Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2011.03.03 g. 22:46

Mesita i Herhor

Mesita to kawiarnia a Herhor to był taki Egipcjanin...

Wczoraj o godzinie 18.00, jak co miesiąc w pierwszą środę miesiąca, w Kawiarni-Antykwariacie Mesita, odbyło się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia Miłośników Egiptu Herhor

Mesita to kawiarnia – od niedawna na ul. Żelaznej 29 – zaiste kulturalna. Można w niej zjeść i pyszne ciasto i pyszne pierogi, można napić się fajnych smakowych herbat, można wreszcie poczytać i kupić książkę, a także wysłuchać mini koncertu czy uczestniczyć w warsztatach-zajęciach wszelakiego rodzaju (zarówno dzieci jak i dorośli). Dla chętnych i odważnych twórców do dyspozycji są ściany lokaliku, na których mogą oni zaprezentować swoje prace. Właścicielki – przemiłe młode niewiasty –  uśmiechnięte, dyskretne i przyjazne gościom, zawsze znajdą jakieś siedzisko dla nowo przybyłego klienta, choć wydaje się, iż wyczerpały już wszystkie możliwości...

 

Wczoraj o godzinie 18.00, jak co miesiąc w pierwszą środę miesiąca, w Kawiarni-Antykwariacie Mesita, odbyło się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia Miłośników Egiptu Herhor.

 

Tym razem prelekcja była poświęcona kotom zarówno tym współczesnym, jak ich starożytnym przodkom.  Bo w Egipcie faraońskim kot i kotowate pełniły niebagatelną rolę, będąc obiektami kultu i pełniąc określone funkcje religijne. Znamy wizerunki tych ssaków sprzed kilku tysięcy lat zaklęte w malarskich obrazach z grobowców a także w reliefowych przedstawieniach z sarkofagów czy w końcu w rzeźbiarskich posągach. Wszyscy słyszeli zapewne o całych cmentarzyskach mumii kocich ukrytych w piaskach egipskich.

 

Wykład wczorajszy prowadziła mgr Halina Przychodzeń, bo założyciel stowarzyszenia Herhor, profesor Andrzej Niwiński, chętnie zaprasza na spotkania swoich współpracowników i kolegów po fachu z całej Polski. Pan profesor, wybitny egiptolog i wykładowca UW, od kilku lat kieruje Misją Skalną w Dolinie Deir El-Bahari w Egipcie.

Jest specjalistą od religii starożytnego Egiptu i znawcą ikonografii sarkofagów zwłaszcza z XXI dynastii. Ale słynie z szeroko pojętych zainteresowań dotyczących kraju Kemet/Egiptu, przeto jego wykłady dotyczą różnorodnych zagadnień, w tym życia codziennego. I tak miesiąc temu pan profesor opowiadał o miłości i seksie w starożytnym Egipcie, a temat ten wzbudził uzasadnione zainteresowanie słuchaczy.

 

Kolejne spotkanie ze starożytnym Egiptem za miesiąc.



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy