Aborcja, związki homoseksualne, radio Maryja, krzyż w sejmie czy Nergal w telewizji to tylko niektóre niezwykle kontrowersyjne kwestie, w których ksiądz Boniecki często nie zgadza się z oficjalnym stanowiskiem Kościoła.
Jego wypowiedzi wzbudziły tak duże zainteresowanie i stały się na tyle niewygodne, że zakon Marianów nakazał mu ograniczyć wystąpienia medialne. Ta decyzja wywołała burzę, której efektem były różnego rodzaju akcje w portalach społecznościowych oraz petycje podpisywane przez tysiące zwolenników księdza. Sam zainteresowany do zakazu podchodzi z dystansem i nie traktuje go jak krzywdy.
Żródło www.znak.com.pl
– Zawarłem kontrakt z moim zakonem wstępując do niego przed kilkudziesięciu laty. Od razu mi powiedzieli, żebym nie liczył, że będę miał zawsze światłych przełożonych, którzy zawsze będą robili, co chcę – mówi ksiądz Boniecki w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” – To wliczone w wybór mojej drogi życiowej. Ale ze swoich praw rezygnuje też człowiek, który się żeni, wstępuje do organizacji, więc nie czuję się pokrzywdzony z tego powodu – dodaje były redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” 1.
Ksiądz Adam Boniecki wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów w wieku 18 lat. Święcenie kapłańskie otrzymał w 1960 roku, a rok później rozpoczął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1964 ksiądz Boniecki podjął pracę w „Tygodniku Powszechnym” jako reportażysta i autor tekstów religijnych. Od tego czasu miał trzy dłuższe przerwy w pracy dla redakcji. Najpierw przez dwa lata studiował w Paryżu w Instytucie Katolickim, później – w 1979 roku – Jan Paweł II powierzył mu stanowisko redaktora naczelnego polskiej edycji „L'Osservatore Romano”. Wrócił do „Tygodnika” po jedenastu latach jako asystent kościelny, ale wkrótce ponownie wyjechał do Rzymu – tym razem jako generał zgromadzenia księży Marianów. W 1999 roku został redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego” funkcję tę pełnił aż 12 lat.
Dużą część swojego życia mieszkał przy Parafii św. Floriana w Krakowie. Decyzją przełożonych zakonu Marianów w lipcu 2011 roku przeprowadził się do Warszawy. Mieszka we wspólnocie księży Marianów w dzielnicy Stegny.
Po wykładzie będzie można kupić najnowszą książkę ks. Bonieckiego „Lepiej palić fajkę niż czarownice”.
8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie
Wykład 4 (88)
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego
zaprasza na wykład
księdza Adama Bonieckiego
„Między panem i plebanem”
Auditorium Maximum
Krakowskie Przedmieście 26/28
17 stycznia 2012 roku, godz. 17:00
wstęp wolny
Organizator: