Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.07.17 g. 21:35

Urodziny Starówki

wiek XX ma Warszawskiej Starówce

Dom Spotkań z Historią 20–21.07 (sob–niedz.) FILM / SPACER / FOTOGRA MIEJSKA – Starówce na ratunek!!!


 

22 lipca 1953 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Traktu Starej Warszawy – I etapu prac na Starówce. Rekonstrukcja objęła zniszczone i wypalone kamienice położone przy Rynku Starego Miasta oraz na ulicach Piwnej i Zapiecek. Odbudowa warszawskiej Starówki była i wciąż jest przedsięwzięciem nie mającym precedensu: kompleksowa rekonstrukcja podważyła jedną z głównych zasad konserwatorskich, polegającą na nieodtwarzaniu zabytków. Odtworzenie historycznego centrum miasta na niespotykaną dotychczas skalę wywołała ostrą krytykę opinii międzynarodowej. Dzisiaj, po 60 latach Stare Miasto jest jednym z najcenniejszych zabytków Warszawy – pomnikiem historii i niekwestionowanym dobrem kultury światowej. Wyrazem uznania dla dokonań polskich konserwatorów było wpisanie w 1980 roku Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

W związku z 60. urodzinami Starówki, Dom Spotkań z Historią zaprasza na wydarzenia pod hasłem Wiek XX na Warszawskiej Starówce: pokazy filmowe, spacer i grę miejską.

 

20.07, (sob.), 12.00–16.00, 18.00–20.00. Miejsce: DSH
POKAZY FILMOWE. PRZEMIANY STAREGO MIASTA W XX WIEKU

 

20.07, (sob.), 12.00. Start: DSH
SPACER Z VARSAVIANISTĄ JAROSŁAWEM ZIELIŃSKIM
Co kryje się za fasadą? – spacer po podwórkach i niedostępnych na co dzień zakamarkach starego miasta. Dla wielu może być zaskoczeniem, że za zrekonstruowanymi fasadami staromiejskich kamienic kryją się zwykłe domy i osiedla mieszkalne z zupełnie innymi podziałami niż to miało miejsce przed wojną.

 

21.07 (niedz.), 12.00
FOTOGRA MIEJSKA – STARÓWCE NA RATUNEK!!!
Uczestnicy gry – z aparatami fotograficznymi – poszukiwać będą różnic między przedwojenną i odbudowaną po wojnie Starówką – korzystając z archiwalnych zdjęć, planów architektonicznych oraz relacji. Więcej szczegółów na www.dsh.waw.pl i na naszym Facebooku.

 

21.07 (niedz.), 16.00. Miejsce: DSH
POKAZ FILMU JA TU RZĄDZĘ (fab., 1939, 97’), reż. Mieczysław Krawicz
Pokaz filmu, którego akcja rozgrywa się na Starówce. Hrabia Józio Lulewicz (Zbigniew Rakowiecki) pewnej nocy, wracając z nocnej „bibki” rozbija szybę w warsztacie szewskim na Starym Mieście. Jest to początek intrygi, gorącego uczucia, które rozgorzało między nim a Joasią, córką szewca (Ina Benita) i – oczywiście – skandalu. Czy matce hrabiego (Mieczysława Ćwiklińska) uda się nie dopuścić do mezaliansu?



-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy