Pretekstem są tramwaje - poszukujemy jednak również rzeczy dotyczących autobusów i trolejbusów.
Klub zwraca się zatem do warszawiaków (i nie tylko) o przekazanie bądź tymczasowe wypożyczenie dokumentów, zdjęć, biletów, elementów garderoby (np. czapki, mundury), wyposażenia pracowników (torby czy szczypce konduktorskie) czy nawet elementów wagonów (tabliczki etc.) dotyczących historii warszawskiej komunikacji.
W domowych i rodzinnych archiwach zachowało się zapewne wiele fotografii przedstawiających środki transportu zbiorowego z ubiegłych lat.
Klub liczy, że Państwo się nimi podzielą!
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie planuje przygotować wystawę (a w przyszłości również wydać książkę) poświęconą komunikacji. A przede wszystkim ludziom, którzy na przestrzeni dekad ją tworzyli. Materiałem do tego wydawnictwa nie mają być jednak znane i publikowane wielokrotnie zdjęcia - ideą zbiórki jest aby to Państwo współtworzyli tę książkę za pomocą swoich materiałów. Na ich podstawie Klub przygotuje również w/w wystawę. Mówiąc krótko - interesujące jest WSZYSTKO co ma bądź miało związek z komunikacją miejską w Warszawie.
Może czyjś dziadek pracował kiedyś w MZK, może czyjaś znajoma była konduktorką? A może sąsiad był motorowym?
Popytajcie i w razie pozytywnych odpowiedzi dajcie znać do Klubu. Organizatorzy skontaktują się z taką osobą z prośbą o uzupełnienie białych plam w kartach warszawskiej komunikacji. Wiedza i wspomnienia tych osób mogą być bowiem bezcenne, a ludzie Ci są kopalnią wiedzy i mogą wyjaśnić wiele nieścisłości. Mile widziane będą również kontakty do wdów/wdowców po takich osobach.
W związku tą akcją Klub podjęął współpracę z "Gazetą Stołeczną". W sobotę, 1 grudnia 2007 r., ukazał się pierwszy artykuł poświęcony naszej inicjatywie. Od tej pory na jej łamach będziemy cyklicznie informować o postępach w zbiórce. I mamy nadzieję, że przyniesie ona wymierne rezultaty.
Co jest konkretnie poszukiwane?
Wszystkie zdjęcia gdzie w tle lub obok widać pojazdy komunikacji miejskiej, ludzi ją tworzących czy nawet samą infrastrukturę (torowisko, słupy trakcyjne etc.).
Organizatorzy sądzą, że jeśli właściciele co ciekawszych pamiątek wyrażą zgodę, to w późniejszym czasie eksponaty zostałyby przekazane do planowanego Muzeum Komunikacji. Zdjęcia w formie elektronicznej można przysyłać pocztą elektroniczną a te prawdziwe, ewentualnie ich kopie, na poniższy adres:
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie
ul. Senatorska 37
00-099 Warszawa
Od tych, którzy nie chcą się rozstawać z rodzinnymi pamiątkami, KMKM pożyczy i skopiuje zdjęcia, a następnie zwróci.
Kontaktowy numer telefoniczny:
Adres poczty elektronicznej
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę nie wachcać sie kontaktować z Klubem.
Organizatorzy z chęcią udzielą wszelkich wyczerpujących wyjaśnień.