Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2010.08.12 g. 18:30

Betonowe DNA na Emilii Plater

Brzozy, pnącza i ławki – tak będzie wyglądała ulica Emilii Plater po zakończeniu remontu. Znajdująca się w centrum Warszawy ulica będzie więc jeszcze piękniejsza i bezpieczniejsza.

Remont ulicy pomiędzy Dworcem Centralnym a ulicą Świętokrzyską będzie się wiązał nie tylko z poprawą jakości nawierzchni ulicy, ale także z radykalną zmianą wyglądu tego miejsca. Do tej pory przestrzeń pomiędzy dwoma pasami ruchu spełniała rolę parkingu dla samochodów. Teraz jej funkcja oraz sposób użytkowania ulegną zmianie.

 

 

Zielono i bezpiecznie
 

Wzór całości ułożony został z dwóch skrajnych materiałów: roślinnego, z którego powstanie zielona wstęga brzozowego zagajnika, a także z metalowych siatek (gabionów) wypełnionych materiałem kamiennym z odzysku. Wysokość tych konstrukcji (od 50 do 100cm) nie stanowić będzie przeszkody dla wzroku prowadzących pojazdy oraz pieszych. Stanowi jednak barierę przestrzenną dla osób przekraczających jezdnię w miejscach do tego nie wyznaczonych. Taki sposób aranżacji ma zapewnić bezpieczne użytkowanie całości ulicy Emilii Plater. W miejscach przejść dla pieszych, przy brzozach, znajdą się elementy małej architektury, takie jak ławki na gabionach oraz pojedyncze siedziska. Dzięki temu, w tym ruchliwym miejscu - pomiędzy dwoma pasami ulicy - będziemy mogli odpocząć wśród świeżej zieleni drzew.

 

 

Tak będzie wyglądać nowa Emilii Plater z lotu ptaka

 


 

Melanż i DNA miasta
 

Główną osnową kompozycji jest para przeplatających się ze sobą linii inspirowanych łańcuchem DNA. Wykonane są one ze stykających się ze sobą gabionów kamiennych. Efekt falowania nawiązuje do trójwymiarowej budowy cząsteczki DNA. Dzięki temu układ staje się bardziej dynamiczny, przestrzenny a brzozy o różnorodnych kształtach przywodzą na myśl mazowiecki krajobraz.
 

Miejsca przecięcia się dwóch linii gabionów zaakcentowane będą pnączami dobrze znoszącymi uciążliwe warunki. Gatunki zasadzone przy gabionach, po krótkim czasie pokryją je, tworząc miejski melanż: kamienia naturalnego, stali i tworzywa roślinnego.
Przestrzenie pomiędzy gabionami wypełnione będą kruszywem mineralnym w kolorze ziemi. Dzięki dużej przepuszczalności takiego podłoża, większość wód opadowych odprowadzona zostanie w głąb ziemi (a nie do kanalizacji burzowej), co jest także sposobem na nawodnienie roślin. Tego typu rozwiązanie nie tylko hamuje wzrost chwastów, wpływa również pozytywnie na cyrkulację wody w środowisku miejskim.

 

 

Źródło: mat. Urzędu m.st. Warszawy



Opublikowal: Mateusz Romian
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy