Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2012.11.07 g. 21:44

Dwie niezwykłe kobiety za żelazną kurtyną

LINKA BABECKA I CARMEN LAFORET: DWIE NIEZWYKŁE KOBIETY ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ POLSKA I HISZPANIA W LATACH 60. FRANKIZM A KOMUNIZM

 

 

 

GOŚĆ SPECJALNY: KONSUL GENERALNY HISZPANII W CHICAGO, JAVIER RUPEREZ, współautor książki

 

W 1967 r. obywatele hiszpańscy nie mogą oficjalnie wyjeżdżać do Polski. Nasze kraje nie mają stosunków dyplomatycznych. Słynna pisarka hiszpańska, Carmen Laforet, i jej polska przyjaciółka, Karolina „Linka” Babecka, udają się w podróż do Polski. Linka jest w Polsce persona non grata. Komunistyczne władze nazywają ją „żmiją z Madrytu” (z powodu audycji w polskiej stacji radiowej w Madrycie). Jej ojciec był przedwojennym dyplomatą, matka jest Katalonką, ona sama też pracowała dla rządu Polski na wychodźstwie i pomogła wielu polskim żołnierzom w przedostawaniu się z zajętej przez nazistów Francji do Wlk. Brytanii. Za działalność polityczną na terenie Hiszpanii odsiedziała wyrok w więzieniu. Potem stała się właścicielką znanego w Madrycie i uczęszczanego przez członków rodziny królewskiej salonu mody.

 

Udaje im się zdobyć wizy w Paryżu i dojechać pociągiem do Polski. Laforet napisze potem o komunistycznej Polsce kilka artykułów. Wydawnictwo Iskry wydaje właśnie te artykuły pod tytułem Za Żelazną Kurtyną. Podróż do Polski w 1967 r. Tekstom towarzyszą obszerne eseje nt. obu niezwykle ciekawych postaci kobiecych oraz Polski i Hiszpanii w latach 60. Ich autorami są prof. Jan Kieniewicz oraz Javier Rupérez, hiszpański polityk i dyplomata, jeden ze współtwórców hiszpańskiej demokracji. Pod koniec lat 60. pracował w świeżo otwartej ambasadzie jeszcze frankistowskiej Hiszpanii w Warszawie, potem – jako jeden z przywódców partii UCD premiera Suáreza – rozmontowywał reżim frankistowski. W 1979 r. został porwany i przez miesiąc był przetrzymywany przez ETA. Reprezentował Hiszpanię, jako ambasador, m.in. przed ONZ, w USA, Finlandii, Szwajcarii. Był też dyrektorem Komitetu ds. Antyterroryzmu ONZ. Obecnie jest konsulem generalnym Hiszpanii w Chicago.

 

W czwartkowy wieczór, Javier Rupérez, prof. Jan Kieniewicz i hiszpańska badaczka z UW, Cristina González Caizán opowiedzą nam o Hiszpanii i Polsce lat 60., z kilku różnych perspektyw, m.in. poprzez historię Carmen i Linki, dwóch przyjaciółek, z których jedna stała się wybitną hiszpańską intelektualistką, a druga jest legendą antykomunistycznej Polonii.

 

8.XI, godz. 18:30

Instytut Cervantesa w Warszawie, ul. Nowogrodzka 22



-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy