Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2010.05.06 g. 12:41

Do przyjaciół Moskali!

Tak pisał w XIX wieku Adam Mickiewicz, Żeby pokazać, Że Polacy nie do Rosjan mają pretensje, ale do ich zaborczych władców.

Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego

 

Dzisiaj z listem/posłaniem o tym tytule zwracają się intelektualiści polscy. A co my, zwykli Polacy, możemy powiedzieć i zrobić, dla naszej lepszej przyszłości?!...

 

Naszym zdaniem, Polacy nigdy nie żywili nienawiści do Rosjan, choć często walczyli z wojskami rosyjskimi, głównie na ziemiach polskich, podczas rosyjskich zaborów lub z władzami Polski Ludowej, namaszczonymi przez ZSRR, w latach powojennych. Rosjanie byli jednak przez całe dziesięciolecia przekonywani przez polityków sowieckich, że Polacy piastują w sercach pamięć o swoich bohaterach, głównie o sybirakach i polskich elitach zamordowanych w Katyniu, tylko po to, by utrwalać w swojej narodowej pamięci nienawiść do Rosjan.

 

Dzisiaj, po katastrofie smoleńskiej i tak ciepłej reakcji wielu Rosjan wobec tragedii narodowej Polaków, w tym jakże wspaniałej reakcji ich najwyższych reprezentantów, jest najlepszy czas by powiedzieć, że: Polacy nie obarczają Narodu Rosyjskiego winą za mord katyński! – Winni tej zbrodni są bowiem przywódcy podpisani na dokumentach, nakazujących bestialskie egzekucje na Polakach w 1940 roku.

 

Zbliża się data, która głęboko zapadła Rosjanom w ich obywatelskiej pamięci. Datą tą jest dzień zwycięskiego zakończenia, dla ZSRR i zachodnich aliantów, II wojny światowej. Dla Rosjan jest to dzień 9 maja, który w Rosji jest świętem narodowym, świętem zwycięstwa opłaconego krwią i życiem milionów rosyjskich obywateli, którzy zginęli na froncie „od Lenino do Berlina”. śołnierze rosyjscy ginęli też na naszej polskiej ziemi. Są w Polsce ich liczne groby… – Zadbajmy o groby Rosjan, poległych w walce z naszym wspólnym wrogiem na polskiej ziemi, jak o własne i 9 maja zapalmy na nich znicze naszej polskiej czci i pamięci dla rosyjskich Żołnierzy. Nie zrobimy tego, by uczcić zwycięstwo ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami i ustanowienie radzieckiej władzy w Europie Centralnej i Wschodniej, ale po to by czcić pamięć bohaterskich żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli, likwidując okupanta Warszawy i całej Polski.

 

W dniach 8-9 maja 2010 roku wszystkie oddziały powiatowe naszej Wspólnoty sprawdzą stan cmentarzy lub kwater, a nawet pojedynczych grobów w swoich miastach i gminach i we współpracy z władzami samorządowymi lub innymi opiekunami, tam gdzie to potrzebne, doprowadzić do uporządkowania mogił bohaterów II-ej wojny światowej, głównie Rosjan.

 

Podejmująctą inicjatywę, liczymy na współpracę wielu środowisk i organizacji pozarządowych, z którymi na co dzień współpracujemy, tj. NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze, Związku Harcerstwa RP, Akcji Katolickiej, Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Korporacji Przemysłowo-Handlowej, Wszechnicy Polskiej, Stowarzyszenia

 

„Parafiada” i wielu lokalnie działających stowarzyszeń obywatelskich, samorządowych Warszawy i różnych subregionów Mazowsza.

 

Zwracamy się do środowiska oświatowego, wszystkich wychowawców i nauczycieli dzieci i młodzieży szkolnej, o wsparcie naszej inicjatywy, poprzez omówienie w szkołach przedstawianego wyżej problemu i zachęcenie swoich wychowanków do wzięcia udziału w tym działaniach i dania dowodu pamięci o rosyjskich bohaterach II-ej wojny światowej, poległych na polskiej ziemi.

 

Liczymy na życzliwe przyjęcie tej inicjatywy przez Ambasadę Rosyjską w Warszawie i wszystkich Rosjan.

 

Inicjatywa Warszawska „P o j e d n a n i e”

Wspólnoty Samorządowej Województwa Mazowieckiego

 

Do przyjaciół Moskali



Autor: WSWM
Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy