Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.05.02 g. 12:25

Majówka z Marynarką Wojenną

„WARSZAWA – CAŁA NAPRZÓD!”
Torpeda do zwalczania okrętów podwodnych, sonary, pojazdy podwodne, sprzęt nurkowy, komora dekompresyjna, a także występy Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej – to główne atrakcje, które będzie można zobaczyć w sobotę, 4 maja, w Warszawie, w ramach „Majówki z MW”.

Majówka z Marynarką Wojenną w Warszawie

 

Tego dnia odbędzie się także prezentacja okolicznościowej monety Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem niszczyciela rakietowego ORP „Warszawa”, który w latach 1988 – 2003 służył pod biało-czerwoną banderą.

 

Majówka z MW” odbędzie się w godzinach od 10:00 do 19:00 przed Dowództwem Garnizonu Warszawa (pl. J. Piłsudskiego) oraz w godz. 13:00 – 13:30 na placu Zamkowym.
 

Niszczyciel rakietowy ORP „Warszawa” (1988 – 2003)

 

 Niszczyciel rakietowy ORP „Warszawa” (1988 – 2003)

 

Plac Józefa Piłsudskiego,
przed Dowództwem Garnizonu Warszawa
:

 

  • godz. 10:00 – 19:00
    Pokaz sprzętu MW


    Majówka z Marynarką Wojenną” rozpocznie się o godzinie 10:00, na placu Józefa Piłsudskiego. Od tego czasu, aż do godziny 19:00, na parkingu przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa, będzie można zobaczyć pokaz sprzętu i wyposażenia Marynarki Wojennej.


    Marynarze zaprezentują m.in. jedną z najnowocześniejszych na świecie torped przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych. Jest to torpeda MU-90, w którą wyposażone są polskie fregaty rakietowe (ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko”) oraz śmigłowce Marynarki Wojennej.


    Przygotowany będzie także pokaz sprzętu nurkowego, w tym unikatowe, amagnetyczne aparaty nurków-minerów MW i wykrywacze metali, które służą do lokalizacji niebezpiecznych, podwodnych obiektów.


    Będzie można zobaczyć pojazd podwodny, sonar i sondę, którymi specjaliści hydrografii badają morskie akweny i wraki na dnie Bałtyku.


    Wyjątkową atrakcją będzie mobilna komora dekompresyjna, z której korzystają nurkowie MW. W takiej komorze symuluje się ciśnienie panujące na różnych głębokościach, m.in. by przetrenować organizm nurka.


    Dla tych, którzy są ciekawi jak rozmawiać pod wodą marynarze pokażą urządzenie bezprzewodowej łączności podwodnej.


    Będzie można także wejść do specjalnej łodzi ratowniczej, którą ratownicy Marynarki Wojennej wykorzystują do podejmowania rozbitków na morzu.

 

Monitor rzeczny ORP „Warszawa” (1920 – 1939) (foto: ze zbiorów Muzeum MW)

 

Monitor rzeczny ORP „Warszawa” (1920 – 1939)
(foto: ze zbiorów Muzeum MW)

 

  • godz. 17:00 – 18:00
    prezentacja monety ORP „Warszawa”


    Kulminacyjnym momentem „Majówki z Marynarką Wojenną” będzie uroczystość prezentacji nowej, okolicznościowej monety Narodowego Banku Polskiego – dwuzłotówki z wizerunkiem niszczyciela rakietowego ORP „Warszawa” z lat 1988 – 2003. Prezentacja, a mówiąc po marynarsku – „wodowanie i chrzest morski” nowej monety odbędzie się o godzinie 17:00 przed frontem budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa (pl. J. Piłsudskiego).
    Bezpośrednio przy budynku DGW, Narodowy Bank Polski przygotuje specjalne stoisko, w którym będzie można wymienić pieniądze na okolicznościowe dwuzłotówki. Stoisko będzie czynne w godzinach 10:00 – 18:00 lub do wyczerpania zapasu monet.

 

Moneta z wizerunkiem ORP „Warszawa”

 

 

  • godz. 17:50 – 18:20
    Koncert i pokaz musztry paradnej Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej


    Orkiestra MW zagra utwory muzyki wojskowej i marynistycznej, szlagiery muzyki popularnej i tematy ze znanych filmów.


    Kompania Reprezentacyjna MW zaprezentuje pokaz musztry paradnej nawiązujący do ceremoniału morskiego.

 

Plac Zamkowy

 

  • godz. 13:00 – 13:30
    Koncert i pokaz musztry paradnej Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej,

 

Majówka z Marynarką Wojenną” organizowana jest dla podkreślenia związków miasta stołecznego Warszawy z Marynarką Wojenną i tradycji nazewnictwa jednostek wojskowych. W historii polskich sił morskich, pod biało-czerwoną banderą, służyły bowiem trzy okręty ORP „Warszawa”. Pierwszy z nich był tzw. monitorem rzecznym (1920 – 1939). Dwa kolejne okręty, noszące nazwę miasta stołecznego, były niszczycielami, które służyły w polskiej flocie odpowiednio: w latach 1970 – 1986 i 1988 – 2003.

 

Jeszcze przed „Majówką z Marynarką Wojenną”, w oknach budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa (od strony pl. J. Piłsudskiego) będzie można zobaczyć specjalną wystawę opracowaną przez Muzeum Marynarki Wojennej na temat tych okrętów.

 

Współorganizatorami „Majówki z MW” są:

 

  • miasto stołeczne Warszawa,
  • Marynarka Wojenna,
  • Dowództwo Garnizonu Warszawa
  • Narodowy Bank Polski.

 

Niszczyciel ORP „Warszawa” (1970 – 1986) podczas postoju w Londynie (foto: ze zbiorów Eligiusza Kwiatkowskiego)

 

 Niszczyciel ORP „Warszawa” (1970 – 1986)
podczas postoju w Londynie
(foto: ze zbiorów Eligiusza Kwiatkowskiego)



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy