kolejne spotkanie w Klubie im. Aliny Perth-Grabowskiej pt.:
Czy łatwo jest być w Polsce
Rzecznikiem Praw Obywatelskich?
Naszym gościem będzie:
Prof. Irena Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich,
b. ambasador RP w Austrii,
specjalista z zakresu prawa administracyjnego.
Głos zabiorą także, prowadzący spotkanie:
Data i miejsce spotkania:
WSTĘP WOLNY
Zapraszamy!
IRENA LIPOWICZ – ur. 9 czerwca 1953 r. w Gliwicach. Po maturze (1972 r.) ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (1972-76). Od 1976 r. - jako asystent, a następnie adiunkt - podjęła pracę w Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego. W 1981 r. uzyskała tytuł dra prawa, a 1992 r. dra habilitowanego (praca pt. „Pojęcie sfery wewnętrznej w prawie administracyjnym”). Prace naukową kontynuowała w Uniwersytecie Śląskim i w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Od 1998 r. jest profesorem w Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, m.in. kierownikiem Katedry Prawa Administracyjnego. Dwukrotnie była stypendystką Fundacji A. Humboldt’a: w latach 1983-1984 w Tybindze, a w latach 1989-1990 - w Heidelbergu. Opublikowała ponad 50 prac naukowych i wygłaszała wykłady m. in. na uniwersytetach w Kolonii, Atenach, Passau, Grazu, Dreźnie i Tybindze.
Od 1980 r. była członkiem NSZZ „Solidarność” oraz członkiem-założycielem ZwiązkuGórnośląskiego (1988 r.). Od 1991 do 2000 r. poseł na Sejm, jako członek klubu parlamentarnego Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. W obu pierwszych kadencjach (po 1989 r.) była w Sejmie członkiem Komisji Konstytucyjnej, Komisji ds. Ordynacji Wyborczej (zastępca przewodniczącego), Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Integracji Europejskiej. Jednocześnie (od 1991 r.) sprawowała funkcję przewodniczącej Polsko-Austriackiej Grupy Parlamentarnej, jak również wiceprzewodniczącej Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej. Podczas trzeciej kadencji (od 1997 r.) wybrana do Sejmu w wyborach bezpośrednich w katowickim okręgu wyborczym. Była Przewodniczącą Komisji Samorządu Terytorialnego, zastępcą przewodniczącego klubu parlamentarnego UW oraz wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, a także członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 2000-2004 była ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym RP w Republice Austrii; w latach 2004-2006 Ambasadorem – Przedstawicielem Ministra Spraw Zagranicznych ds. Stosunków Polsko-Niemieckich. Od 2005 r. Członek Kolegium NajwyŜszej Izby Kontroli. Od 2008 r. pełniła funkcję dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, razem z prof. Gesine Schwan współprzewodniczyła Forum Polsko-Niemieckiemu.
Ordery, odznaczenia i wyróżnienia: Wielki Złoty Order za Zasługi dla Republiki Austrii, Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi dla Republiki Federalnej Niemiec oraz odznaczenia krajów związkowych Styrii i Górnej Austrii. Doktor honoris causa Uniwersytetu Osnabruck (2009).