Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2010.11.11 g. 00:01

Wolskie metalowye rzeźby - do remontu

Odnowione wrócą w pierwszej połowie grudnia.
Rozpoczął się demontaż ośmiu metalowych rzeźb z pasów zieleni ul. Górczewskiej i Al. Prymasa Tysiąclecia. Konserwacji poddana zostanie m.in. „Żyrafa” autorstwa Władysława Dariusza Frycza znana bywalcom okolicy basenów Moczydło.

Zakres prac remontowych jest bardzo duży, ponieważ metalowe konstrukcje przez lata ulegały degradacji. Konserwatorzy naprawą odkształcenia, uzupełnią ubytki w poszczególnych elementach rzeźb, usuną korozję, a następnie odtworzą pierwotne kolory i zabezpieczą konstrukcje przed rdzewieniem.

 

Oprócz Żyrafy wyremontowana zostanie:

 

  • Jutrzenka” - Teresy Brzuskiewicz,
  • Walka” – Wiktora Iljina,
  • Dzieciom poległym za Warszawę” - Eweliny Michalskiej,
  • Bohaterom Woli” Janiny Mareckiej,
  • Koncert” Tadeusza Wencla,
  • Planetoida” Henryka Wróblewskiego
  • Glob” - Mieczysława Kałużnego.

 

Ta ostatnia została już zdemontowana.

 

 

"Glob” - Mieczysława Kałużnego
jedzie do konserwacji

 

Po konserwacji rzeźby postawione zostaną w okolicy skrzyżowania ul. Wolskiej i Kasprzaka.
Prace mają się zakończyć do 10 grudnia.
Ich koszt to 172 000 zł.
Wykonawca udzieli 5 lat gwarancji na wykonaną modernizację.

 

To drugi i ostatni etap odnawiania rzeźb z Woli.
Rok temu remont przeszło 10 konstrukcji ze środkowego pasa zieleni ul. Kasprzaka na odcinku między Al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Ordona.
Kosztowało to 180 000 zł.

 

Niedookreślona własność prawna rzeźb powodowała, że marniały. Potrzeba było odważnego, który się tym zajmie, i funduszy. Tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym wygospodarowaliśmy pieniądze by odnowić te konstrukcje. Wynika to z filozofii otwartości Zarządu Oczyszczania Miasta na sztukę w przestrzeni miejskiej. Ożywialiśmy już Warszawę lnianym strumieniem z kwiatów w al. Niepodległości, słonecznikami w al. Jana Pawła posianymi w hołdzie Papieżowi, czy dywanem ze świeżych kwiatów. Jesteśmy przyjaźni wobec propozycji współczesnych artystów, to także ich miasto, a efekty ich pracy służą wszystkim mieszkańcom” – mówi Tadeusz Jaszczołt Dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

 

Usytuowanie metalowych konstrukcji akurat na Woli wynika z patronatu jakiego I Bienalle Rzeźby w Metalu w 1968 r udzieliły Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka.

 

Przedsiębiorstwo udostępniło artystom złom żelazny oraz zaplecze techniczne do wykonania konstrukcji. Pierwotnie galerię pod gołym niebem tworzyło 60 rzeźb, jednak większość obiektów była ułomna technologicznie, szybko przerdzewiała i uległa zniszczeniu. Część obiektów padła też ofiarą wandali i zbieraczy złomu.



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy