Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2009.05.10 g. 20:05

Parada Schumana

Gorąco! Radośnie! Europejsko!
Wczoraj, w Dniu Europy, ulicami Warszawy przeszła Parada Schumana – kilkutysięczny kolorowy pochód ludzi, którzy tak właśnie świętowali pięciolecie Polski w Unii Europejskiej. Głównym organizatorem obchodów była Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

Warszawa, 10 maja 2009 r. – zapewnialiśmy, że będzie piękna pogoda, i była!

 

 

 

Nie zawiedli nas młodzi Europejczycy z całej Polski.

 

Nie zawiedli nas wolontariusze z Europy! Nie zawiedli nas Warszawiacy!

 

W Dniu Europy, 9 maja, do serca Warszawy przybyło ok. 7 tysięcy młodych ludzi. Na kilka dni przed Paradą Schumana zarejestrowało się na nią 6 tysięcy osób, a piękna pogoda i europejskie atrakcje przyciągnęły przechodniów i turystów.

 

Gościem honorowym tegorocznego wydarzenia był Premier Tadeusz Mazowiecki, który w podziękowaniu za zasługi dla procesu integracji z Unią Europejską otrzymał wielką flagę Polski z dedykacjami uczestników Parady.

 

Paradę Schumana tworzyli m.in.:

 

 

 

  • Anna Radwan i Piotr Nowina-Konopka z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana,
  • Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski,
  • Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz,
  • Michał Nastula – Prezes Eureko w Polsce,
  • sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Marek Safian,
  • wielu ministrów,
  • eurodeputowanych
  • i kandydatów w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
  • Jak co roku dołączyła niezawodna wolontariuszka – Jolanta Fajkowska.
  • Trzon i siłę Parady stanowili jednak jej wierni bywalcy z Klubów Europejskich, organizacji pozarządowych, a także Warszawiacy, którzy tłumnie przybyli na Nowy Świat. Za wspólne świętowania Dnia Europy

 

X Parada Schumana wyruszyła w samo południe spod Palcu Zamkowego i przeszła Traktem Królewskim. Królowały pomysłowe, kolorowe stroje, twarze wymalowane w europejskie flagi, transparenty szkół i Szkolnych Klubów Europejskich. Rytm Parady wybijały orkiestry, zespoły bębniarskie i cheerleaderki. Na przedzie uczestnicy Zlotu Szkolnych Klubów Europejskich nieśli prezent dla premiera Tadeusza Mazowieckiego – wielką flagę Polski o wymiarach 2x5 metrów z podpisami uczestników Parady. W tym roku pierwszy raz „Oda do Radości" – stały element uroczystości związanych z Paradą Schumana – została nie tylko zaśpiewana, ale także i zamigana!

 

Wyniki prawyborów do Parlamentu Europejskiego w Miasteczku Europejskim

 

Czy każdy oddał swój głos?

W Miasteczku Europejskim, które wyrosło wzdłuż Nowego Światu, można było wziąć udział w prawyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosować mógł każdy, nawet niepełnoletni, a swój głos oddawało się nie na kandydatów, ale na komitety wyborcze.

Oddano aż 1248 głosów.

Gdyby wyniki tych wyborów były prawomocne, najwięcej spakowanych walizek do Brukseli miałby:

 

  • komitet Platformy Obywatelskiej (643 głosy),
  • w drugiej kolejności Prawo i Sprawiedliwość (136 głosów),
  • a w trzeciej Sojusz Lewicy Demokratycznej (130 głosy).

 

Schuman nie od Parady, czyli pozostałe wydarzenia w ramach XVI Polskich Spotkań Europejskich

 

Parada Schumana to najbardziej rozpoznawalne wydarzenie i jednocześnie zwieńczenie XVI Polskich Spotkań Europejskich – cyklu różnego rodzaju przedsięwzięć o proeuropejskim charakterze.

 

Zlot Szkolnych Klubów Europejskich – „Spotkanie z Funduszami Europejskimi”

 

Trzydniowy zlot przeznaczony był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pięćdziesięcioro uczestników przyjechało z opiekunami z różnych miejsc Polski, nie tylko dużych miast. Tym ciekawsza była więc dla nich konfrontacja w czasie całodziennej gry miejskiej z reprezentantami urzędów i różnych instytucji warszawskiej dzielnicy Mokotów. Uczestnicy gry sprawdzali, jakie problemy trapią lokalną społeczność, co można poprawić w kulturze czy infrastrukturze. Przekonali się też na własnej skórze, że w centrum stolicy w punkcie informacji turystycznej trudno porozumieć się w języku angielskim. Efektem gry i zlotu było przygotowanie 7 projektów poprawiających życie Mokotowian. Zlot odbył się w dniach 6–9 maja 2009 roku.

 

Europejski Słownik Obrazkowy „Wichajstra” – wystawa rysunku satyrycznego

 

Od 7 do 30 maja codziennie można obejrzeć wystawę rysunku satyrycznego, która z przymrużeniem oka podsumowuje minione pięć lat Polski w Unii Europejskiej. Autorem jest Marcin Wicha, znany z rysunków publikowanych w polskich mediach pod pseudonimem „Wichajster”. Wystawa jest zachętą do spojrzenia z dystansem na nasze narodowe przywary oraz obawy związane z Unią Europejską.

 

Europa wobec kryzysu” – międzynarodowa konferencja

 

 

 

Tematem konferencji był wpływ kryzysu ekonomicznego na integrację europejską i rolę Unii Europejskiej w świecie. Ponadto, poruszone zostały sprawy polskiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. Wśród prelegentów wystąpili m.in.: Andrzej Cieszkowski – pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Partnerstwa Wschodniego, Anna-Catherine Claude z ActionAid International w Brukseli, Roland Freudenstein – z Centre for European Studies z Brukseli, Paweł Świeboda z demosEuropa czy Piotr Nowina-Konopka – dyrektor Dyrekcji ds. Relacji Parlamentu.

 

Europa wobec kryzysu. Rozmowa na dwudziestolecie” – debata

 

Przedstawiciele europejskich organizacji pozarządowych i think-tanków – uczestnicy konferencji – wzięli także udział w debacie na Zamku Królewskim, która 9 maja rozpoczęła obchody Dnia Europy. Głównymi prelegentami tej części byli Premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Leszek Balcerowicz oraz Marszałek Bronisław Komorowski.

 


O Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana

 


Polska Fundacja im. Roberta Schumana, założona w 1991 r., jest organizacją pozarządową i ponadpartyjną. Naszym celem jest mobilizowanie obywateli do angażowania się w proces jednoczenia Europy. Rozwijamy programy, które uczą wykorzystania szans, jakie daje nam członkostwo w UE, współpracujemy z wieloma środowiskami w Unii i poza nią, by lepiej poznać i respektować wspólne wartości demokratyczne. Imię Roberta Schumana zostało wybrane przez Fundatorów jako nawiązanie do polityki francusko-niemieckiej lat pięćdziesiątych, modelu pojednania zwróconego w przyszłość i nastawionego na budowanie wspólnej Europy. Polska Fundacja im. Roberta Schumana zdobyła w 2008 roku Złotą Gwiazdę, przyznawaną przez Komisję Europejską, za projekt Bring Europe Closer to Youth.
Więcej na: schuman.org.pl

 

Kontakt:

 

  • Jakub Wojdecki – koordynator XVI Polskich Spotkań Europejskich


    Polska Fundacja im. Roberta Schumana
    Al. Ujazdowskie 37/5
    00-540 Warszawa
    Tel.: +48 22 6212161, 6217555
    Fax: +48 22 6297214

 

Organizator: 

 

  • Polska Fundacja im. Roberta Schumana

 

Partnerami XVI Polskich Spotkań Europejskich byli:

 

  • Urząd Miasta st. Warszawy,
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego,
  • Fundacja Konrada Adenauera,
  • Fondation Robert Schuman,
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
  • Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Honorowy Patronat:

 

  • Prezydent m. st. Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Wyłączny Partner Komercyjny:

 

  • Europejska Grupa Ubezpieczeniowa EUREKO.

 

Patronami Medialnymi XVI Polskich Spotkań Europejskich byli:

 

  • TVP 2,
  • „Trójka”,
  • „Gazeta Wyborcza”,
  • „Metro”,
  • „Tygodnik Powszechny”,
  • portale Ngo.pl, 
  • EUobserver.com.

Zdjęcia:

 

  • Polska Fundacja im. R. Schumana

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy