Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.05.31 g. 20:45

Dziecięce święto w parkach

Na Agrykoli i w Łazienkach

1 czerwca, o godz. 11:00 w najpiękniejszych stołecznych parkach ruszy wielkie dziecięce święto. Z jego okazji młodzi artyści z całej Warszawy zaprezentują swoje talenty. Nie zabraknie też warsztatów i zabaw.

W tym roku z okazji Dnia Dziecka swoje siły połączyły trzy inicjatywy skierowane do najmłodszych: Warszawski Festiwal Edukacji Kulturalnej, Dziecięca Stolica i Warszawa Dzieciom. W ramach wydarzenia będzie można wziąć udział w programie: kulturalnym, edukacyjnym oraz sportowym i to w jednym czasie i miejscu. W programie: kilkadziesiąt różnych warsztatów, zabawy, konkursy z nagrodami, występy, gry i aktywności sportowe.

 

W parku Agrykola na najmłodszych warszawiaków czekają m.in. miasteczko gier i zabaw, zgadywanki i gry zręcznościowe, pokazy i warsztaty robotyczne. Będzie również Szukanka-Zgadywanka: gra miejska, w której udział może wziąć każdy, z rodziną lub samodzielnie. Będzie można poćwiczyć spostrzegawczość, lepiej poznać teren Agrykoli i jego sąsiedztwo, a nawet szepnąć słówko do radiowego mikrofonu. O godz. 18.00 rozpocznie się dancing plenerowy, inspirowany poezja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

 

W Łazienkach Królewskich będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych oraz posłuchać występów młodych chórzystów. Tego dnia wstęp do muzeum w Łazienkach jest dla dzieci i młodzieży bezpłatny.

 

Dzień Dziecka 2013 na Agrykoli i w Łazienkach - plakat

 

PROGRAM I ATRAKCJE:

 

  • Prezentacje sceniczne (Agrykola)
    Prezentacje wokalnych i tanecznych dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych, działających w szkołach, domach kultury, placówkach pozaszkolnych, stowarzyszeniach i fundacjach z dzielnic Warszawy.
    Miasteczko Domów Kultury (Agrykola)
    Animacje i instalacje plastyczne, zajęcia ceramiczne, warsztaty archeologiczne, modelarskie, gra na congach, bimbalesach, marakasach, konkursy, gry i zabawy. Udział biorą:
    Białołęcki Ośrodek Kultury; Centrum Kultury Wilanów; Centrum Łowicka; Dom Kultury Dorożkarnia; Dom Kultury KADR; Dom Kultury WŁOCHY; Młodzieżowy Dom Kultury im. Wł. Broniewskiego; Młodzieżowy Dom Kultury MOKOTÓW; Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła; Ośrodek Kultury Ochoty; Pałac Młodzieży; Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej

  • Miasteczko gier i zabaw – TKKF (Agrykola)
    Mnóstwo sportowych atrakcji: ścianka wspinaczkowa, bungee-trampolina, minigolf, tenis stołowy, rzut kółkiem na kolczatkę, piłkarzyki i dmuchańce, czyli gry i zabawy o różnym stopniu trudności. Będzie też można wykąpać się w basenie pełnym kolorowych piłeczek który przygotuje Hulakula.

  • Miasteczko rowerowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Agrykola)
    W ramach ogólnopolskiej kampanii policyjnej „Rowerem bezpiecznie do celu” w 2013 roku organizowanej przez resort spraw wewnętrznych pod hasłem „Razem bezpieczniej dla dzieci” – organizatorzy podczas pikniku zaproszą dzieci do miasteczka rowerowego, w którym fani jednośladów będą mogli sprawdzić pod podczas pikniku zaprosimy dzieci do miasteczka rowerowego, w którym fani jednośladów będą mogli sprawdzić pod życzliwym okiem policjanta znajomość zasad i przepisów ruchu drogowego, spróbować własnych sił na rowerowym torze przeszkód oraz podejść do egzaminu na kartę rowerową i antykradzieżowo oznakować swój dwuślad. Oprócz tego odbędą się pokazy pojazdów służbowych, symulatorów zderzeń, pokazy tresury psów i mnóstwo konkursów.
    W ramach inauguracji Kampanii, około godz. 12.00 na Agrykolę dotrze kolumna rowerów, która o godz. 11.00 wyruszy spod Stadionu Narodowego i przejedzie ulicami Warszawy (ul. Zieleniecka-Rondo Waszyngtona-Most Poniatowskiego, Al. Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Al. Ujazdowskie, ul. Agrykola).
    Uczestników peletonu rowerowego przywita na Agrykoli orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej.
    Atrakcje przygotowują:
    Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komenda Główna Policji. Partnerami inicjatywy są: Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Komenda Stołeczna Policji, Straż Miejska m. st. Warszawy, Polski Czerwony Krzyż – Grupa Ratownictwa PCK - Warszawa, Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, Moto-Medic – Motocyklowe Ratownictwo Medyczne, Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie, Polskie Radio Program 1 – Radiowa Jedynka oraz Fundacja na rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Wszystkich Uczestników Ruchu Drogowego "Jedź Bezpiecznie".

  • Myszkomania Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą(Agrykola i Łazienki Królewskie)
    Fundacja na co dzień zajmuje się niesieniem pomocy dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych (zdrowotnych, edukacyjnych, materialnych). Z okazji Dnia Dziecka przygotowała różne zabawy, do których zaprosi Myszka Norka. Myszkomania to wspólna nauka tańca, Arena Marzeń, animacje, warsztaty i konkursy, a to wszystko z Myszką Norką, która będzie przewodniczką dzieci na Agrykoli. To ona nauczy zabaw z chustą Klanzy, pokaże jak robić origami, bajeczne motyle i biżuterię, a także porwie do dynamicznej zumby. Ponadto Fundacja zaprasza do szkółki piłkarskiej oraz do Łazienek Królewskich (przy Podchorążówce), gdzie będzie można obejrzeć wystawę rzeźb, posłuchać bajek i opowiadań Fundacji, spróbować swoich sił w warsztatach z tancerzami Mazowsza, a także zaprojektować stroje do kolekcji Dziecięco-Myszkowej z gazet i kolorowej bibuły.

  • EKO Atrakcje (Agrykola)
    W ramach Warszawskiego Programu „Zielona Warszawa dzieci będą mogły w kreatywny sposób nauczyć się jak nadać drugie życie niepotrzebnym sprzętom, materiałom i rzeczom w ramach warsztatów z Eko design, jak odpowiednio segregować śmieci i jak przemieszczać się w ekologiczny sposób, czyli jakie pojazdy nie niszczą środowiska. Najmłodsi będą mogli nie tylko poznać sposób funkcjonowania super oszczędnych pojazdów, jak: KROPELKA, PAKS, PAC CAR, ale także wsiąść do nich, a nawet niektórymi przejechać się po terenie imprezy. Będzie też coś dla miłośników ptaków. Podczas akcji Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka dzieci nauczą się budowania budek lęgowych dla sikorek i wróbli, których populacja w ostatnich latach drastycznie maleje.
    Chlorofil – kreatywna edukacja ekologiczna przygotowała również GRĘ: Owce segregują, wilki patrzą! Jej celem jest nauka nowych zasad segregacji odpadów. Owce niepostrzeżenie weszły na teren gospodarza. Tutaj jednak nie wolno im się paść, to teren wilków. Owce będą mogły z powrotem wyjść na wolność, pod warunkiem, że posortują karty z przedmiotami do odpowiednich pojemników. Czy owcom uda się wyjść? To zależeć będzie od graczy, których zadaniem będzie odpowiednie posortowanie przedmiotów. Do pomocy będą mięli ściągawki, z informacjami przygotowanymi przez Urząd Miasta. Zwycięzcy otrzymają sadzonki roślin.

  • Fundacja RoRo (Agrykola)
    Z myślą o rodzicach i dzieciach Fundacja RoRo przygotowała stoisko pełne niezwykłych atrakcji i zaprasza na: 1000 baniek do nieba, makaronowe korale, tatuażowe szaleństwo, zgadywanki i gry zręcznościowe oraz występ zespołu irlandzkiego. Będzie także możliwość zdobycia kart wstępu do Teatru Guliwer i Centrum Nauki Kopernik w grze RoRodzininnej. Rodziców zachęcamy do konsultacji z dietetykiem, doulą, psychologiem i rozmów na temat urlopów macierzyńskich w świetle nowego prawa. W strefie piękna będzie można także poddać się magicznemu zabiegowi na dłonie.

  • Stoisko TwójRobot.pl (Agrykola)
    Czy samodzielne zbudowanie i zaprogramowanie robota jest możliwe? Okazuje się, że tak i że nie musi być to bardzo trudne. Z pomocą dzieciom przyjdą pasjonaci nowoczesnych technologii, którzy łączą robotykę z najnowszą technologia 3D. Podczas imprezy co 15 minut z drukarki będą wychodzić breloki w kształcie robota, które będzie można wygrać w specjalnie przygotowanym konkursie. Zaprezentowany zostanie Robot Terminus - zdalnie sterowany pojazd pomiarowy stworzony przez koło naukowe z Politechniki Warszawskiej. Będzie można zmierzyć się z robotem w układaniu kostki Rubika na czas. Dla zwycięzców przewidziane są specjalne nagrody. Wśród atrakcji znajdą się też Line Follower, łazik stołowy – robot, który nigdy nie spadnie ze stołu, a także robot tańczący, którym będzie mogło posterować każde dziecko.

  • Tajemnica Zielonego Królestwa (Agrykola)
    To nowa animacja twórców „Epoki lodowcowej” i „Rio”, pełna humoru i akcji, która pokazuje niezwykły i nieznany świat. To klasyczna opowieść o walce dobra ze złem w obronie Matki Natury i naszego świata. Film w polskiej wersji językowej wejdzie do kin 24 maja, a podczas Dnia Dziecka będzie można spotkać się z filmowymi bohaterami. Chętni będą mogli poznać sztukę walk Liścian oraz zmierzyć się z bungee run. Najmłodsi będą mogli oddać się pasji tworzenia przy stoiskach plastycznych. Filmowa Królowa obdaruje wszystkich kolorowankami i broszurami filmowymi. Przyłącz się do Liścian walczących o Matkę Naturę!

  • Stoisko Centrum Onkologii (Agrykola)
    Obecność instytutu podczas Dniu Dziecka łączy się z przypadającym na 31 maja Światowym Dniem Bez Tytoniu. Tegorocznym motywem przewodnim jest „zakaz reklamy, promocji i sponsoringu wyrobów tytoniowych”. Wykorzystując imprezę skierowaną do dzieci, na którą przychodzą z rodzicami i opiekunami, organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na skutki biernego palenia oraz popularyzować ideę niepalenia. Na stoisku porozmawiać będzie można z terapeutą na temat skutków biernego palenia, a także zapoznać się z materiałami edukacyjnymi Jak rzucić palenie? Instytut jest realizatorem Narodowego Programu Walki z Rakiem – Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów.

  • Kiermasz Urzeczenie dla dzieci (Agrykola)
    W kiermaszu wezmą udział polscy projektanci mody, biżuterii, zabawek i dodatków, lokalni rzemieślnicy i twórcy hand-made.
    Składzik Drewna zaprezentuje klocki, motory, rowery, bujanki-huśtawki, auta, gry, koniki, samoloty i inne drewniane zabawki.
    Four'eMki: młoda marka odzieżowa dla dzieci, ubranka z organicznej bawełny, a Coucou (czyt. Kuku) biżuterię artystyczną, opartą na prostocie i poczuciu humoru. Dress You Up przywiezie ubrania dla dzieci, koce, pledy, poduchy do karmienia i śpiworki.
    Pani Pieska czyli Marta Lubaszewska przygotowała nowości specjalnie na Dzień Dziecka: uszate lalki, uszate dziewczynki do przypięcia, króliki, misie, lisy, jelonki.
    Będzie Scradeus, który przywraca życie starym przedmiotom zamieniając je w oryginalną biżuterię. Zatapia w żywicy, szlifuje, poleruje i wierci nadając nowe życie starym rzeczom. Bransoleta z bajką, pierścionek z fragmentem starego słownika, bransoletki z płyty głównej, wisior z zegarkami. Stare koronki i mapy, przedwojenne guziki, klisze fotograficzne, komiksy, slajdy, bajki na rzutnik, a nawet przeterminowana posypka cukrowa...to tylko niektóre elementy ich artystycznego recyklingu.
    Ekoista zaprezentuje oryginalną biżuterię. Ich naszyjnik ekologiczny został wybrany do Etnokolekcji Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Dwie młode mamy stworzyły markę Puszek. Te wygodne i bezpretensjonalne dziecięce ubranka i dodatki tworzone głównie w jednorazowych kolekcjach też będą na kiermaszu.
    Matylda Makulska z pracowni szkła Maku, absolwentka Katedry Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu będzie ze szklaną biżuterią wykonaną metodą fusingu. Z haftowanymi miniaturami i kolekcją broszek z cekinów będzie Szpulka Nici.
    Cukiernia Kosmetyczna skusi pysznymi słodyczami do kąpieli: babeczkami, lizakami i innymi smakowitościami takimi jak np. mydło - gąbka, które wygląda jak ogromny kawałek świeżego arbuza lub musującymi muffinkami o wielu smakach.
    Kartolandia zachęci do kreatywnej zabawy. Ich kartonowe zabawki rozwijają dziecięcą wyobraźnię, zdolności manualne oraz zapewniają wyśmienitą zabawę.
    To tylko niektórzy wystawcy.
    Zapraszamy też do naszego namiotu gdzie odbędą się mini warsztaty: tworzenie papierowych zabawek. 

  • Pokazy i zawody futbolu amerykańskiego (Agrykola)
    Futbol amerykański to nowa, mało znana dyscyplina sportu w Polsce. Gra jest bardzo widowiskowa, a zasady gry proste i czytelne dla każdego. Futbol Amerykański swoją w wyjątkowością przyciąga wielu zainteresowanych, którzy pod czujnym okiem doświadczonych zawodników mogą spróbować swoich sił jako członkowie drużyny. Pokazy skierowane są do wszystkich, bez względu na wiek. Dzieci będą miały możliwości rywalizować na torze przeszkód wykorzystywanym jako element treningu futbolisów, przymierzyć strój, zrobić sobie zdjęcie. Młodzież i dorośli będą mogli dodatkowo taklować, czyli uprawiać futbolowe zapasy. Ponadto w celu przybliżenia zasad tej dyscypliny sportu zawodnicy rozegrają kilka pokazowych akcji (ofensywnych i defensywnych) uzupełnionych komentarzem specjalistów z Polskiej Ligii Futbolu Amerykańskiego.

  • Szukanka – Zgadywanka (Agrykola)
    Gra miejska, w której udział może wziąć każdy, z rodziną lub samodzielnie. Będzie można poćwiczyć spostrzegawczość, lepiej poznać teren Agrykoli i jego sąsiedztwo, a nawet szepnąć słówko do radiowego mikrofonu. Informacja o grze w stoisku Młodzieżowego Domu Kultury im. Wł. Broniewskiego.

  • Dancing – Plenerowe widowisko taneczne (Agrykola, godz. 18)
    Widowisko taneczne inspirowane poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, z udziałem 90 tancerzy. Tancerze zapraszają na wieczorek, na którym każdy może się pokazać z jak najlepszej strony i znaleźć partnera do tańca. Parkiet wyzwala różne emocje i uwalnia uczucia a wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej potęgują siłę tańca.
    Wystąpią:
    Teatr Tańca Test, grupy taneczne Step, Takt i Old Dance z DOROŻKARNI oraz All Dance, S’Dance, Freak, Slyde, Flesz z Domu Kultury Śródmieście.
    Choreografia: Izabella Borkowska, reżyseria: Darek Sikorski.

  • Literacki Hyde Park (Łazienki Królewskie, Aleja Chińska)
    Prezentacja utworów własnych przez młodych literatów, ich rodziny, przyjaciół i przechodniów oraz „poczęstunek literacki” – każdy będzie mógł poczęstować się utworem w wersji drukowanej, poezja śpiewana dla wszystkich chętnych.

  • Chórowanie (Łazienki Królewskie, przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa godz. 12.00 i 13.00)
    Występy:
    Chóru Kantylena ze Szkoły Podstawowej nr 69 pod kierunkiem Agnieszki Gąsieniec,
    Chór Fermata ze Szkoły Podstawowej nr 271 im. 11 Listopada pod kierunkiem Anny Jerzykiewicz.

  • Muzealne Łapiduchy (Łazienki Królewskie), kasy Pałacu na Wyspie i Stara Pomarańczarnia
    Jak obudzić ducha miejsca podczas rodzinnych spacerów po muzeach i rezydencjach? Duchy są przyjazne i mieszkają w pięknych starych parkach i budowlach, uwielbiają bawić się w chowanego. Zadaniem uczestników jest odwiedzenie trzech muzeów: Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałac w Wilanowie i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W każdym z tych miejsc na uczestników czekają zadania, dzięki którym można zdobyć Tajemny Kod i otworzyć Skrzynię Sekretnej Pieczęci. Bezpłatne karty Muzealnych Łapiduchów można pobrać od 1 czerwca w każdym z trzech muzeów. Wszystkie rodziny, którym uda się odnaleźć i otworzyć skrzynie we wszystkich muzeach, zostaną zaproszone na Wielkie Dni Muzealnych Łapiduchów (18 i 29 września 2013r. w Łazienkach Królewskich).

  • Warsztaty plastyczne (Łazienki Królewskie)
    11.00 – „Plama barwna akwareli i gest – inspiracja kolorami zwierząt” - Paweł Nowicki;
    13.00 – „Zwierzęce hybrydy – kolażowe działania” - Julia Curyło.

  • Zwierzę – inspiracja, symbol czy pretekst? Wystawa. (Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Łazienki Królewskie)
    Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie: skąd bierze się dzisiejszy renesans tematów animalistycznych w polskiej sztuce współczesnej? Widzowie prześledzą to zjawisko i konteksty, w jakich ono się pojawia, na przykładzie różnych postaw twórczych.
    Swoje prace zaprezentują:
    Julia Curyło, Magdalena Kazimierska, Justyna Kisielewicz, Agata Kleczkowska, Paweł Nowicki, Marta Piórko, Grzegorz Siembida.

  • Lutosławski – Tuwim 2013
    To muzyczno-literacki projekt edukacyjny zrealizowany przez uczestników warsztatów Muzycznej Sceny Młodych SCEK. Witold Lutosławski skomponował muzykę do wierszy Juliana Tuwima. Wyzwaniem dla młodych, wokalnie uzdolnionych wykonawców była trzymiesięczna praca warsztatowa, podczas której poznali twórczość tych dwóch wybitnych artystów i przygotowywali się muzycznie i aktorsko do spektaklu. Wykorzystano w nim piosenki dla dzieci Witolda Lutosławskiego do wierszy Juliana Tuwima oraz wybrane utwory poety. Młodzież poszukiwała sposobu na własną, ekspresyjną, pozbawioną stereotypów interpretację piosenek i wierszy w formie scenicznej. Celem projektu było nie tylko kształcenie umiejętności wokalnych i aktorskich uczestników w oparciu o wybrany materiał muzyczny i literacki, ale także popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży muzyki Witolda Lutosławskiego i wierszy Juliana Tuwima.
    Opieka artystyczna:
    Urszula Napiórkowska, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, śpiewaczka i solistka operowa, związana ze SCEK.
    Przygotowanie muzyczne:
    Tomasz Lupa, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, wybitny pianista.
    Uczestnicy projektu i wykonawcy:
    Iza Kostro, Magdalena Jesionka, Katarzyna Moląg, Tomasz Mechowicki, Anna Pych, Paulina Marszał, Arnold Kłymkiw, Julia Wojtaś.
    Premiera odbyła się 18 maja w Starej Prochowni.

  • Bezpłatny wstęp do Muzeum Łazienki Królewskie dla dzieci i młodzieży

  • GALERIA MULTIMEDIALNA, www.wpek.pl
    W poprzednich latach prace plastyczne przedszkolaków prezentowane były podczas Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej w przestrzeni publicznej. W tym roku przenosimy się do Internetu. Na stronie www.wpek.pl otwieramy GALERIĘ MULTIMEDIALNĄ.
    Uroczyste otwarcie galerii – 1 czerwca 2013r.


Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy