 1648 r. (miało to miejsce 10 lutego). Termin foty w tym roku został ustalony na 8 lutego (sobota) o godz. 12.
PERSONALIA
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zmieniła skład zespołu zadaniowego do opracowania zmian niektórych aktów prawnych m.st. Warszawy o charakterze ustrojowym. Wyrzuciła z niego radcę prawnego z gabinetu prezydenta.
KOMUNIKACJA
ROWERY
Dla tych, którzy chcą składać projekty w ramach budżetu obywatelskiego, mamy dobrą informację – nie muszą one dotyczyć tylko dróg dzielnicowych, mogą też być realizowane na drogach ZDM – poinformował pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski. Projekty można składać do 9 marca.
INWESTYCJE
Osiem firm i konsorcjów jest zainteresowanych opracowaniem dokumentacji dla budowy autostrady A2 na odcinku Warszawa – obwodnica Mińska Mazowieckiego o długości 14,6 km. Najtańszą złożyły Mosty Katowice (2 729 616 zł), najdroższą – Egis Poland (8 868 300 zł). GDDKiA zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 6 245 940 zł brutto.
KOLEJ
Do 14 czerwca na odcinku Warszawa Wschodnia – Skierniewice przedłużone zostaje wzajemne honorowanie biletów w pociągach spółek: PKP InterCity i Koleje Mazowieckie. W pociągach IC podróżni z biletami KM i ZTM mogą zająć wolne miejsce do siedzenia wyłącznie w klasie 2 i tylko do czasu zgłoszenia się podróżnego posiadającego bilet ze wskazaniem tego miejsca.
SYGNALIZACJA
W wyniku wypadku drogowego została zniszczona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Tamka i Dobra. Szafa sterująca została rozbita w drobny mak, ścięto jeden maszt, zerwano kable łączące poszczególne elementy sygnalizacji. Konserwator będzie naprawiać sygnalizację, ale w obecnych warunkach atmosferycznych może mu to zająć więcej niż 48 godzin, bowiem musi ustawić namiot i ogrzać powietrze do temperatury dodatniej, aby okablowanie nie łamało się w trakcie układania (na mrozie sztywnieje). Grabieją również palce robotnikom, którzy muszą wpiąć wszystkie wiązki okablowania – szczegółowo poinformował Zarząd Dróg Miejskich.
ZAPROSZENIA NA DZIŚ
WAWER
O godz. 10 odbędzie się uroczyste otwarcie nowego przedszkola przy ul. Krupniczej 3. To jeden z najnowocześniejszych obiektów przedszkolnych w Warszawie, wyposażony w kompleksowy sprzęt multimedialny. Jest w pełni przystosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 11 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się konferencja prasowa na temat wystawy „Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec”. Prezentuje ona blisko 80 dzieł, które powstały w pracowniach 16 twórców i definiują najnowszą scenę artystyczną za naszą zachodnią granicą.
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 12 w Zachęcie odbędzie się spotkanie prasowe na temat wystawy „Kuba Dąbrowski. Film obyczajowy produkcji polskiej”. Kuba Dąbrowski jest znanym, utalentowanym, interdyscyplinarnym i ciągle młodym fotografem. Jego wystawa monograficzna to przegląd zdjęć pochodzących z różnych okresów i fascynacji, z odmiennych kontekstów oraz rejestrów ułożonych – jak tytułowy film – w pewną sekwencję. W roli głównej został obsadzony, jak się wydaje, sam autor. Brak pewności wynika tu z uniwersalnego charakteru opowiadanej historii.
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 12.30 w siedzibie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przy ul. Złotej 9, lok. 4 odbędzie się konferencja prasowa Elżbiety Wiśniewskiej, byłej członkini Ruchu Palikota. Elżbieta Wiśniewska była prezesem MPT podczas pierwszej kadencji rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, następnie kandydatką na posła z listy SLD. Podczas kampanii wyborczej przeszła do Ruchu Palikota (prosiła, by na nią nie głosować), a teraz znów wraca do SLD.
ŚRÓDMIEŚCIE
W godz. 14–15 na lodowisku na Starym Mieście odbędą się krótki pokaz umiejętności łyżwiarskich oraz trening łyżwiarski w wykonaniu kadry szkoleniowej i zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego Korona Wilanów. W trakcie imprezy będzie można porozmawiać z trenerem na temat uczestnictwa dzieci w zajęciach UKS.
URYSYNÓW
O godz. 19 w Wypożyczalni nr 139 (al. KEN 21) odbędzie się spotkanie z polskim aktorem Jerzym Radziwiłowiczem, współautorem książki „Wszystko jest lekko dziwne”.
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 19 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie miało miejsce spotkanie poświęcone książce Gregora Muira „Lucky Kunst. Rozkwit i upadek Young British Art”. Książka opowiada o Londynie w latach 90., o artystach, muzykach, Docklands i Shoreditch. W rozmowie wezmą udział Agnieszka Szydłowska (dziennikarka, RDK), Natalia Sielewicz (kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) i Piotr Polak (aktor Teatru Nowego).
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 22 w Klubie 55 przy ul. Żurawiej 32/34 odbędzie się impreza z cyklu „Lepsze piątki”. Trzecią odsłonę imprezy poprowadzą tym razem Pjus i LJ Karwel. Wstęp będzie kosztował 10 zł.
ZAPOWIEDZI
PRAGA-POŁUDNIE
1 lutego (sobota) o godz. 11 na polanie przy sanitariacie przy moście Poniatowskiego zacznie się „Biegówkowa masa krytyczna”. Organizatorzy zapraszają do wspólnego biegania na Wiślanej Narciarskiej Trasie Biegowej. Grupę pod szyldem Biegówkowej Masy Krytycznej poprowadzi Marcin Eckert z Towarzystwa Narciarskiego Biegówki.
ŚRÓDMIEŚCIE
3 i 4 lutego (poniedziałek i wtorek) w Teatrze Polskim odbędą się dwa gościnne spektakle w ramach Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XI”. Z Opery na Zamku w Szczecinie pokazane zostaną „Ogniwa” – wieczór nowych choreografii do muzyki Witolda Lutosławskiego. Dla dzieci zagrany będzie spektakl „Pan Lutosławski” przygotowany przez Fundację im. Noskowskiego, z utworami kameralnymi Witolda Lutosławskiego.
ŻOLIBORZ
4 lutego (wtorek) o godz. 14 w Muzeum Sportu i Turystyki (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Centrum Olimpijskie) odbędzie się wernisaż wystawy „Od Chamonix do Soczi – plakat zimowych igrzysk olimpijskich”. O tej samej porze zostanie otwarta wystawa pt. „Polski i rosyjski plakat sportów zimowych” w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie.
MOKOTÓW
6 lutego (czwartek) w godz. 12–17.30 w Bibliotece Narodowej (al. Niepodległości 213) odbędzie się konferencja „Miejska pięciolatka”, zorganizowana w ramach projektu „Komitety Obywatelskie dla Europy 2020”. Organizatorzy proszą o zarejestrowanie się przed przyjściem.
PRAGA-POŁUDNIE
8 lutego (sobota) na Stadionie Narodowym odbędą się Targi Kariera IT. W programie m.in.: prezentacje liderów branży, wykłady merytoryczne prowadzone przez ekspertów, warsztaty case study ze specjalistami oraz ciekawe oferty pracy. Warunkiem udziału w targach jest prawidłowe wypełnienie formularza on-line.
ŚRÓDMIEŚCIE
8 lutego (sobota) ruszą konsultacje społeczne dotyczące terenu osiedla Jazdów. Cały proces konsultacji będzie się składał z trzech etapów – diagnozy, przygotowania społecznej koncepcji zagospodarowania terenu Jazdowa oraz podsumowania. Będzie trwał co najmniej do końca III kwartału 2014 r.
WESOŁA
8 lutego (sobota) o godz. 18 w Ośrodku Kultury w dzielnicy Wesołej zacznie się koncert „Tańczące Eurydyki” z piosenkami Anny German i Ireny Santor w wykonaniu Aleksandry Okrasy (sopran) i Włodzimierza Trzeciaka (fortepian), a poprowadzi go Andrzej Przybyciński.
PRAGA-PÓŁNOC
10 lutego (poniedziałek) o godz. 17.30 w biurze Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Ząbkowskiej 23/25 odbędzie się prezentacja faksymile dokumentu lokacji Pragi z 1648 r. Oryginał dokumentu nadania Pradze praw miejskich, podpisanego 10 lutego 1648 r. przez króla Władysława IV, znajduje się w Archiwum Głównych Akt Dawnych w Warszawie. Od roku Praga posiada jego wierną kopię. Dla potrzeb Muzeum Warszawskiej Pragi wykonało ją stowarzyszenie Archivum Patriae.
OKOLICE WARSZAWY
GRODZISK MAZOWIECKI
Willa Radogoszcz (ul. Sienkiewicza 31) zaprasza na spektakl „Don Kichote” w wykonaniu Walny-Teatr. Początek o godz. 18.
JABŁONNA
Wójt Gminy Jabłonna zdecydował o kontynuacji w 2014 r. „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Jabłonna”. Program ma na celu pomóc właścicielom nieruchomości w usuwaniu wyrobów zawierających azbest poprzez ich demontaż i utylizację. Pomoc ta uzależniona jest od uzyskania przez gminę Jabłonna w 2014 r. dotacji na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
ŁOMIANKI
Do końca lutego pasażerowie Komunikacji Miejskiej Łomianki będą mogli korzystać z promocji na przejazd nową linią ŁZ. Promocyjna cena biletów to: 2 zł (normalny) i 1 zł (ulgowy).
MILANÓWEK
Teatr Letni MCK (ul. Kościelna 3) zaprasza na koncert „Markowe wieczory”. Wystąpią: Katarzyna Jamróz, Marek Majewski oraz kabaret Świerszczychrząszcz ze Szczebrzeszyna. Początek o godz. 19.
ZIELONKA
Biblioteka w Zielonce (ul. Długa 18) zamieni się na jeden wieczór w arktyczną krainę. Wszystko za sprawą spotkania „Arktyczna noc w bibliotece” skierowanego do dzieci w wieku od sześciu do ośmiu lat. Impreza potrwa w godz. 20–23, liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny.
PRZEGLĄD PRASY
WARSZAWA.PL
W tym miesiącu Masa przypomni, że rower to całoroczny środek transportu. Co widać po liczbie rowerzystów na ulicach, mimo że nadal urzędnicy zapominają o odśnieżaniu dróg dla rowerów.
PRZEGLĄD WOLSKI
„Kochani, już prawie otwieramy butelkę szampana za sukces naszego projektu” – ogłosili mieszkańcy walczący o powstanie parku Zielone Odolany. Zdobyli już niemal całą kwotę potrzebną na obsługę prawną przedsięwzięcia.
INFORMATOR OCHOTY I WŁOCH
Przewodnicząca rady Ochoty zrezygnowała ze stanowiska. „Informuję, że sąd lustracyjny po rozpoznaniu sprawy w pierwszej instancji uznał, że moje oświadczenie lustracyjne nie jest prawdziwe” – napisała w oświadczeniu i zapowiedziała apelację.
TWOJA-PRAGA.PL
Ulica Michała Paca jako Czarna Wisełka – to tylko jeden z ciekawszych przykładów dawnej nazwy ulicy na Grochowie, wymienionej w kalendarzu Pogotowia Ratunkowego z 1937 r. Brzmi interesująco? Zapraszam do lektury, będziecie zaskoczeni.
WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
Zapraszam do wzięcia udziału w projekcie, którego celem jest poznanie organizmu dorosłego mężczyzny oraz zbadanie wpływu trzymiesięcznej aktywności fizycznej na sprawność funkcjonalną organizmu.
ŻYCIE WARSZAWY
O tym, jak wydać 25 mln zł z miejskiej kasy, będą mogli zdecydować warszawiacy. Ale czy zechcą?
WAWALOVE.PL
Od 8 lutego do 2 marca w Centrum Nauki Kopernik dostępny będzie nowy eksponat „Wirtualny zderzacz hadronów”. Wychodząc z niego, stwierdzisz, że rozumiesz istotę poważnych badań naukowych, a takie określenia jak „zderzanie cząstek elementarnych” czy „nadawanie masy przez pole Higgsa” nie są już tylko określeniami ze słownika wyrazów obcych – podaje centrum.
KURIER365.PL
Lech Wojciech Królikowski, varsavianista z wizją, odebrał nagrodę portalu Kurier365.pl. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 22 stycznia 2014 r. o godz. 18 w Muzeum Niepodległości w Warszawie, przy al. Niepodległości 62.
TVNWARSZAWA.PL
Warszawa znalazła się na 37. miejscu w rankingu 100 miast świata, które w 2012 r. najczęściej odwiedzali zagraniczni turyści. Najwięcej podróżnych przyciągnął Hongkong. W pierwszej dziesiątce rankingu aż sześć miast znajduje się w Azji. Top City Destinations Ranking opublikowała firma badawcza Euromonitor International.
POLSKA THE TIMES
Nie żyje gen. Stefan Bałuk „Starba” – fotoreporter wojenny, cichociemny, uczestnik powstania warszawskiego i honorowy obywatel stolicy. O śmierci generała poinformowała przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy.
RYNEK KOLEJOWY
Za kilka lat rozpocznie się poważna i długotrwała modernizacja linii średnicowej w Warszawie. Zarząd Transportu Miejskiego szykuje się na nawet pięcioletnie utrudnienia w ruchu pociągów. Zarządca infrastruktury kolejowej nie potwierdza na razie dat czy szczegółów dotyczących zmian w kursowaniu pociągów.
---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP