Co to jest alergia pokarmowa
Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego organizmu na kontakt z proteinami zawartymi w pożywieniu. Przyczyną aż 90% reakcji alergicznych jest tylko 8 produktów żywnościowych: mleko, jajka, pszenica, orzeszki ziemne, soja, orzechy włoskie, ryby i skorupiaki. Kontakt z pokarmem, na który osoba jest uczulona może powodować:
Coraz poważniejsze przypadki
Mówiąc o poważnych przypadkach, wymienić należy ostre objawy, do których może doprowadzić alergia pokarmowa:
Alergia pokarmowa na produkty mleczne lub jaja jest zwykle przyczyną wyprysku atopowego (atopowego zapalenia skóry), którego objawy to:
U osób uczulonych na pyłki może wystąpić zespół alergii jamy ustnej. Przykładowo, ludzie uczuleni na pyłki brzozy mogą również reagować alergicznie na jabłka. Osoby z alergią na trawy mogą mieć objawy po zjedzeniu kiwi lub czarnej porzeczki. Na szczęście nie są to reakcje ostre - ograniczają się przeważnie do okolicy ust oraz przedniej części gardła.
Święta alergika
Osoba z alergią pokarmową zawsze powinna zwracać uwagę na skład potraw, które zamierza spożyć. Niestety świąteczna atmosfera sprzyja małemu rozkojarzeniu. Potrawy świąteczne mogą zawierać uczulające składniki, warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć alergicznych niespodzianek w święta:
Świąteczne dania dla małych alergików
Jeśli dzieci cierpią na alergię pokarmową, to powinniśmy w szczególności zadbać o odpowiednie menu świąteczne. Najlepszym rozwiązaniem - chociaż czasochłonnym - jest samodzielne przygotowanie potraw i ciast świątecznych. Wtedy jest pewność, że alergeny zostaną pominięte. Pamiętaj, że gotowe produkty w sklepach zawierają dużo barwników i konserwantów, które również mogą być przyczyną reakcji alergicznych.
Dla rodziców mamy 2 porady:
Przy świątecznych wypiekach mąkę pszenną, jeśli dziecko jest na nią uczulone, można zastąpić innymi rodzajami mąki. Polecane są: mąka ryżowa, ziemniaczana, sojowa oraz kukurydziana.
Tradycyjne dania świąteczne można zastąpić innymi pokarmami. Dla uczulonych na ryby i owoce morza polecamy:
Karp serowy
1 gruby plaster sera żółtego bez dziur (np. gołda)
1 jajko
bułka tarta
sól, przyprawy (np. mielona papryka, curry)
Jajko i przyprawy dokładnie rozmieszać. Z plastra wykroić kształt ryby. Następnie zamoczyć w jajku i w bułce - czynność powtarzamy dwa, trzy razy. Smażymy na oleju przez ok. 5 minut. Dziecko będzie mogło w Wigilię zjeść "niby" rybę.
Ciasta świąteczne dla alergików
Dla osób, które jeszcze nie mają pomysłu na świąteczne ciasto, proponujemy przepisy nadesłane przez samych alergików w ramach konkursu "Przepis dla alergika"
Kruchy placek ze śliwkami (dieta bezmleczna, bezjajeczna)
Składniki:
1 bezmleczna margaryna (roztopiona)
1 szklanka mąki
1 szklanka maki ziemniaczanej
1 szklanka kaszy manny
1 szklanka poppingu z amarantusa
1 szklanka cukru
cukier waniliowym
łyżeczka proszku do pieczenia
Wszystko zagniatamy w misce i układamy na tortownicy. Na ciasto kładziemy śliwki i pieczemy 1 godz. w temp. 200 stopni C.
Autor przepisu: Pan Tomasz ze Świnoujścia
Ciasto „Sypanka” (uczulenie na jajka)
Składniki:
Od 1,5 do 2 kg jabłek (np. antonówek) - obieramy i trzemy je na grubej tarce
Ciasto:
1/2 szklanki kaszki kukurydzianej lub kaszki manny
1/2 szklanki mąki pszennej lub mąki kukurydzianej
3-4 łyżki cukru
szczypta soli
łyżeczka proszku do pieczenia
Można dodać:
pół szklanki wiórków kokosowych oraz 2-3 łyżki płatków owsianych, wcześniej częściowo zmielonych
garść rodzynek.
ok. 2-3 łyżek zmielonego słonecznika i siemienia lnianego.
W okresie Bożego Narodzenia dodać paczkę przyprawy do pierników (takiej bez dodatków chemicznych).
Wszystko wymieszać. W przygotowanym prodiżu lub formie układać na zmianę warstwy sypanki oraz startych jabłek aż do wyczerpania produktów. Na górę przekładanki trzemy na grubej tarce 1/2 kostki zimnego masła. Ciasto piec 1,5 godziny. Ciasto jest odpowiednie też dla bezglutenowców - tradycyjną mąkę zastępujemy mąką kukurydzianą lub inną.
Autorka przepisu: Pani Jadwiga z Pyskowic
Wesołych Świąt Alergicy!
Jeśli osoba z alergią pokarmową będzie przestrzegała podstawowej zasady, tj. nie spożywania potraw bez znajomości jej składu, to ustrzeże się przed niechcianymi, świątecznymi niespodziankami. Natomiast wszystkim - bez względu na to czy mają alergię, czy nie - życzymy zdrowia, wszystkiego najlepszego oraz wymarzonych prezentów.
Artykuł publikowany jest przy współpracy z videoportalem www.JaAlergik.pl w ramach akcji "Nie daj się alergii"