Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2012.04.11 g. 17:29

Rocznica wyzwolenia Oberlangen


W dniu 12 kwietnia 2012 roku w 67 rocznicę wyzwolenia obozu jenieckiego w Oberlangen odbędzie się w Warszawie uroczysta Msza Pamięci.


Msza zostanie odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15, o godz.11.30 (bedą  kwiaty z Hamburga)

 

Nasępnie zostaną złożone kwiaty w miejscach pamięci.

 

Po wspólnym spotkaniu połączonym z przyjęciem kulinarnym zostanie zaprezentowany nowy film o "Oberlangen".

 

Spotkanie w rocznicę wyzwolenia Oberlangen

 

Zdjęcie z historycznej podróży jaka odbyły "AKaczki" w czerwcu 2010 roku autobusem z Warszawy do Bredy śladami jenieckimi. Inicjatorka, Pani major Maria Eugenia Cegielska, troskliwie trzyma grupę razem. Jest Ona także współorganizatorką jutrzejszej Mszy Pamięci. Na zdjęciu pierwsza z prawej przy kamieniu z tablicą informacyjną znajdującym się w Oberlangen w Niemczech przy terenach byłego obozu karnego (od 1933 do 9.1939) w Emsland, oswobodzonego przez patrol dywizji pancernej generała S. Maczka.

Przywiozły ze sobą 14 wieńców ze świeżej choiny, tylko kwiaty biało czerwone były sztuczne i 14 ogromnych białych zniczy.

 

Do obozu jenieckiego w Oberlangen zwieziono polskie kobiety - jeńców wojennych z Powstania Warszawskiego z czterech obozów męskich - tj. Stalagów i roboczych komenderówek - końcem grudnia 1944 roku. Z tą grupa szeregowych i podoficerów pojechało kilka wyższej rangą kobiet ukrywając swoje stopnie, żeby trzymać pieczę nad młodszymi koleżankami (był to rozkaz dowództwa Armii Krajowej)
Natomiast jeńcy - kobiety o wyższych stopniach oficerskich  zebrane zostały w Oflagu Molsdorf w Turyngii podobozu Stalagu Bad Sulza
Były to najgorsze baraki...

 

Bardzo interesująca i zaskakująca jest droga obozowa naszych kobiet - żołnierzy w niewoli niemieckiej po Powstaniu Warszawskim. A tak mało się o tym wie (temat rzeka).Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy


2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy