Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Zdrowie

2007.11.06 g. 22:15

Inwestycje. AM w Warszawie - CePT jest już faktem

W 2013 roku Warszawa będzie miała jeden z najnowocześniejszych ośrodków badań biomedycznych w Europie. W kwadracie ulic Żwirki i Wigury, Wawelskiej i Księcia Trojdena powstanie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). Umowę wstępną, która rozpoczyna prace nad tym – wartym 100 mln euro – projektem, podpisali profesor Leszek Pączek – rektor Akademii Medycznej, która jest koordynatorem przedsięwzięcia oraz Olaf Gajl – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Unikalny w skali kraju ośrodek, jakim będzie CePT, połączy rozwój nowoczesnych technologii z kształceniem na najwyższym poziomie. Stworzy warunki dla skutecznego leczenia trudnych i nieuleczalnych chorób. Jednocześnie umożliwi rozwój nowoczesnych firm dostarczających technologie i usługi medyczne – mówi Marta Wojtach, rzecznik warszawskiej AM.

 

Umowa wstępna pozwala de facto na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem do realizacji projektu. – Teraz mamy już otwartą drogę do rozpoczęcia całej procedury przygotowania inwestycji. Możemy występować o plany zagospodarowania przestrzennego, warunki zabudowy. Tak naprawdę teraz ruszą prace, które umożliwią nam przygotowanie umowy, a potem realizację całego przedsięwzięcia – wyjaśnia rzecznik AM.

 

Pierwszy etap – przygotowanie inwestycji – potrwa do końca 2008 roku, w 2009 podpisana zostanie umowa, która da gwarancje finansowania i wówczas ruszy budowa. Centrum będzie gotowe w 2013 roku.

 

CePT ma charakter interdyscyplinarny. Będą w nim współpracować lekarze, inżynierowie oraz naukowcy. Jest bowiem unikalnym przedsięwzięciem realizowanym wspólnie przez Akademię Medyczną w Warszawie, Polską Akademię Nauk, Politechnikę Warszawską oraz Uniwersytet Warszawski.

 

– Niezwykle ważnym celem projektu jest integracja ośrodków naukowo-badawczych stolicy. Wspólne działania dotyczyć będą zarówno programu badawczego, strategii rozwoju, jak również inwestycji i eksploatacji Centrum – tłumaczy Marta Wojtach z AM.

 

Projekt zakłada budowę i wyposażenie 10 laboratoriów środowiskowych, czyli centrów badawczych wraz z pracowniami. W ramach przedsięwzięcia powstaną:
· Centrum Neurobiologii – Instytut Biologii Doświadczalnej PAN,
· Centrum Badań Przedklinicznych – Akademia Medyczna w Warszawie,
· Centrum Medycyny Doświadczalnej – Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN,
· Centrum Analizy Struktury i Funkcji Białek – Międzynarodowy Instytut Biologii Doświadczalnej i Komórkowej UNESCO,
· Centrum Biotechnologii Molekularnej – Instytut Biotechnologii i Biofizyki PAN,
· Centrum Badań Fizyko-Chemicznych Układów i Materiałów o Znaczeniu Biologicznym – Uniwersytet Warszawski,
· Centrum Wielkoskalowego Modelowania i Przetwarzania Danych Biomedycznych – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW,
· Centrum Akceleracji Cząstek i Tomografii Pozytonowej – Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów UW,
· Centrum Bio-nanomateriałów – CAMAT – konsorcjum AGH, PAN i Instytutu Wysokich Ciśnień PW,
· Centrum Technologii Biomedycznych – BIOFIM PW.

 


Czym będzie zajmowało się CePT?

 

– Prowadzone badania przyczynią się do postępu w leczeniu chorób, mających niezwykle istotny wpływ na zdrowie całego społeczeństwa, a wiec schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, chorób cywilizacyjnych związanych ze starzeniem, nowotworów, zmian zwyrodnieniowych układu krążenia, nadciśnienia – opisuje Marta Wojtach. – Niezwykle ważną częścią projektu będzie zastosowanie nano-biotechnologii dla radykalnego przyspieszenia regeneracji uszkodzonych tkanek i zwiększenie żywotności implantów – dodaje rzeczniczka AM.

 

– Badania biomedyczne, w połączeniu z badaniami fizyko-chemicznymi i bio-nanomateriałowymi, wspomagane przez najnowsze technologie informacyjne, to najintensywniej rozwijający się sektor badań naukowych na świecie. Polska nie może zostawać w tyle. Mamy doskonałych naukowców, lekarzy, inżynierów. Teraz dzięki wspólnemu projektowi – Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii – połączą swój potencjał dla rozwoju technologicznego Polski i Europy – podsumowuje Marta Wojtach, rzecznik Akademii Medycznej.

 

Projekt CePT jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, priorytet 2: Infrastruktura sfery B+R, działanie 2.1: Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest instytucją pośredniczącą projektu CePT.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy