Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.09.16 g. 08:55

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

  • STATYSTYKA
    W pierwszym półroczu 2013 r. w Warszawie oddano do użytkowania 5461 mieszkań, czyli o 9,6 proc. mniej niż rok wcześniej – ogłosił Urząd Statystyczny w Warszawie. W pierwszym kwartale było ich 3721, w drugim – 1740. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania zmniejszyła się o 2,5 mkw. i wyniosła 70,9 mkw. Rozpoczęto budowę 5195 mieszkań, to o 39,4 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2012 r.
  • FLAIR
    Marek Posłuszny i Michał Małek z Flair Factory wygrali Grand Slam Competition, zawody flairowe (sztuka efektownego przygotowywania drinków) w Rzymie – Flair Battle Rome 2013. Marek Posłuszny zajął pierwsze miejsce, Michał Małek – drugie.
  • KADRY
    Urząd miasta pozbył się dziewięciu pełnomocników prezydenta. Zajęcie stracili m.in. pełnomocnicy: ds. koordynowania procesu przerwania biegu zasiedzeń gruntów, ds. budowy i rozwoju infrastruktury informacji przestrzennej, ds. remontu i modernizacji Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki oraz ds. Programu Bezpieczeństwa Powodziowego Dorzecza Wisły Środkowej.
  • TEATRY
    Joanna Osyda, znana widzom z seriali „Majka”, „M jak Miłość” i „Czas honoru”, dołączy dziś na stałe do zespołu artystycznego Teatru Powszechnego. Będzie można zobaczyć ją na scenie w spektaklu „Marzenie Nataszy” w reżyserii Wojciecha Urbańskiego.
  • GOSPODARKA PRZESTRZENNA
    We wrześniu i w październiku do publicznego wglądu są wyłożone ważne plany miejscowe – m.in. dla ronda Wiatraczna, Nowodworów i osiedla Eko-Park. Zachęcamy do zapoznania się z projektami planów i składania uwag – czytamy na stronie Forum Rozwoju Warszawy.
  • INWESTYCJE
    Wybór architekta nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa zostanie dokonany w ramach procedury negocjacji z ogłoszeniem – ogłosiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dwuetapowa forma postępowania ułatwi wyłonienie architektów z doświadczeniem przy projektach o dużej skali. Harmonogram inwestycji przewiduje otrzymanie pozwolenia na budowę w połowie 2015 r., rozpoczęcie budowy w połowie roku 2016 oraz jej zakończenie w 2019 r.
  • PRZESTRZEŃ MIEJSKA
    Dziś zaczną się prace związane z realizacją projektu pod nazwą „Teren rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci przy ul. Frontowej – etap II”. Inwestycja obejmuje m.in. budowę placyku z fontanną na głównym ciągu pieszym, ławek wzdłuż alei oraz w atrakcyjnych punktach widokowych, stolików do gry w szachy w pobliżu placyku z fontanną, placu do gry w petynkę; wykonanie skateparku i toru wrotkarskiego, ścianki do wspinaczki (boulderingu) o wysokości 250 cm, sześcioelementowej siłowni na świeżym powietrzu oraz ścieżki zdrowia.
  • WYSTAWY
    Po raz szósty Fundacja Deutsche Bank i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę konkursową „Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank”, prezentującą najciekawszych młodych, lecz uznanych już artystów polskich. Wystawa trwa do 17 listopada. >>>WIĘCEJ na Placdefilad.com

 

KOMUNIKACJA

 

  • DROGI
    Od dziś (około godz. 22) kierowcy pojadą wyprostowaną jezdnią na pl. Powstańców Warszawy. W tym miejscu kończy się budowa wentylatorni centralnego odcinka II linii metra. Do użytku oddana zostanie jezdnia prowadząca prosto przez pl. Powstańców Warszawy z ul. Szpitalnej w Mazowiecką, położona wzdłuż budynku NBP. Kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu, przy czym jeden z nich (prawy) przed ul. Świętokrzyską zamieni się w pas ruchu prowadzący na teren budowy. Z pl. Powstańców będzie można dojechać do odcinka ul. Świętokrzyskiej przy ul. Jasnej – na jezdni wzdłuż budynku Prudentialu poprowadzony będzie ruch dwukierunkowy.
  • KONTROLE BILETÓW
    „W latach 2008–2013 kontrolerzy biletów ZTM przeszli szereg specjalistycznych szkoleń: przyjazny kontroler – wizytówka firmy, bezpieczeństwo w sytuacjach konfliktowych z tzw. trudnym klientem – samoobrona, pierwsza pomoc przedmedyczna, psychologiczne aspekty pracy kontrolera, język angielski, język rosyjski, różnice międzykulturowe, zasady i warunki obrony koniecznej, prawa człowieka, cudzoziemcy i antydyskryminacja” – napisał wiceprezydent Jacek Wojciechowicz w odpowiedzi na interpelację Michała Grodzkiego.
  • MOKOTÓW
    Na przełomie października i listopada w rejonie skrzyżowania ulic Racławickiej i Do Fortu powstaną dodatkowe przystanki komunikacji miejskiej – poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w odpowiedzi na interpelację Ewy Malinowskiej-Grupińskiej.

 

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 10 Centrum Przedsiębiorczości Smolna (ul. Smolna 4) zaprasza na bezpłatny blok szkoleniowy dla przedsiębiorców. W programie znajdują się dwa punkty: „Tnij koszty! Twórz etaty! – Urząd Pracy m.st. Warszawy niezawodnym partnerem każdego pracodawcy” oraz „Meandry przedsiębiorczości, czyli jak z odnieść sukces w biznesie. Rola organizacji pracodawców w inicjowaniu i wspieraniu inicjatyw gospodarczych”.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 11 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 zacznie się konferencja prasowa na temat IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, która rusza dziś w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.
  • NOWY DWÓR MAZOWIECKI
    O godz. 11.30 w Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek (teren Twierdzy Modlin, ul. Baśki Murmańskiej 164) wojewoda Jacek Kozłowski i burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski podpiszą porozumienie w sprawie powierzenia miastu Nowy Dwór Mazowiecki kompetencji dotyczących ochrony zabytków. Będzie to skutkowało powołaniem miejskiego konserwatora zabytków.
  • WOLA
    W godz. 15.30–19.30 w sali sesji Urzędu Dzielnicy Wola odbędzie się kolejne spotkanie Stołecznego Forum Przedsiębiorczości. Tym razem, obok networkingu, organizatorzy przygotowali też warsztaty pt. „Rozwój osobisty przedsiębiorcy. Negocjacje, trudne rozmowy – przygotuj swój umysł”. Poprowadzi je pani Grażyna Redlisiak z Ośrodka Terapii i Szkoleń Amikur.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz.18 w Muzeum Karykatury przy ul. Koziej 11 odbędzie się wernisaż wystawy „Warszawa i Warszawka, czyli dobrze i lepiej o naszej stolicy”. Ekspozycja będzie dostępna do 10 listopada.
  • BIAŁOŁĘKA
    O godz.18 w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Białołęka odbędzie się spotkanie z białołęckimi podróżnikami: Agatą, Przemkiem i ich psią towarzyszką Diuną. Wszyscy troje przez niemal dwa miesiące wędrowali po znanych i nieznanych ścieżkach Himalajów. W ciągu 55 dni swojej wędrówki przemierzyli około 500 km. Zaprezentują najciekawsze zdjęcia z podróży i podzielą się swoimi przeżyciami. Wstęp wolny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 19 w teatrze Studio w Pałacu Kultury i Nauki zobaczymy spektakl „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. To jeden z najpopularniejszych współczesnych tekstów teatralnych autorstwa Doroty Masłowskiej. Z tekstem zmierzy się reżyserka Agnieszka Glińska. >>>WIĘCEJ na Placdefilad.com
  • MOKOTÓW
    O godz. 19 w kinie Iluzjon odbędzie się uroczysty pokaz filmu fabularnego „Wielka droga” (1946, prod. Włochy/Polska) w reżyserii Michała Waszyńskiego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z panią Anną Marią Anders, córką gen. Władysława Andersa, bohatera filmu, oraz z Ireną Renatą Bogdańską, główną aktorką. Spotkanie poprowadzi Roman Dziewoński.

 

ZAPOWIEDZI

 

  • ŚRÓDMIEŚCIE
    20 września (piątek) o godz. 11 na Zamku Królewskim odbędzie się konferencja prasowa z okazji otwarcia wystawy „Wersal Marii Leszczyńskiej. Sztuka dworska we Francji XVIII wieku”.
  • REMBERTÓW
    21 września (sobota) o godz. 16 z „daszków” przy ul. Strażackiej ruszy I Rembertowska Masa Krytyczna „Tour de Rembertów” – sąsiedzki rajd rowerowy na pożegnanie lata. Po pokonaniu 15-kilometrowej trasy na mecie na uczestników czekać będą kiełbaski. W trakcie rajdu i po nim losowane będą rowerowe niespodzianki. Będą też zbierany podpisy pod petycją w sprawie budowy ścieżek rowerowych, które przyłączyłyby Rembertów do Warszawy bądź – jak kto woli – Warszawę do Rembertowa.
  • URSYNÓW
    21 września (sobota) kluby fitness Aqua Relaks (ul. Wilczy Dół 4) oraz Hawajska (ul. Hawajska 7) zapraszają na Dzień Otwarty. Każdy, kto odwiedzi je w tym dniu, będzie mógł odbyć przykładowy trening z trenerami na siłowni i wziąć udział w zajęciach aerobic lub aqua aerobic oraz zdobyć 15-procentowy rabat na miesięczny lub trzymiesięczny karnet. Dla nowych osób Karta Klienta UCSiR w tym dniu kosztować będzie tylko 1 zł. W sobotę wstęp do klubów będzie bezpłatny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    21 września (sobota) o godz. 18 w klubie Znajomi Znajomych (ul. Wilcza 58a) odbędzie się Kustom Kulture Exhibition – impreza dla fanów ozdabiania samochodów, motocykli, kasków, decków, longboardów itp. Będzie to wernisaż przedstawiający prace m.in. El Balenko, M.K.A., Przemka Drozda i Kwiatka. „Chłopaki zabrali się nie tylko za malowanie motocykli i amerykańskich fur szurających tyłkami po ziemi. Tym razem, poza maszynami, będziecie mogli podziwiać ręcznie malowane kaski, decki, longboardy i wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku” – opisują organizatorzy.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    6 października (niedziela) na Rynku Nowego Miasta odbędzie się Warszawskie Święto Chleba. Stołeczne dożynki mają na celu popularyzację tradycji wsi mazowieckiej, promowanie tradycyjnych polskich wypieków i wyrobów artystów ludowych, pokazanie mieszkańcom miasta obrzędów związanych z chlebem oraz zachęcenie warszawiaków do zabawy przy muzyce zespołów ludowych. Głównym organizatorem imprezy jest Centralna Biblioteka Rolnicza.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    2 listopada (sobota) o godz. 18 na Torwarze wystąpi zespół Nickelback. Koncert będzie częścią trasy „The Hits”. Podczas koncertu usłyszeć będzie można zatem największe hity z ponad 10 lat. Bilety kosztują 161 zł (płyta i trybuny) lub 193 zł (golden circle).

 

OKOLICE WARSZAWY

 

  • OTWOCK
    21 września o godz. 11 ze skwerku obok urzędu miasta w Otwocku ruszy piąta, jubileuszowa Otwocka Gra Miejska, podczas której uczestnicy doświadczą uroków Otwocka uzdrowiskowego. Organizatorzy czekają na zgłoszenia pod adresem e-mailowym: muzeumotwock@gmail.com. Wystarczy podać nazwę drużyny oraz nazwiska jej członków.
  • MAZOWSZE
    Mariola Kostewicz objęła stanowisko mazowieckiego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Zastąpiła Małgorzatę Szelachowską, która obecnie pracuje w Ministerstwie Zdrowia. Powołanie nowemu szefowi mazowieckiej inspekcji farmaceutycznej wręczył wojewoda Jacek Kozłowski.
  • ŁOMIANKI
    W związku z pojawiającymi się w ostatnich dniach informacjami dotyczącymi likwidacji linii 701 burmistrz Łomianek pragnie zapewnić, że informacje te są absolutnie nieprawdziwe oraz „701” dalej i bez zmian będą wozić swoich pasażerów – czytamy na stronie Łomianek.
  • OŻARÓW MAZOWIECKI
    21 i 22 września na torach łuczniczych Klubu Sportowego Ożarowianka znajdujących się przy ul. Sochaczewskiej w Kaputach odbędą się zawody łucznicze o Puchar Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego. Wezmą w nich udział zawodnicy i zawodniczki w konkurencji łuków klasycznych w kategoriach: senior, junior, junior młodszy.

 

PRZEGLĄD PRASY

 

  • WARSZAWA.PL
    Skra Warszawa po tym, gdy w pierwszej kolejce I ligi zdeklasowała lokalnego rywala – Frogs & Co. Warszawa 63:5 (36:0), króluje na arenie stołecznego rugby. Nikt nie przypuszczał, że piętnastka z ul. Wawelskiej 5 tak łatwo odniesie zwycięstwo w tak prestiżowym pojedynku.
  • RYNEK KOLEJOWY
    W Warszawie jest już siedem składów Siemens Inspiro z 35 zamówionych. Władze miasta zapowiadają, że pierwszy z nich zacznie wozić pasażerów na I linii na przełomie września i października br.
  • POLSKIE RADIO RDC
    Warszawska Wspólnota Samorządowa, która zainicjowała akcję referendalną w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w przyszłym tygodniu rozpoczyna kampanię. Ma ona polegać m.in. na ocenie realizacji programu wyborczego prezydent z PO. Referendum odbędzie się 13 października.
  • TWOJA-PRAGA.PL
    Południowo praskie Prezentacje – Piknik Organizacji Pozarządowych, odbywający się po raz pierwszy w nowej lokalizacji – na placu Szembeka, nie przyciągnął tłumów. Szkoda, ponieważ miejsce ma potencjał i warto to wykorzystać w przyszłości.
  • GAZETA ECHO
    Papież Franciszek swoim swobodnym stylem bycia i nieszablonowym podejściem do obowiązków Głowy Kościoła ujął miliony ludzi na całym świecie. Także radę miasta Łomianki. Do tego stopnia, że radni postanowili zaprosić Ojca Świętego do Łomianek. Kiedy? Jeszcze nie wiadomo, ale projekt odpowiedniej uchwały jest już gotowy.

 

 

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy