Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2011.03.30 g. 00:23

Lekcja Fukushimy

Czy potrzebujemy robotów?
We czwartek 31 marca w siedzibie PIAP w Warszawie (Al. Jerozolimskie 202, godzina 11:00) odbędzie się konferencja poświęcona wydarzeniom w Fukushimie i wnioskom, które z nich płyną.
Wstęp wolny

Dramatyczne wydarzenia w Fukushimie pokazały jak bardzo potrzebne są roboty zdolne zastąpić człowieka w ekstremalnych warunkach.

 

 

Roboty ratownicze

 

Polskie instytuty badawcze działające w dziedzinie automatyki i robotyki, fizyki i elektroniki jądrowej oraz sprzętu przeciwpożarowego i technicznych systemów zabezpieczeń łączą swe kompetencje z zamiarem budowy nowoczesnych, zrobotyzowanych rozwiązań na potrzeby do zapewnienia bezpieczeństwa w energetyce jądrowej.

 

We czwartek w Warszawie odbędzie się konferencja, w trakcie której zostanie zaprezentowane konsorcjum ATENA – (PIAP – IPJ – CNBOP).

 

 

Kliknij by zobaczyć zaproszenie w PDF

 

W ostatnich dniach wszyscy z uwagą śledzili wydarzenia w elektrowni jądrowej Fukushima I. Pomimo niewyobrażalnego kataklizmu dziś możemy powiedzieć, że akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem i nikt w niej poważnie nie ucierpiał. Mimo to światowa opinia publiczna ma prawo zadawać pytanie, dlaczego w tak trudne i niebezpieczne warunki trzeba było wysyłać ludzi?

 

Roboty zostały użyte w Fukushimie, ale w ograniczonym zakresie. Były to roboty doraźnie zaadaptowane do pracy w zaistniałej sytuacji. Niestety, jak dotąd żaden kraj nie dysponuje dedykowanymi robotami gotowym do pracy w warunkach awarii instalacji jądrowych o tej skali, jaka miała miejsce w Japonii. Coraz lepiej rozumiemy, że takie urządzenia musimy zbudować, a kraje mające własne aspiracje jądrowe muszą w tym procesie uczestniczyć dla własnego dobrze pojętego bezpieczeństwa. Zadanie nie jest proste, gdyż robot jądrowy - poza "zwykłą" odpornością na warunki ekstremalne jak wysoka temperatura, wybuchy chemiczne czy przeszkody terenowe - musi być także odporny na silne promieniowanie jonizujące. W centrum awarii może ono zakłócać pracę podzespołów elektronicznych i może wpływać na właściwości materiałów konstrukcyjnych. Zastosowane rozwiązania muszą spełniać także wymagania i odpowiadać potrzebom służb ratowniczych prowadzących działania w obszarze zagrożenia.

 

 

 

W Polsce od ponad roku działa konsorcjum ATENA skupiające instytucje naukowe posiadające komplementarne kompetencje.

 

  1. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) zajmuje się projektowaniem systemów zrobotyzowanych na potrzeby przemysłu, bezpieczeństwa i obronności.

  2. Instytut Problemów Jądrowych im. A. Sołtana (IPJ) specjalizuje się m.in. w dziedzinie elektroniki jądrowej oraz w badaniach procesów i materiałów występujących w instalacjach jądrowych, w szczególności w warunkach silnego promieniowania.

  3. Trzecim partnerem konsorcjum jest Centrum Naukowo- Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. J. Tuliszkowskiego – PIB (CNBOP).
    W obszarze jego kompetencji znajdują się wymagania co do funkcjonalności zrobotyzowanych urządzeń ratowniczych, a także procedury ich użycia w warunkach zagrożenia.

 

Wydarzenia ostatnich dni wskazują, że to, co dotychczas było ideą - roboty dla zapewnienia bezpieczeństwa w elektrowni jądrowej – zmieniło się w palącą potrzebę.

 

Dlatego współpraca konsorcjum zostanie zintensyfikowana.

 

We czwartek 31 marca w siedzibie PIAP w Warszawie (Al. Jerozolimskie 202, godzina 11:00) odbędzie się konferencja poświęcona wydarzeniom w Fukushimie i wnioskom, które z nich płyną.

 

W pierwszej części zostanie zaprezentowana analiza zdarzeń w Japonii widziana oczami eksperta jądrowego (IPJ). W tym kontekście przedstawione zostaną kolejno referaty na temat reagowania i zarządzania kryzysowego (CNBOP) oraz na temat aktualnie dostępnych zrobotyzowanych narzędzi reagowania kryzysowego w Polsce (PIAP). ). Na koniec tej części Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów zorganizuje interesujący pokaz robotów do zastosowań specjalnych.

 

 

Zostanie też dokonany krótki przegląd dotychczasowych prac konsorcjum ATENA i jego planów na przyszłość.

 

Zobacz strony:

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy