Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Statystyka

2010.10.26 g. 10:46

Warszawa się starzeje

Zmiany strukturalne ludności Warszawy według wielu w latach 2002 – 2009

Warszawa jest miastem, w którym od lat obserwujemy ciągły wzrost liczby mieszkańców. Skąd więc problem starzenia się społeczeństwa?

To wynik zmniejszania się liczby dzieci i młodzieży przy równoczesnym zwiększaniu się liczby osób starszych.

 

 

Starzenie się ludności to zjawisko, które obserwujemy w całej Europie.
Jedną z przyczyn tego procesu jest malejąca dzietność kobiet. Od 2002 r. odnotowujemy rosnącą liczbę urodzin – jest to głównie rezultat zjawiska „wyż rodzi wyż” – kobiety, które obecnie rodzą dzieci to pokolenie wyżu z lat 1979 – 1985. W 2009 r. współczynnik dzietności [1]  kształtował się na poziomie 1,25. O zastępowalności pokoleń możemy mówić wtedy, gdy poziom ten wynosi 2,1 – 2,15, tzn. gdy na 10 kobiet w wieku 15 – 49 lat przypada średnio 21 urodzeń. Obecnie 10 warszawianek rodzi średnio 12 dzieci.

 

Równie ważną przyczyną starzenia się społeczeństwa jest wydłużenie się przeciętnego trwania życia. W 2009 r. warszawiak żył średnio 74 lata, natomiast warszawianka osiągała wiek 81 lat. To, że żyjemy dłużej jest efektem poprawiającej się opieki lekarskiej i profilaktyki zdrowotnej. Większą wagę przywiązujemy do właściwości odżywczych i jakości tego co jemy, coraz częściej wybieramy aktywny wypoczynek zamiast biernego oglądania telewizji.

 

Starzenie się ludności jest procesem nieodwracalnym i ma charakter globalny. Zmniejszenie się liczby urodzeń wymusi zmiany w systemie edukacji i rynku pracy. Wzrost liczby osób starszych spowoduje zwiększenie obciążenia systemów zabezpieczenia społecznego i świadczeń zdrowotnych.

 

Opracowanie Zmiany strukturalne ludności Warszawy według wielu w latach 2002 – 2009. Proces starzenia się ludności stolicy  zawiera szczegółową analizę zagadnień takich jak:

 

  • przyczyny starzenia się ludności,
  • struktura wiekowa mieszkańców Warszawy w latach 2002 – 2009,
  • proces starzenia się w przekroju dzielnic Warszawy,
  • starzejące się społeczeństwo Warszawy na tle innych miast Polski.

 

[1] 
Współczynnik dzietności kobiet to współczynnik oznaczający liczbę dzieci, którą przeciętnie urodziłaby kobieta w ciągu całego okresu rozrodczego (15 – 49 lat), przy założeniu, że w poszczególnych fazach tego okresu rodziłaby z intensywnością obserwowaną w badanym roku.

 

Zobacz pełne opracowanie (.pdf)

 

Zmiany strukturalne ludności Warszawy według wielu w latach 2002 – 2009. Proces starzenia się ludności stolicy

 

Pełne opracowanie

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy