Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2012.11.22 g. 19:16

Warszawiacy wspierają hospicjum w Wilnie

Wesprzyj i Ty
25 listopada, msze święte w kościele Wizytek odprawiane będą w intencji wileńskiego hospicjum. Będą również gościć siostrę Michaelę Rak...

... przełożoną Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego z Wilna, która podjęła wysiłek zbudowania pierwszego wileńskiego hospicjum.

Siostra Michaela buduje i organizuje pierwsze na Litwie hospicjum na terenie niegdyś należącym do wileńskich sióstr Wizytek.
Dom - hospicjum ma być miejscem pełnym nadziei i godnego życia, aż do odejścia z tego świata.

 

Widok na świątynę, klasztor i wieżycę więzienia

 

Poświęćmy ostatnią niedziele listopada na to szczególne spotkanie i spróbujmy wesprzeć realizacje tej misji modlitwą i ofiarnością

 

Prace na rzecz hocpicjum

 

Zapraszamy wszystkich na niedzielne (25.11) msze święte w kościele Wizytek w Warszawie.
Pieniązki tego dnia będą zbierane na potrzeby hospicjum.
Bądźmy hojni! Tam potrzeba naszego wsparcia.

 

Prosimy, przeczytajcie również załączniki w tym artykule.
Warto dowiedzieć się jaka jest historia tego miejsca, kim jest siostra Michaela i czego już dokonała, kto do tej pory wspomógł i wsparł hospicjum.

 

Wieżyca więzienna na terenie klasztoru w Wilnie

 

Wieżyca więzienna

 

Historia kościoła i zakonu Wizytek w Wilnie.

Siostry wizytki przybyły do Wilna w 1694 i niezwłocznie przystąpiły do budowy klasztoru. Budowę kościoła rozpoczęły natomiast w 1717 dzięki wsparciu króla Augusta II Mocnego i biskupa wileńskiego Kazimierza Brzostowskiego a zakończyły w 1756.

 

 Wileńskie hocpicjum

 

Przeczytaj artykuł o wileńskim hospicjum.

 

Wileński kościół Wizytek był pierwszym w Rzeczypospolitej, któremu nadano wezwanie Serca Jezusowego.

 

Siostry Wizytki, podobnie jak i w innych miastach Europy, prowadziły przy kościele szkołę dla panien szlachetnie urodzonych. Do zakonu wstępowały przedstawicielki najlepszych domów Litwy i Korony. W 1772 w klasztorze żyło 20 zakonnic. W 1863 w ramach polityki rusyfikacji i niszczenia struktur Kościoła katolickiego po stłumionym powstaniu styczniowym władze rosyjskie skonfiskowały zespół kościelno-klasztorny i w 1864 urządziły w nim prawosławny monaster św. Marii Magdaleny. Wspólnotę monastyczną sformowały zakonnice z monasteru św. Aleksego w Moskwie. Kościół przebudowano na cerkiew św. Marii Magdaleny zmieniając architekturę na styl rosyjsko-bizantyjski: odmienny kształt uzyskała kopuła kościelna, dobudowano druga wieżę; pierwsza utraciła hełm z sercem z brązu na szczycie. Zmieniono też wystrój wnętrza świątyni, dostosowując je do wymogów liturgii prawosławnej. Osobny artykuł: Monaster św. Marii Magdaleny w Wilnie.

 

W 1919, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości siostry wizytki powróciły od Wilna i do swego kościoła, który poddany został renowacji. Wznowiły również działalność szkoły dla panien szlachetnie urodzonych.

 

Wyświęcenie pierwszego na Litwie Hospicjum

 

Wyświęcenie pierwszego na Litwie Hospicjum

 

Po II wojnie światowej władze komunistyczne zamknęły kościół i urządziły w nim więzienie, czynne do 2007. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości kościół nadal był więzieniem, pomimo zapowiedzi Wizytek, które w międzyczasie powróciły do Wilna, iż będą się starać o jego zwrot. Ostatnia jak dotąd obietnica zwrotu świątyni padła w 2004.

 

Architektura
Kościół jest dziełem późnego baroku dawnej Rzeczypospolitej. Zbudowany został jako budowla centralna o planie zbliżonym do koła wpisanego w obrys krzyża greckiego o krótkich ramionach. Bryłę kościoła pokrywa duża ośmioboczna kopuła, zwieńczona smukłą latarnią, dzieło Jana Krzysztofa Glaubitza; była to jedna z jego pierwszych prac wykonanych w Wilnie.
Na gzymsie wspierającym bęben kopuły jest żelazna, pozłacana balustrada o fantazyjnie powyginanych liniach. Świątynia została bogato ornamentowana w stylu rokoko; z eleganckimi, lekkimi fasadami na zakończeniach ramion krzyża. Fasady są zdobne w pilastry, gzymsy i wnęki; zwieńczone wolutowymi szczytami. Przed wejściem do kościoła została po 1865 dobudowana kruchta, przypominająca kształtem sam kościół w miniaturze. W ciągu zabudowy kościelno-klasztornej, na wschód od kościoła, była wzniesiona wysmukła wieża-dzwonnica. Przed przebudową na cerkiew jej szczyt zdobiło wielkie serce z pozłacanego brązu. Wnętrze kościoła, zbliżone kształtem do rotundy, zostało bogato ozdobione delikatnymi, rokokowymi stiukami i freskami przedstawiającymi św. Józefa, św. Barbarę, św. Elżbietę i św. Małgorzatę. Potężna kopuła oświetla wnętrze, eksponując liczne zdobienia. Całości wystroju wnętrza dopełniały w przeszłości cenne obrazy Szymona Czechowicza, zniszczone w okresie władzy sowieckiej.

 

Atlkas dzwia wileńskie hospicjum

 

Autorzy tekstów:

 

  • Małgorzata Kozerawska
  • Helena Ostrowska
  • Barbara Siedlicka
  • Julitta Tryk

 

Zdjęcia:

 

  • Teresa Worobiej
  • Marian Paluszkiewicz




Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy