Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.02.21 g. 08:41

Gorejący krzew na UW


Zrealizowana w Czechach najnowsza produkcja Agnieszki Holland pt. „Gorejący krzew” będzie miała polską premierę telewizyjną 3 marca 2013 r. w HBO. Jednak zanim zobaczą ją telewidzowie, na UW odbędzie się pokaz specjalny filmu z udziałem reżyserki.

Palkat pokazu specjalnego filmu

 

 

Film „Gorejący krzew”, oparty na autentycznych wydarzeniach i losach prawdziwych osób, przedstawia historię Jana Palacha, studenta praskiego Uniwersytetu Karola, który w styczniu 1969 r. podpalił się w centrum czeskiej Pragi. Po jego śmierci władze komunistyczne podjęły starania, aby zdyskredytować jego czyn i osobę. Podczas plenum Komunistycznej Partii Czechosłowacji poseł Vilém Nový sformułował oszczercze oskarżenia pod adresem studenta i zbagatelizował jego poświęcenie. Wówczas rodzina Palacha wynajęła prawniczkę, która rozpoczęła batalię o ujawnienie prawdy i oczyszczenie imienia studenta. Postanawia ona walczyć w sprawie, która wydaje się z góry przegrana. Główną bohaterką filmu jest właśnie adwokatka, Dagmar Burešová.

 

Mecenas Dagmar Burešová jest w Czechach znana. Była obrońcą czeskich dysydentów w okresie normalizacji, a po wydarzeniach z listopada 1989 r. otrzymała tekę ministra sprawiedliwości. W latach 1990-1992 była przewodniczącą Czeskiej Rady Narodowej.

 

Dla Agnieszki Holland praca przy tej produkcji była osobistą podróżą do wydarzeń tamtych czasów, z którymi związane są także jej prywatne doświadczenia. - Mało jest takich historii, w których współczesny widz może zobaczyć siebie. Chciałam pokazać młodym ludziom, że tak to wyglądało, że takie były wówczas wybory bohaterów - między mniejszym a większym złem. [...] Mam wrażenie, że będzie to bardzo ważne wydarzenie dla Czechów i mam nadzieję, że także dla Polaków - mówi reżyserka.

 

Agnieszka Holland

 

Agnieszka Holland

 

W realizację filmu, poza Agnieszką Holland, byli zaangażowani również inni Polacy: Katarzyna Adamik jako reżyser drugiej ekipy, kompozytor Antoni Komasa-Łazarkiewicz oraz operator Rafał Paradowski. Muzyka do filmu była nagrywana w Studiu Alvernia z udziałem polskich muzyków.

 

W postać adwokatki wcieliła się Tatiana Pauhofová. W pozostałych rolach zobaczymy znanych czeskich aktorów, m.in. Igora Bareša, Vojtěcha Kotka, Ivana Trojana, Patrika Děrgela, Adriana Jastrabana, Ivanę Uhlířovą, Stanislava Zindulka, Aloisa Švehlíka i Miroslava Krobota. Autorem scenariusza jest Štěpán Hulík. Zdjęcia do produkcji trwały 54 dni i były realizowane na planach w Pradze, Všetatach, Žatecu, Mělníku, Českiej Lípie i Veltrusach.

 

Kadr z filmu Agnieszki Holland

 

Film składa się z trzech 80-minutowych odcinków, dlatego pokaz został rozłożony na dwa dni.

 

  • 27 lutego, g. 19.00
    projekcja I części i spotkanie z Agnieszką Holland;

  • 6 marca, g. 19.00
    projekcja II i III części.

 

  • Uniwersytet Warszawski,
  • Krakowskie Przedmieście 26/28,
  • Auditorium Maximum,
  • aula im. Adama Mickiewicza.
  • Wstęp wolny.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy