Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2011.01.06 g. 23:35

Już nie zapomnisz mnie

Projekcja filmu Marka Maldisa

Film opowiada o życiu i karierze jednego z najbardziej znanych aktorów polskiego filmu okresu międzywojennego Aleksandra Żabczyńskiego. Warszawiaka.

Warszawskie Stowarzyszenie Przewodników
im. Adama Jarzębskiego

 

oraz

 

Biuro Podróży Guide Service
serdecznie zapraszają

 

11 stycznia 2011 (wtorek) - godz. 17.30
do Domu Kultury "Działdowska -
Warszawa-Wola, ul. Działdowska 6

 

na

 

projekcję filmu Marka Maldisa

 

Już nie zapomnisz mnie

 

WSTĘP WOLNY

 

 

Film opowiada o życiu i karierze jednego z najbardziej znanych aktorów polskiego filmu okresu międzywojennego Aleksandra Żabczyńskiego

 

 

 

Po projekcji Autor filmu uzupełni jego treść o inne fakty z życia Aktora, które nie zostały pokazane w filmie.

 

Aleksander Żabczyński
urodził sie 24 lipca 1900 roku w Warszawie i prawie całe swoje życie zawodowe - z krótką przerwą na Lwów, Poznan i Łódź - związał z Warszawą. Był czlonkiem zespołu teatralnego słynnej "Reduty", występował w rewii i operetce, a dorywczo w teatrach dramatycznych. Jednak największą popularność zwdzięcza swym rolom filmowym. Debiutował jeszcze w kinie niemym rolą w filmie Hennryka Szaro "Czerwony błazen" . W sumie wystąpił w blisko 40 filmach, z których największą popularność zdobyły "Manewry miosne", "Jadzia", "Pani Minister tańczy" , "Zapomniana melodia". Grając w filmach wylansował wiele przebojowych piosenek, m.in. "Całuje twoją dłoń, Madame" czy "Już nie zapom nisz mnie".

 

Zmobilizowany w sierpniu 1939 roku wziął udział w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu przez Rumunię przedostał się na Węgry, skąd udało mu się uciec do Francji, gdzie wstąpił do Wojska Polskiego. Nastepnie ewakuowano go do Wielkiej Brytanii, a w 1942 roku został wysłany na Bliski Wschód. Jako kapitan II Korpusu brał udział w kampanii włoskiej, był ranny w bitwie pod Monte Casino. W 1947 roku powrócił do Polski.

 

Po powrocie zaczął występować w warszawskich teatrach, od 1949 roku aż do śmierci był aktorem Teatru Polskiego. Występował także w Polskim Radio. Zmarł na atak serca w Warszawie 31 maja 1958 roku. Jest pochowany na Cmentarzu Komunalnym na Powązkach, kwatera A-29-3-14.

 

Autor filmu, MAREK MALDIS jest dziennikarzem telewizyjnym, absolwentem Instytutu Historii i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Zaczynał jako reporter działu miejskiego w „Szta ndarze Młodych"; obecnie komentator Telewizji Polskiej. Pracował m.in. w „Expressie Wieczornym" i w 3 Programie PR. Od 20 lat w Telewizji Polskiej. Jego firmowym programem były do niedawna „Wydarzenia tygodnia", które stworzył i przez 10 lat prowadził w telewizyjnej Dwójce. Zrealizowane przez niego programy, reportaże i filmy telewizyjne były często wyróżniane i nagradzane, m.in. Złotym Ekranem. Pisze również książki historyczne.

 

Dojazd do DK "Działdowska":

 

  • tramwajem linii nr 8, 10, 26, 27, 46
  • autobusem 103, 151, 155, 197, 501 - wysiąść na przystanku "Płocka"
  • lub tramwajem linii nr 13, 23, 24 lub autobusem 422 - wysiąść na przystanku "DT Wola"

 

 

 

Mapa z serwisu Targeo



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy