Koncert będzie łączył pozornie odległe języki muzyczne jak symfonika, i formy oratoryjne, muzykę pop, i tradycyjne formy folkloru polskiego. Całość napisana i zaaranżowana specjalnie na okoliczność tej realizacji, posługuje się oryginalnymi tematami melodii tradycyjnych. Na tle monumentalnych aranżacji w wykonaniu 100 osobowej orkiestry symfonicznej, zabrzmią głosy śpiewaków ludowych, solistów muzyki klasycznej i artystów estrady pop. Całości towarzyszyć będą śpiewacze zespoły ludowe, a także połączone chóry i Schola Cantorum Gedanensis.
Ze struktury trzech form
stworzone będzie widowisko, które adaptuje wzory Misterium Pasyjnego w kontekst współczesności, tętniącego życiem miasta, wielkomiejskiego pejzażu z pędzącymi samochodami, tramwajami, oświetlonymi wieżowcami.
W strukturze fabularnej opowiedziana zostanie historia Męki Pańskiej, od modlitwy w Ogrojcu po złożenie w Grobie.
Widowisko ustawione będzie na scenie mansjonowej- mającej kilka miejsc akcji, gdzie rozgrywać się będzie symultanicznie.
Formom muzycznym towarzyszyć będą wstawki teatralizowane, sceny pantomimiczne i tzw. żywe obrazy. Całość dodatkowo wzbogacona będzie ikonografią pasyjną, pokazywaną na telebimach (fragmenty filmów dokumentalnych ze sztuką sakralną, obrazy Drogi Krzyżowej, krucyfiksy, rzeźby religijne, malarstwo). Do tej bogatej faktury współczesnej wersji misterium pasyjnego, dodatkowo zainstalujemy duże figury animowane, będące reprodukcjami dawnych rzeźb, nawiązując do średniowiecznej tradycji teatru animacji.
Drugi Kwietnia w tym roku przypada w poniedziałek Wielkiego Tygodnia. Nie ma lepszej okazji aby właśnie w tym dniu wspominając odejście „naszego Ojca Świętego” przypomnieć Gorzkie Żale. Tradycja Misteriów Pasyjnych i ludowych widowisk religijnych wywodzących się ze średniowiecza przetrwała w Polsce do dzisiaj. Najstarsze Pasje, nieprzerwanie odtwarzane w Wielkim Tygodniu, to Misterium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Misterium w Górce Klasztornej.
Fenomenem polskiej religijności nieznanym w żadnym innym chrześcijańskim kraju są jednak „Gorzkie żale”. Zostały ułożone w 1707 roku, na zlecenie arcybractwa św. Rocha działającego przy Kościele parafialnym św. Krzyża w Warszawie. Powodem do ułożenia tego czysto polskiego nabożeństwa pasyjnego, było stworzenie przystępnego i zrozumiałego dla ludzi, śpiewanego nabożeństwa. I tak z Warszawy nabożeństwo rozpowszechniło się w całej Polsce. Do dziś w śpiewa się je Wielkim Poście, w niezmienionej formie, we wszystkich prawie kościołach polskich.
Pasyjne widowisko plenerowe, rejestrowane przez telewizję, będzie więc naturalnym nawiązaniem do form w Polsce obecnych, nie tylko w liturgii Kościoła, ale także w obrzędowości ludowej. Nasze miasto, stanie się miejscem jubileuszowej, uroczystej inscenizacji formy pasyjnej modlitwy, wywodzącej się właśnie stąd, a towarzyszącej Polakom już przez stulecia.
Przyjmując 2 kwietnia jako datę uroczystej - rocznicowej realizacji, chcemy podkreślić, że koncert- widowisko „Gorzkie Żale„ odwołuje się do depozytu przekazanego nam przez Ojca Świętego. W nauczaniu Papieża- Polaka znajdujemy wiele odniesień do pobożności i tradycji ludowej. Tak wspomina swoje pielgrzymki z ojcem do nieodległej od Wadowic Kalwarii Zebrzydowskiej: „…Tu na Kalwaryjskich dróżkach, pośród modlącego się ludu uczyłem się swojej pobożności.” Ojciec Święty, wielokrotnie też nawiązywał do polskiego nabożeństwa „Gorzkich Żalów”. Kult Męki Pańskiej był dla Niego bardzo ważny. Przez cały okres swego kapłańskiego życia (jak podkreślają biografowie) w każdy piątek, odprawiał prywatną Drogę Krzyżową.
Wystąpią m.in. :
Pomysł projektu:
Scenariusz:
Reżyseria:
Kierownictwo muzyczne, opracowania:
Prace nad zabudową sceny trwają.