Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2012.06.15 g. 19:22

Architektura Polski niepodległej


Idea w przestrzeni miasta wczoraj i dziś. Jest to przedsięwzięcie składające się z wystawy oraz licznych wydarzeń towarzyszących.

Celem ekspozycji jest ukazanie wartości w przestrzeni miejskiej, o które architekci i urbaniści starali się dbać w okresie międzywojennym, takich jak piękno, wygoda, tożsamość i współpraca. Niezdrowe warunki życia w miastach odziedziczonych po XIX w. oraz zacofanie w pewnych obszarach, spowodowane świadomą polityką zaborców, natchnęły architektów do poszukiwania nowych form zabudowy i organizacji życia. Szczególnie widoczne było to w Warszawie, która z prowincjonalnego miasta rosyjskiego miała stać się stolicą.

 

Projekt Świątyni Opatrzności Bożej prof. Zdzisława Mączeńskiego

 

Projekt Świątyni Opatrzności Bożej prof. Zdzisława Mączeńskiego
prezentowany na wystawie, ok. 1930 r.
Fot. T. Stani.
Własność córki prof. Z. Mączeńskiego.

 

Na wystawie można zobaczyć oryginalne projekty i rysunki architektoniczne czołowych polskich architektów, takich jak Zdzisław Mączeński czy Bohdan Pniewski, ale też mniej znanych jak Tadeusz Nowakowski i Leon Bordon. Czekają także ciekawostki, takie jak dawne przyrządy składające się na warsztat inżyniera i architekta, wyposażenie nowoczesnego mieszkania z l. 30. XX w. czy urządzenia używane w urzędach tego okresu. Część pt. „Forum” pozwala zwiedzającym zamienić się w aktywnych uczestników dyskusji o współczesnym mieście, w kontekście problemów i propozycji ich rozwiązania sprzed stu lat. Mogą one być  o wiele bardziej aktualne niż nam się wydaje.

 

Wystawie towarzyszy program wydarzeń towarzyszących, które zapewniają poznawanie historii architektury i urbanistyki w różnorodny sposób. W ostatnią środę miesiąca odbywają się wykłady.

 

Gimnazjum im. Batorego w Warszawie wybudowanego wg projektu Tadeusza Tołwińskiego w l. 1922-1923.

 

 

Gimnazjum im. Batorego w Warszawie
wybudowane wg projektu Tadeusza Tołwińskiego
w l. 1922-1923.

 

Cykl spacerów śladami warszawskiego modernizmu prowadzi inż. arch. Grzegorz Mika. W lipcu odbędzie się koncert piosenki warszawskich przedwojennych kabaretów (18.07), a we wrześniu czeka nas panel dyskusyjny poświęcony współczesnym problemom stolicy. Dla dzieci przygotowaliśmy warsztaty plastyczne rozwijające wrażliwość estetyczną.

 

Spacery architektoniczne Projektu prowadzi Grzegorz Mika

 

Spacery architektoniczne Projektu prowadzi Grzegorz Mika.
Odkrywamy na nich najciekawsze budynki modernistyczne Warszawy.

 


Wykaz imprez na stronie http://www.muzeumniepodleglosci.art.pl/
zakładka „Architektura Polski niepodległej”.
Zapraszamy!

 

Wystawa czynna w Muzeum Niepodległości w Warszawie 19 maja – 15 grudnia 2012 r. Pałac Przebendowskich, al. Solidarności 62. Otwarta:

 

  • wtorek-środa 10.00-17.00,
  • sobota-niedziela 10.00-16.00.

 

Krzysztof Mordyński
Kurator wystawy, prowadzący Projekt



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy