Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2011.05.13 g. 19:59

Święto kultury i miłośników komunikacji

W najbliższą sobotę (14 maja) odbędzie się VIII Warszawska Noc Muzeów. Będzie to nie tylko święto kultury, ale również ważne wydarzenie dla miłośników komunikacji. Z tej okazji do Warszawy po raz szósty zjadą zabytkowe autobusy z całej Polski oraz z Czech. Uczestnicy Międzynarodowego Zlotu Ogórków będą jeździć na specjalnych liniach muzealnych.

 

W tym roku będzie ich 9, w tym jedna tramwajowa. Do ich obsługi będzie skierowanych 50 autobusów niskopodłogowych, kilkanaście ogórków i 6 tramwajów. Do godziny 1.30 będą kursowały tramwaje linii 9, 26 oraz 35, a część linii nocnych zostanie zasilona dodatkowym taborem.

 

Przypuszczalnie, podobnie jak w latach ubiegłych największym powodzeniem będzie się cieszyła linia A łącząca plac Bankowy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Kolejnictwa i wystawę zabytkowych tramwajów na placu Narutowicza. Do jej obsługi zostaną skierowane wszystkie zabytkowe autobusy.

 

Wszystkie linie autobusowe będą wyruszały z placu Bankowego, który na tę noc zamieni się w centrum dowodzenia. Pierwsze kursy będą o godz. 18.30, ostatnie ok. godz. 1.00.

 

Zapraszamy również na pl. Narutowicza (dojazd liniami A i M), gdzie mieścić się będzie Muzeum na Szynach. Na wystawie współorganizowanej z Tramwajami Warszawskimi będzie można zobaczyć najstarsze zabytkowe tramwaje. Jeden z nich będzie kursował na linii tramwajowej M. Członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej będą służyli fachową wiedzą na temat historii i budowy tramwajów.

 

Od 2006 roku, nieodłączną częścią imprezy jest również Międzynarodowy Zlot Ogórków, czyli kilkanaście charakterystycznych pojazdów z całej Polski oraz z Czech. Coraz częściej pojawiają się również zabytkowe autobusy innych marek, w tym spotykane jeszcze na stołecznych ulicach ikarusy.

 

W sobotni poranek, od godz. 11.00, wszystkie pojazdy będzie można zobaczyć na pl. Bankowym. O 13.00 przejadą one w paradzie z placu Bankowego przez Marszałkowską, Trasę Łazienkowską, Wisłostradę do pętli Metro Marymont.

 

Szczegółowe informacje o komunikacji muzealnej dostępne są na stronie: www.m72.pl/nocmuzeow

 


Miłośnicy włączyli się do akcji w 2004 roku. Wtedy pojawiła się pierwsza linia muzealna oznaczona literą M. Do jej obsługi skierowane były wszystkie należące do KMKM pojazdy, czyli… dwa ogórki. W tym roku sam Klub wystawi 9 zabytkowych autobusów, w tym premierowego przegubowego Ikarusa 280, który przez lata służył Miejskim Zakładom Autobusowym jako nauka jazdy.W następnych latach narodził się pomysł, aby przy tej okazji do Warszawy zapraszać miłośników z innych miast wraz z ich zabytkowymi pojazdami. Dzięki temu stołeczna Noc Muzeów nabrała unikalnego charakteru – można nie tylko zwiedzać zabytki, ale również się nimi przejechać.Szybko zaczęło przybywać linii i wozów kierowanych do ich obsługi. Rekordowym pod każdym względem okazał się 2009 rok, gdy uruchomionych zostało 10 linii muzealnych obsługiwanych przez 70 pojazdów. Jest to ilość taboru, jakim można obsłużyć całkiem spore miasto.




-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy