Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.10.01 g. 08:52

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

  • INWESTYCJE
    Białołęka ogłosiła przetarg na budowę II i III etapu terenu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Magicznej. Mają tam powstać m.in. place zabaw dla dzieci, piłkochwyt, place do grillowania wraz z wyposażeniem, tor rowerowy, siłownia plenerowa z wyposażeniem i trybuna sportowa.
  • REFERENDUM
    „W dniu dzisiejszym Polskie Radio odmówiło emisji płatnych spotów reklamowych informujących o referendum, które zamówiła Warszawska Wspólnota Samorządowa, akceptując cennik tego emitenta” – poinformował szef WWS Piotr Guział. „Uniemożliwienie emisji spotów zachęcających do udziału w referendum jest bezprecedensową próbą manipulacji, której celem jest wypaczenie wyniku referendum” – skomentował.
  • ZDROWIE
    Za ponad 2,7 mln zł z budżetu miasta oddziały Rehabilitacji i Fizjoterapii oraz Rehabilitacji Dziennej Szpitala Czerniakowskiego zostaną wyremontowane i doposażone w nowoczesne urządzenia. Na modernizacji skorzysta również Oddział Internistyczny, który rozbuduje się o dodatkowe pokoje z własnymi łazienkami. Wszystko będzie gotowe w naprawdę ekspresowym tempie, bo już w pierwszym kwartale 2014 r.
  • WARSZAWIACY
    Miss Rembertowa 2013 została Klaudia Marczak, która zdobyła 700 głosów. Klaudia jest uczennicą I klasy LI LO im. Tadeusza Kościuszki na profilu europejskim. Jej pasje to zgłębianie języka angielskiego i śpiew. Pobiera indywidualne lekcje śpiewu, przez cztery lata uczęszczała do Warsztatowej Akademii Musicalowej pod patronatem TM Roma. Zagrała epizod w „Rodzince.pl”. Dużo spaceruje, po 4–5 km, zdrowo się odżywia.

 

KOMUNIKACJA

 

  • BUDOWA METRA
    6 października będzie kolejnym dniem otwartym na placach budów stacji centralnego odcinka II linii metra Rondo ONZ i Stadion Narodowy. Wycieczka do podziemnego miasta zorganizowana jest przez miasto stołeczne Warszawa i Metro Warszawskie. Stacje będą otwarte dla zwiedzających w godz. 9–18. Goście będą się poruszali w 30-osobowych grupach z przewodnikami, którzy w specjalnie przygotowanych punktach widokowych opowiedzą o budowie podziemnej kolejki.
  • LOTNISKA
    „Znasz Chopina? Oczywiście, najlepsze lotnisko w Warszawie” – to jeden z trzech najlepszych dialogów pomiędzy Syrenkami, wybrany w konkursie zorganizowanym przez Lotnisko Chopina. Listę zwycięzców można znaleźć na stronie portu lotniczego.
  • AUTOBUSY
    W związku z zakończeniem przebudowy drogi powiatowej w Lipkowie i Starych Babicach od jutra od początku kursowania linii dziennych przywrócone zostaną podstawowe trasy linii 714 i L18.
  • MODLIN
    O godz. 8.15 wylądował pierwszy samolot linii Ryanair ze Sztokholmu Skavsta. 25 minut później wystartował rejs do Paryża-Beauvais. Na poniedziałek zaplanowano 36 operacji lotniczych – poinformował zarząd Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

 

ZAPOSZENIA NA DZIŚ

 

  • PRAGA-PÓŁNOC
    W godz. 10–14 w zoo odbędzie się otwarcie Azylu dla Ptaków. Przewidziano wiele atrakcji i konkursów, m.in. pokaz sokolniczy. Z tej okazji wszystkie dzieci przebrane za ptaki wchodzą do ogrodu za darmo, a do tego dostaną upominek.
  • MOKOTÓW
    O godz. 12 w sali judo Gwardii Warszawa (ul. Racławicka 132) odbędzie się briefing prasowy poświęcony upadkowi jednego z najbardziej utytułowanych i najstarszych klubów stolicy oraz polityce miasta dotyczącej sportu i dopuszczenia do upadku legendarnych stołecznych klubów, takich jak: Marymont, Sarmata, Gwardia, Warszawianka, Hutnik, Polonez, Okęcie, Olimpia i Skra. Podczas briefingu obecni będą wychowankowie klubu, medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i mistrzostw Europy.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 17 w sali nr 2018 Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się posiedzenie Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady Warszawy. Główne punkty będą dotyczyć opłat i zniżek za przejazdy komunikacją miejską.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 17 Państwomiasto przy ul. gen. Andersa 29 oraz Instytut Obywatelski zapraszają na debatę publiczną „Warszawa Obywatelska”. Udział w dyskusji wezmą: Hanna Gronkiewicz-Waltz (prezydent Warszawy), Paweł Ciacek (prezes fundacji Projekt: Polska), Jakub Wygnański (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia) oraz Jarosław Makowski (dyrektor Instytutu Obywatelskiego).
  • PRAGA-POŁUDNIE
    W godz. 18.30–20 na Stadionie Narodowym odbędą się bezpłatne warsztaty wrotkarskie WSR Polskater. „Nie umiesz hamować? Czujesz się niepewnie na rolkach? A może jeździsz już dość dobrze, ale chcesz nauczyć się czegoś nowego? Te zajęcia są dla ciebie” – zachęcają organizatorzy.

 

ZAPOWIEDZI

 

  • ŚRÓDMIEŚCIE
    3 października o godz. 11 w pałacu Na Wyspie odbędzie się wernisaż wystawy „Górecki, Lutosławski, Penderecki”, która jest artystycznym zapisem trzech spotkań Czesława Czaplińskiego z największymi polskimi kompozytorami naszych czasów – Henrykiem Mikołajem Góreckim, Witoldem Lutosławskim i Krzysztofem Pendereckim. Wernisażowi będzie towarzyszyły konferencja prasowa i koncert fortepianowy duetu Lutosławski Piano Duo.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    3 października (czwartek) o godz. 18 w Muzeum Narodowym w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3) odbędzie się wykład pt. „Guercino i tradycja obrazowa”. Wygłosi go Bernard Aikema, profesor Uniwersytetu w Weronie. Wykład przedstawi sztukę Guercina jako konsekwentną próbę przewyższenia dawnych, „kanonicznych stylów” z przeszłości. Artysta, podejmując dialog z dawnymi manierami, starał się ustalić własną pozycję w świecie sztuki. Dzięki poszukiwaniom i zmianom stylistycznym Guercino odniósł wielki sukces wśród XVII-wiecznych odbiorców. Wstęp wolny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    4 października o godz. 19 w teatrze Kamienica (al. Solidarności 93, na Scenie Parter) odbędzie się premiera spektaklu autorstwa Miro Gavrana pt. „Mąż mojej żony”. Spektakl wyreżyserował Tomasz Obara, a grają w nim: Przemysław Bluszcz i Tomasz Obara.
  • WARSZAWA
    5 października (sobota) o godz. 10 w specjalistycznych e-pracowniach warszawskich dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zacznie się gra miejska „Włącz się”. Superkomputer miał sterować wszystkimi e-pracowniami warszawskimi. Jednak w wyniku błędu uległ poważnej awarii. Zadaniem graczy będzie skompletowanie i złożenie komputera z części zapasowych rozsianych po siedmiu e-pracowniach. Drużynę (od dwóch do sześciu osób) należy zarejestrować do 4 października pod adresem: kontakt@gamesdevelopment.pl.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    5 października (sobota) o godz. 18 na pl. Zamkowym (pod kolumną Zygmunta) zacznie się wieczorny spacer po Starówce. Tematem przewodnim będą legendy: te dawne, opowiadające o mitycznych postaciach, i te współczesne, związane z mieszkańcami i bywalcami staromiejskich szlaków w XX i XXI w. Prowadzenie: Anna Kraus. Wycieczka odbędzie się na zasadzie free tour – wstęp nic nie kosztuje, ale można zostawić przewodnikowi napiwek.
  • OCHOTA
    5 października (sobota) o godz. 10 na Całorocznym Stoku Narciarskim Szczęśliwice odbędą się II eliminacja Warszawskiej Ligi Narciarskiej oraz Warszawska Liga Narciarska w narciarstwie alpejskim. Zapisy przyjmowane są poprzez stronę www.enarty.wkn.pl.
  • WOLA
    5 i 6 października (sobota i niedziela) w godz. 10–13 Straż dla Zwierząt wraz z Urzędem Dzielnicy Wola przeprowadzą bezpłatne szczepienia zwierząt przeciw wściekliźnie. Szczepienia odbędą się w przychodni weterynaryjnej Centrum Zdrowia Zwierząt przy ul. Wolskiej 60. Kolejne odbywać się będą w październikowe weekendy.
  • WILANÓW
    5 i 6 października (sobota i niedziela) o godz. 11 w Sali Uczt Muzeum-Pałacu w Wilanowie odbędzie się pokaz ikebany Sogetsu, który poprowadzi Noriko Horita (Tou you) z Sapporo. W Sali Białej, Zielonej Sieni i na dole pałacu pojawi się około 10 ikeban wykonanych przez panią Noriko Horita, naszego wyjątkowego gościa z Sapporo, a na dole pałacu dodatkowo 12 wybranych fotografii ikeban z ubiegłorocznej wystawy z Wielkiej Sieni, najstarszego i najważniejszego pomieszczenia pałacu, w którym koncentrowało się kiedyś życie królewskiej rezydencji. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja. Wydarzenie jest częścią XI Japońskiego Października w Pałacu w Wilanowie.
  • BIELANY
    6 października (niedziela) od godz. 10 na placu przed kościołem pokamedulskim i w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3) odbędzie się Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego. Będą marynarska orkiestra dęta, teatrzyk, film, bryczka, trampolina, strzelanie z łuku, dmuchane miasteczko i wiele innych atrakcji.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    6 października (niedziela) w godz. 9.50–17.30 w teatrze Studio (pl. Defilad 1, Duża Scena) odbędą się Młodzieżowe Spotkania Teatralne. Rezerwacja bezpłatnych miejsc w kasie teatru Studio. Można zadzwonić, zarezerwować miejsce, a bilet odebrać przed spektaklem.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    9 października (środa) w godz. 10–17 w salach wystawowych na czwartym piętrze Pałacu Kultury i Nauki po raz kolejny odbędą się Targi Pracy i Przedsiębiorczości. Weźmie w nich udział 105 wystawców, którzy zaprezentują około 7 tys. ofert pracy lub stażu w takich branżach, jak m.in.: finanse i bankowość, informatyka, inżynieria, logistyka i transport, sprzedaż, hotelarstwo i gastronomia, farmacja, medycyna i usługi opiekuńcze, usługi porządkowe, ochrona osób i mienia, administracja publiczna, służby mundurowe.
  • WARSZAWA
    9 października (środa) odbędzie się 8. edycja Wielkich Otrzęsin Warszawy – największej imprezy klubowej w Polsce. Tego dnia kupując jeden bilet, będzie można wejść do 20 klubów w całym mieście. Organizatorzy spodziewają się na imprezie 15 tys. studentów.
  • OCHOTA
    10 października (czwartek) o godz. 20 w Ośrodku Kultury Ochoty (ul. Grójecka 75) zacznie się IV International Ochota Blues Festival. Wystąpią znani polscy i zagraniczni przedstawiciele tego gatunku, który od wielu lat w Polsce znajduje stałe grono słuchaczy, m.in. Hard Rockers, Soul Re Vision Band, Arek Zawiliński & Na Drodze, Romek Puchowski, Latvian Blues Band z Łotwy, René Lacko i jego zespół Downtown Band ze Słowacji oraz Louie Fontanie & Starlight Searchers. Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie Ryan McGarvey z USA.
  • WOLA
    11 października (piątek) o godz. 18.30 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się wręczenie nagród laureatom fotograficznej gry „Twoja klisza z Powstania”. O godz. 20 w Sali pod Liberatorem odbędzie się koncert Katy Carr and The Aviators. Wstęp na koncert kosztuje 10 zł.
  • URSYNÓW
    12 października (sobota) na Ursynowie odbędzie się druga edycja gry miejskiej „Śladami Barei II”. Uczestnicy zostaną wrzuceni w świat absurdu PRL, a przed nimi ciężkie zadanie: umeblowanie mieszkania. „Wszystko się przyda! Polak potrafi! Kto nie kombinuje, ten ginie!” – tłumaczą organizatorzy. Zgłoszenie trzeba wysłać na adres: gra@zwalcznude.pl. W temacie należy wpisać: „Śladami Barei II”, a w treści: nazwę drużyny oraz liczbę osób, imię, nazwisko, e-mail prowadzącego i ewentualnie pozostałych uczestników, liczbę i wiek dzieci biorących udział w grze, sposób transportu, dzielnicę zamieszkania i źródło informacji o grze.
  • WOLA
    14 października (poniedziałek) o godz. 10 w Klubie dla Rodzin na Woli (ul. Nowolipie 18b) zacznie się Trening Komunikacji i Wychowania. Podczas treningu rodzice poznają sekrety komunikacji oraz ustalania zasad i reguł panujących w domu. Dowiedzą się, jak mówić, aby dzieci słuchały, oraz w jaki sposób budować relację, aby dzieci mówiły o sobie na podstawie Metody Porozumienia bez Przemocy. W cyklu odbędą się cztery spotkania.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

  • MAZOWSZE
    Szybszy obieg informacji, obniżenie kosztów, sprawniejsza obsługa klientów – to najważniejsze korzyści Elektronicznej Platformy Wymiany i Obiegu Dokumentów Administracji Rządowej Województwa Mazowieckiego (EPWiOD) – poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Porozumienie w tej sprawie podpisali wojewoda mazowiecki i wicemarszałek województwa mazowieckiego. Koszt inwestycji wyniesie niemal 11,5 mln zł. 9,7 mln zł ze środków unijnych przyznał zarząd województwa mazowieckiego, 1,7 mln zł pochodzić będzie z budżetu wojewody. Zakończenie projektu zaplanowano na koniec 2014 r.
  • PRUSZKÓW
    6 października (niedziela) o godz. 16 w siedzibie Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie przy ul. 3 Maja 8a odbędzie się ostatnia prelekcja Karola Karasiewicza z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” zatytułowana „Znowu w niewoli…”. Po prelekcji goście udadzą się na nocny spacer z latarkami po terenie dawnego obozu Dulag 121.

 

PRZEGLĄD PRASY

 

  • TVP WARSZAWA
    Premier Donald Tusk po raz kolejny apelował do warszawiaków, by nie brali udziału w referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
  • ŻYCIE WARSZAWY
    W sobotę, 12 października, nastąpi otwarcie wielofunkcyjnego kompleksu Plac Unii w Warszawie – poinformował inwestor. Miejsce tam znajdzie też Supersam.
  • POLSKIE RADIO RDC
    Po kontrowersyjnej wycince drzew i gruntownej rewitalizacji przyszedł czas na stworzenie regulaminu śródmiejskiego parku. Swoje propozycje do wczoraj mogli zgłaszać warszawiacy.
  • POLITYKAWARSZAWSK.PL
    Warszawska Wspólnota Samorządowa Piotra Guziała i stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza zwierają szeregi na stołeczne referendum. Liderzy WWS i DWP zapowiedzieli porozumienie w sprawie wspólnego kandydata w wyborach na prezydenta Warszawy. A te, wbrew opiniom liderów Platformy Obywatelskiej, miałyby odbyć się już niedługo. Oczywiście jeśli wcześniej Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana w referendum 13 października.
  • WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
    5 października od godz. 10 na terenie Hipodromu Szwadronu Jazdy Polskiej RP w Wesołej (nieopodal hotelu Villa Park) będą odbywały się kolejne terenowe wyścigi chartów zwane coursingiem. Już od trzech lat gościnny Hipodrom udostępnia swoje tereny charcim sportowcom.
  • GAZETA ECHO
    Rozpoczął się drugi etap prac nad studium, które analizuje możliwości skierowania II linii metra na wschodnią Białołękę. Kilka dni temu podjęto decyzję o wyborze trzech wariantów nowej trasy kolejki, które będą dalej rozpatrywane.
  • WAW43
    Dziś o godz. 16 w Stacji Mercedes, róg al. 3 Maja i ul. Kruczkowskiego, odbędą się warsztaty projektowo-rzemieślnicze z Martą Garbińską i Kasią Rysiak (Mamapiki). Uczestnicy przejdą przez cały proces powstawania czapek, rękawków i szalików.

 

 

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy