Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2010.11.07 g. 15:15

Defilada historyczna 11 listopada

Grupy rekonstrukcyjne

Kolumna Piechoty Polskiej w mundurach z 1920 roku wystawiana jest przez warszawskie stowarzyszenia i gości z Podlasia i Stargardu Szczecińskiego

  1. Związek Strzelecki „Strzelec”
  2. Koło Historyczne WAT
  3. Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”
  4. Towarzystwo Historyczne „Rok 1920”
  5. Stowarzyszenie Historyczne Cytadela
  6. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Policja Województwa Śląskiego 1922- 1939"
  7. Szwadron Kawalerii z Podlasia w  barwach 10-GO Pułku Ułanów Litewskich
  8. Szwadron Kawalerii im.2.Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego
  9. Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego

 

Kolumna Piechoty Polskiej w mundurach z 1920 roku wystawiana jest przez warszawskie stowarzyszenia:

 

  • Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.
    Warszawska Grupa Historyczna na co dzień odtwarzająca oddziały Armii Krajowej wchodzące w skład Powstańczego Zgrupowania pułkownika Jana Mazurkiewicza ps. „Radosław” i oddziały Polskiego Podziemia Niepodległościowego z lat okupacji sowieckiej. Istnieje już ponad 5 lat była organizatorem m.in. inscenizacji z Powstania Warszawskiego: „Reduta PWPW”, „Czerniaków 44”, „Mokotów 1944”, „Twierdza Zmartwychwstanek” oraz uroczystości o charakterze patriotycznym w tym m.in. „Katyński Marsz Cieni”. Grupa ma honor wystawiać poczty sztandarowe reprezentując środowiska kombatanckie oddziałów Armi Krajowej : Zgrupowania AK Radosław, Batalionu AK Zośka, Batalionu AK Pięść, Batalionu AK Czata 49. Oddzialu Dywersji i Sabotażu Kobiet DYSK, 535 Plutonu Słowaków i innych. Stowarzyszenie wystawia pododdział piechoty w mundurach wz 19 i barwach Warszawskiego 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej.
    http://www.radoslaw44.pl/

  • Towarzystwo Historyczne ROK 1920
    działające na rzecz promocji wiedzy o walkach roku 1920. Organizuje corocznie inscenizacje i wystawy historyczne, a także prowadzi plenerowe gry historyczne. W ramach organizowanych pokazów Towarzystwo wystawia pododdział piechoty polskiej w mundurach z roku 1920 oraz dwa pojazdy z epoki: oryginalny motocykl Enfield z roku 1915 i replikę Forda FT B  pierwszego produkowanego seryjnie, polskiego samochodu pancernego.
    http://www.radunin.hostit.pl/1920/index.htm

  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Historyczne Cytadela
    kultywuje pamięć o najlepszych tradycjach Wojska Polskiego okresu 1918-1939. Historyczna barwa i broń przedwojennej armii, jej wybitni twórcy i instytucje wojskowe, ważne momenty w historii czasu pokoju i wojny, miejsca pamięci i nekropolie są niejako osią tych zainteresowań. W polu działań podejmowanych przez Stowarzyszenie znajduje się wiele interdyscyplinarnych form, jakimi są: tworzenie galerii postaci wojskowych, prowadzenie ćwiczeń wg. dawnych regulaminów i instrukcji, analiza i gromadzenie dokumentacji archiwalnej, lektura wspomnień i poszukiwania niepublikowanych dotąd relacji. Ważną częścią przedsięwzięć jest uczestnictwo w marszach szlakami walk, inscenizacjach, wartach honorowych, uroczystościach a także działalność wydawnicza i wystawiennicza. Jednakże najistotniejszym celem jest pamięć i edukacja: więź i swoista sztafeta pokoleń.
    http://www.cytadela.aplus.pl/

  • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Legia Akademicka",
    nawiązujące do tradycji 36 Pułku Piechoty "Legii Akademickiej", stworzone przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego, działające w ramach Studenckiego Koła Naukowego Historyków w Instytucie Historycznym. Stowarzyszenie zajmuje się odtwarzaniem sylwetek żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1918 - 1939 ze szczególnym uwzględnieniem wojny polsko-bolszewickiej.

 

oraz

 

  • Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Pułkownika Jana Kozietulskiego
    powstał w 2004 roku. Stacjonuje na Mokotowie, nad Jeziorkiem Czerniakowskim w stajni TKKF Hubert. Oprócz sekcji liniowych, budowana jest w Szwadronie unikalna, pierwsza po 1939 roku konna orkiestra - pluton trębaczy. W tym roku za szczególne zasługi w pielęgnowaniu tradycji kawaleryjskich Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich został odznaczony przez ministra Bogdana Klicha medalem - "Kustosz Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego". W 2004 roku, podczas wielkiej Parady Kawalerii w Wilanowie otrzymał szablę z rąk nestora kawalerii gen. Michała Gutowskiego dla najlepiej prezentującego się oddziału kawaleryjskiego. Zachęcamy wszystkich, którzy interesują się kawalerią, chcą uczyć się władania bronią białą, jazdy w szykach, gry na instrumentach dętych do wstąpienia w szeregi Szwadronu. To nie tylko wspaniała przygoda ale i działanie pozwalająca przetrwać pięknej tradycji jazdy polskiej.
    Oddziałem dowodzi Rotmistrz Kawalerii Ochotniczej Piotr Szakacz.
    http://3szwol.tkkfhubert.pl/szwol/

  •  "Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich
    ze Starogardu Gdańskiego dziedziczy tradycje  bojowe oraz barwy bohaterskich ułanów spod Rokitny 1915 r. działa w strukturach Kawalerii Ochotniczej Rzeczypospolitej Polskiej, stacjonuje w Starogardzie Gdańskim, w lipcu br. wziął udział w rajdzie konnym po wileńszczyźnie oraz uczestniczył w zdjęciach do filmu "Bitwa Warszawska 1920". Szwadronem dowodzi rotmistrz Krzysztof Landowski."
    w defiladzie z okazji Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2010 r. Warszawie weźmie udział 13 koni i jeźdźców  Szwadron wystąpi w szyku trójkowym , tuż za  1 Pułkiem Szwoleżerów w układzie : trębacze, poczet sztandarowy, sekcja bojowa z lancami i karabinkami.

  • Szwadron Kawalerii z Podlasia
    w barwach 10 Pułku Ułanów Litewskich to ludzie z regionu polski wschodniej kultywujący tradycje kawaleryjskie, traktujący to jako hobby. Ludzie którzy chcą promować i krzewić właściwe postawy patriotyczne w oparciu o etos kawalerii, która jest nośnikiem takich wartości jak honor, męstwo, poświęcenie, obowiązkowość i odpowiedzialność. Dziś dla Państwa prezentują się pododdziały: Szwadron Kawalerii im. 10-go Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku, Pluton Kawalerii im. 10-go Pułku Ułanów Litewskich w Zarębach Kościelnych, Stowarzyszenie Sportowo - Jeździeckie im 10-go Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie, Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10 Pułk Ułanów Litewskich, Szwadron Kawalerii im. Dywizji  Zaza.

 

W defiladzie wezmą udział pojazdy:

 

  • Ford FT B
    To pierwszy polski samochód pancerny produkowany seryjne i w ogóle pierwszy polski seryjny samochód. Skonstruowany on został w Warszawie w roku 1920 przez inż. Tadeusza Tańskiego. Do budowy wykorzystał on amerykańskie podwozie doskonałego forda T, niemieckie tarcze okopowe (opancerzenie) i zdobyczne rosyjskie karabiny Maxima. Pojazdy te odegrały znacząca rolę w czasie Bitwy Warszawskiej walcząc z wojskami Tuchaczewskiego na północnym Mazowszu. Gdy minęło zagrożenie Warszawy pancerki przerzucono na Wołyń gdzie odegrały kluczową rolę w zagonie wojsk polskich na Kowel. Operacja ta była pierwszym na świecie zagonem wojsk pancerno-motorowych na tyły wroga. Niektóre źródła podają, że na gen Guderian opracowując taktykę blizkriegu powoływał się właśnie na walki fordów pod Kowlem.



     

    Ford FT B Ford FT B 

     

    Ford FT B Ford FT B





    Prezentowany pojazd jest repliką zbudowaną na bazie oryginalnego, 90- letniego podwozia forda T sprowadzonego specjalnie w tym celu z Ameryki. Twórcami i właścicielami pojazdu są Michał Miazga i Andrzej Godlewski z Towarzystwa Historycznego "ROK 1920"Motocykl Royal Enfield 9HP model 180Rok produkcji 1915 Wytwórca Enfield Cycle Co. Anglia.Silnik dwucylindrowy w układzie V z zapłone4m iskrowym o mocy 9KM.Przeniesienie napędu łańcuchowe ze skrzynią biegów patentu Royal Enfield z 1910 roku.Motocykl ten tzw. typ Kolonialny był produkowany przez cały okres Wielkiej Wojny na potrzeby Armii Francuskiej, Belgijskiej, Rosyjskiej.Motocykl w wojsku był używany z wózkiem bocznym na którym ustawiony był CKM lub z normalną gondolą .Po wybuchu rewolucji i przejęciu całego sprzętu po armii carskiej, używany był przez Bolszewików jako pojazd Kurierski czego dowodzą zdjęcia w publikacjach historycznych.
    Takie motocykle przybyły też z Armią Generała Hallera i chociaż dziś trudno ustalić ile ich mogło być to z cała pewnością ten jest jednym z nich , i jedynym zachowanym egzemplarzem tego modelu w Europie.Właścicielem pojazdu są Andrzej i Dorota Godlewscy z Towarzystwa Historycznego ROK 1920.


  • "Ursus A"
    Samochód ciężarowy montowany seryjnie od 1928 do 1930 roku w zakładach mechanicznych URSUS. Pierwszy model opuścił fabrykę 11 lipca 1928 roku. Produkowano głównie ciężarówki wyposażone w drewnianą skrzynię ładunkową oraz pocztowe ambulanse, polewaczki miejskie, cysterny do przewozu paliw oraz autobusy i strażackie wozy bojowe. Fabrykę opuściło ok.1000 sztuk takich  pojazdów w różnej wersji nadwoziowej.




Ursus A



Ursus A zdjęcie pochodzi z serwisu "Dobroni.pl"

 

Zobacz plan uroczystości



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy