Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2008.07.11 g. 23:30

I Rodzinny Piknik Wolontariatu Tak! Pomagam


Czy można pogodzić niedzielny wypoczynek i działalność społeczną? Tylko na „I Rodzinnym Pikniku Wolontariatu Tak! Pomagam”, który odbędzie się 20 lipca br. w Parku Szczęśliwickim (skrzyżowanie ul. Dickensa i Drawskiej, przy pętli autobusowej) w godz. 10.00-20.00. Podczas Pikniku mieszkańcy Warszawy, w atmosferze rodzinnego festynu, będą mieli okazję zapoznać się z ideą różnych form wolontariatu. Honorowy patronat nad imprezą objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, oraz Wojciech Komorowski, Burmistrz Dzielnicy Warszawa-Ochota.

 

Organizatorzy Pikniku, wolontariusze programu społecznego „Tak! Pomagam” oraz Centrum Wolontariatu, wspólnie z zaproszonymi organizacjami pozarządowymi pokażą, że wolontariat może być ciekawą, pożyteczną i satysfakcjonującą alternatywą spędzania wolnego czasu, a obszarów, w których można się realizować społecznie jest bardzo wiele.

 

- Idea wolontariatu realizowana jest przez Provident Polska już od 2 lat. W tak krótkim czasie 800 wolontariuszy, zrealizowało ponad 100 projektów w 62 miastach. – mówi  Agnieszka Zyśk, koordynator programu społecznego Provident Polska „Tak! Pomagam”
– Pomyśleliśmy, że skoro udało nam się przekonać do wolontariatu naszych pracowników, to możemy także spróbować zaszczepić ideę na zewnątrz firmy, wśród mieszkańców Warszawy. Chcemy, aby Piknik stał się impreza cykliczną, która na stałe wpisze się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych stolicy.– dodaje Agnieszka Zyśk.

 

W festynie wezmą udział Polski Czerwony Krzyż, Polska Akcja Humanitarna, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Wolontariat Studencki (program polsko-amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA), Stowarzyszenie Mierz Wysoko, Stowarzyszenie Autokreacja, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi oraz Centrum Wolontariatu.

 

- Do udziału w Pikniku zaprosiliśmy organizacje pozarządowe, które w swojej pracy korzystają na co dzień z pomocy wolontariuszy – mówi Dariusz Pietrowski, Prezes Centrum Wolontariatu w Warszawie. – Każda z nich będzie miała do dyspozycji własne stoisko, oraz okazję do zaprezentowania siebie i swojej działalności ze sceny głównej. W ten sposób chcemy zainteresować mieszkańców Warszawy nie tylko działalnością na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, ale również zachęcić do bezpośredniego podjęcia działalności wolontariackiej na rzecz biorących udział w pikniku organizacji. – dodaje Dariusz Pietrowski.

 

Wszystkie organizacje będą prowadziły przeróżne zabawy, konkursy i proponowały aktywności angażujące uczestników Pikniku przy własnych stoiskach. W przerwach między prezentacjami, na scenie będzie występował zespół muzyczny oraz odbywać się będą konkursy dla uczestników Pikniku.

 

Program Pikniku jest bardzo urozmaicony. Oprócz pokazów pierwszej pomocy, pokazu grupy ratowniczej oraz gier zręcznościowych dla całej rodziny, znajdzie się wiele atrakcji skierowanych do najmłodszych m.in. pokaz grupy tanecznej, pokaz szczudlarzy, warsztaty origami, malowanie buziek oraz klauni rozdający balony i cukierki. Na każdego kto zgłodnieje będzie czekała bezpłatna wata cukrowa, popcorn i napoje.

 

Organizator imprezy przygotował także specjalny konkurs. Spośród wszystkich organizacji biorących udział w pikniku, uczestnicy imprezy wybiorą jedną, która otrzyma od organizatora grant w wysokości 4 000 zł oraz pomoc zespołu wolontariuszy programu „Tak! Pomagam” przy realizacji wybranego projektu społecznego.


Informacja o programie Tak! Pomagam

 

Program wolontariatu pracowniczego „Tak! Pomagam” realizowany jest przez Provident Polska od marca 2006 roku. Celem „Tak! Pomagam” jest przede wszystkim aktywizacja społeczności lokalnych, wyrównywanie szans dzieci i młodzieży, a także pomoc w rozwiązywaniu lokalnych problemów. W ramach programu dwa razy w roku Provident Polska ogłasza ogólnopolski konkurs dla swoich pracowników i przedstawicieli, w którym do zdobycia są granty w wysokości do 4 000 zł każdy. Projekty koordynują ich pomysłodawcy w ramach wolontariatu, przeznaczając otrzymane od firmy pieniądze na realizację zaplanowanych działań

 

Dotychczasowy bilans pięciu edycji programu społecznego Providenta – „Tak! Pomagam” to pół miliona złotych, 800 wolontariuszy i ponad 100 zrealizowanych projektów w 62 miastach. W tym roku Rada Programowa wybrała, spośród 51 zgłoszeń, 27 nowych projektów, których realizacji podejmie się aż 334 wolontariuszy w całej Polsce.
Partnerem programu Tak! Pomagam jest Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.

 

 

Informacja o Centrum Wolontariatu

 

Działalność Centrum Wolontariatu, które powstało w 1996 roku w Warszawie, polega na promowaniu bezinteresownej pomocy woluntarystycznej, edukacji wolontariuszy i współpracujących z nimi organizacji pozarządowych, instytucji oraz realizacji programów woluntarystycznych. W latach 2006/2007 Centrum Wolontariatu przeprowadziło kampanię społeczną o ogólnopolskim zasięgu „Pomaganie Wzmacnia” z udziałem Mariusza Pudzianowskiego. Stowarzyszenie wydaje też liczne publikacje o tematyce woluntarystycznej.

 

Sercem Centrum jest Biuro Pośrednictwa Pracy dla Wolontariuszy, pełniące funkcję „skrzynki kontaktowej” dla wolontariuszy i osób chcących skorzystać z ich pomocy. Istotnym elementem działalności Stowarzyszenia jest promowanie i tworzenie systemowych rozwiązań włączających wolontariat w działalność organizacji pozarządowych i instytucji publicznych m.in. poprzez realizację programów: „Wolontariat w szkole”, „Wolontariat w Ośrodku Pomocy Społecznej”, „Wolontariat pracowniczy”. Od początku powstania organizacji ogromną rolę przywiązuje się do edukacji w zakresie wolontariatu:  organizacji pracy ochotniczej, powstania nowych punktów woluntarystycznych, aspektów prawnych wolontariatu.



-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy