Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.09.15 g. 21:01

IPN zaprasza

Zapowiedzi 16-21 września 2013 r.


Przystanek Historia, ul. Marszałkowska 21/25, zaprasza na wystawę i promocję książki i spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota"

16 września [poniedziałek] godz. 17:30

 

Otwarcie wystawy, która prezentowana będzie do 14 października, poświęconej Franciszkowi Znamirowskiemu. Wystawa pod znamiennym tytułem „Przetrwanie przez sztukę. Praca przymusowa dla Messerschmitt-Werke Regensburg w obozie koncentracyjnym Gusen” to akwarele pochodzące ze zbiorów Staatliche Bibliothek Regensburg, Muzeum Regionalnego w Starym Sączu oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Prace przedstawiają codzienność KL Gusen (podobozu KL Mauthausen), gdzie produkowano części do niemieckich myśliwców Messerschmitt. Oprócz prac plastycznych na ekspozycji zgromadzono również osobiste rzeczy Znamirowskiego. Wystawa była wcześniej prezentowana w Staatliche Bibliothek Regensburg, a jej kuratorem jest dr Roman Smolorz z Institut für Ost-und Südosteuropaforschung.
W dyskusji o bohaterze wystawy udział wezmą Katarzyna Madoń-Mitzner, dr Piotr Filipkowski oraz kurator. Po spotkaniu zapraszamy na lampkę wina.

 

Plakat wystawy IPN

 

18 września [środa] godz. 17:00

 

Promocja książki Patryka Pleskota Kłopotliwa panna „S”. Postawy polityczne Zachodu wobec „Solidarności” (1980–1989). Trudno sformułować jednoznaczną ocenę postaw politycznych Zachodu wobec fenomenu „Solidarności”. Dlaczego większość zachodnich przywódców przyjęła narodziny „Solidarności” z obawą? Skąd wzięła się starannie ukrywana ulga liderów NATO po 13 grudnia 1981 r.? Czy powinniśmy pamiętać zapaloną 24 grudnia 1981 r. przez Ronalda Reagana świeczkę w oknie Białego Domu, symbolizującą wsparcie amerykańskiego prezydenta dla idei „Solidarności”, czy raczej fakt, że kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego Francja podpisała z ZSRR wieloletnią umowę na dostawy gazu? Dlaczego prezydent George Bush namawiał gen. Jaruzelskiego do ubiegania się o urząd prezydencki w lipcu 1989 r.? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć autor w monografii Kłopotliwa panna „S”. W dyskusji poświęconej książce wezmą udział wybitni specjaliści historii najnowszej: prof. Antoni Dudek i prof. Marcin Kula. Spotkanie poprowadzi Jan Olaszek z Biura Edukacji Publicznej IPN.

 

Plakat promocji książki

 

19 września [czwartek] godz. 12:00

 

W ramach spotkań Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” wykład Pawła Knapa Wokół akcji »Synteza«. Działalność wywiadowcza Polaków wobec fabryki benzyny syntetycznej w Policach (1941–1945).

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy