14 lutego już po raz drugi wystartuje akcja społeczna organizowana przez stowarzyszenia osób chorych na padaczkę pod hasłem „Zauważ Mnie”.
W tym roku w pięciu miastach – Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Sławnie i Trójmieście.
W najbardziej uczęszczanych lokalizacjach, przez dwie godziny, osoby chore na padaczkę będą rozdawały przechodniom specjalne „walentynki”.
W 2009 roku happening związany z rozdawaniem ulotek odbył się tylko w Warszawie. - W tym roku rozszerzyliśmy akcję na 4 kolejne miasta. Mamy nadzieję, że w następnych latach akcja będzie miała jeszcze większy wymiar – mówi Jadwiga Grochowalska, Główna Koordynatorka Akcji, Przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę oddział w Sławnie. Happening edukacyjny odbędzie się w najbardziej uczęszczanych punktach Warszawy, Gdańska, Poznania, Łodzi i Sławna.
W Warszawie w g. 13:00 - 15:00, w pozostałych miastach w g. 12:00-14:00.
Jednak większa liczba lokalizacji nie jest jedyną zmianą jaka nastąpiła w tegorocznej edycji „Zauważ Mnie”.
- Ambasadorem akcji został Pan Piotr Gąsowski. Nowością będzie również informowanie o akcji za pomocą spotów promocyjnych, wyświetlanych w Multikinach w miastach biorących udział w projekcie – informuje Jadwiga Grochowalska.
Film informujący o akcji i padaczce będzie wyświetlany przez cały tydzień poprzedzający „ZAUWAŻ MNIE”. Ponadto „Zauważ mnie” będzie także miało wymiar edukacyjny. Szkoły podstawowe i gimnazja otrzymają specjalnie przygotowane materiały z filmem instruktażowym pokazującym jak zachować się w sytuacji napadu padaczkowego.
Podobnie jak rok temu inicjatorami tegorocznej edycji są stowarzyszenia pacjentów, takie jak: Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę – Zarząd Główny w Białymstoku oraz oddziały w Sławnie i Ozorkowie, Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Padaczką i Przyjaciół „Spokojna Głowa”, Fundacja Oli Leśniewskiej, Nadwiślańskie Stowarzyszenie Chorych na Epilepsję i ich Przyjaciół PIAST, Gdańskie Stowarzyszenie Epileptyków, Stowarzyszenie Ludzi z Epilepsją, Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „KONICZYNKA”, oraz portal Tacyjakja.pl. Do organizacji włączyła się także Fundacja Epileptologii Prof. Jerzego Majkowskiego. W akcji wezmą udział osoby chore na padaczkę, ich bliscy i przyjaciele, wolontariusze.
Celem akcji jest przede wszystkim informowanie społeczeństwa i chęć zwrócenia uwagi ludzi na problem osób chorych na padaczkę. - Tą szczególną akcją chcemy zaktywizować społeczeństwo, wywołać emocje, zwiększyć zrozumienie – dodaje Główna Koordynatorka.
Akcja ma edukować, pokazywać jak zachować się w przypadku napadu padaczkowego, ponieważ wiele osób niestety nie zna przejawów choroby i nie wie jak zachować się w takiej sytuacji. Z powodu niekontrolowanych napadów padaczki oraz braku zrozumienia ze strony otoczenia, wielu chorych i ich opiekunów jest zmuszona zrezygnować z nauki, pracy, rodziny, marzeń... Chorzy na padaczkę mogą w pełni funkcjonować społecznie, jeśli tylko są odpowiednio leczeni i akceptowani.
W Polsce żyje ok. 400 000 chorych na padaczkę. Epilepsja najczęściej dotyka dzieci. Aż w 70% przypadków pierwszy atak choroby pojawia się przed 14 rokiem życia. Padaczka jest chorobą przewlekłą. Problem ten może dotknąć każdego z nas.
Jak zachować się w czasie napadu padaczkoweg:
Trzeba:
LOKALIZACJE W WARSZAWIE:
LOKALIZACJE W TRÓJMIEŚCIE:
LOKALIZACJE W POZNANIU:
ŁÓDŹ:
LOKALIZACJE W SŁAWNIE:
ORGANIZATORZY: