Z listu Małgorzaty Karoliny Piekarskiej do Redakcji:
Wielkimi krokami zbliża się kolejny XVII już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji, jak co roku wystawiłam na aukcję WOŚP swoje książki. Będzie mi miło jeśli przekażecie informację o aukcjach dalej. W zeszłym roku to dzieki Wam zebrałam prawie 250 złotych. A w tym roku już sto.
W tym roku całkowity dochód ze sprzedaży wystawionych na aukcje przedmiotów przeznaczony jest na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci.
Myślę, że problem jest bliski każdemu z nas, a nie tylko tym, którzy czytali książkę „Oskar i pani Róża”.
Tyle ja, a teraz oddaję głos orkiestrze:
„Na temat onkologii dziecięcej mówi się bardzo dużo. Dzieci ze schorzeniami onkologicznymi w Polsce mają bardzo dobrą i fachową opiekę medyczną. Największą bolączką jest finansowanie leczenia, czyli zaopatrywanie chorych dzieci w bardzo drogie lekarstwa, jednak na co dzień tak rodzice, jak i chore dzieci, radzą z tym sobie otrzymując wsparcie bardzo oddanego ich sprawom personelu medycznego.
Jest jednak pewien problem, który przewijał się we wszystkich rozmowach, a który dotyczy bardzo późnego zdiagnozowania dzieci z problemami onkologicznymi, co w sposób zdecydowany zmniejsza ich szanse na wyzdrowienie. Zwrócono nam uwagę, że wczesna diagnostyka jest elementem niezwykle istotnym, który w wielu przypadkach decyduje o życiu! Aby problem ten znacząco zmniejszyć, w całym kraju powinny zostać utworzone ośrodki wyposażone w ultranowoczesny sprzęt do wczesnej diagnostyki, a dostęp do tych ośrodków powinien być dla każdego dziecka bezproblemowy.
Rozpoczęliśmy już konsultacje z grupą lekarzy-ekspertów, z którymi wstępnie ustalamy, jaki sprzęt będziemy chcieli kupić i do których dokładnie ośrodków w Polsce powinien on trafić. Ale to nie jedyny cel styczniowej zbiórki. Chcemy, aby kolejny, XVII Finał stał się ogromną kampanią społeczną, która uświadomi rodzicom możliwości i konieczność wczesnej diagnostyki dzieci z chorobami onkologicznymi.
Chcielibyśmy także, po raz drugi w naszej historii – o ile oczywiście pozwolą na to zebrane w czasie Finału środki finansowe – wspomóc wszystkie hospicja dziecięce w Polsce. Już raz przeznaczyliśmy na ten cel pieniądze, za które kupiliśmy bardzo potrzebne samochody i sprzęt, który bezpośrednio wspomagał opiekę nad chorym dzieckiem. Podobne potrzeby widzimy również dzisiaj.
W Polsce na dzień dzisiejszy funkcjonuje wiele fundacji i innych organizacji pozarządowych, które w sposób znaczący przyczyniają się do poprawy losu chorych onkologicznie dzieci. Jednak nikt jeszcze nie podjął się realizacji programu, który ma na celu stworzenie ogólnopolskiej sieci ośrodków profilaktycznych dla tych dzieci.”