Operacje przeprowadził prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski.
System neurostymulacji InterStim wykorzystywany jest od lat przy leczeniu m.in. chorób pęcherza moczowego w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W Polsce do tej pory tego typu zabiegi nie były wykonywane.
Standardowo zabieg wykonuje się w dwóch etapach.
W pierwszej fazie terapii operowani pacjenci poddani zostali dwutygodniowemu testowi stymulacji (w pobliżu nerwów krzyżowych została umieszczona elektroda, a druga jej końcówka została podłączona do zewnętrznego stymulatora przypiętego do paska).
W drugiej fazie, gdy leczenie okaże się skuteczne przynajmniej w 50%, stymulator zostanie zaimplantowany na stałe w górnej części jednego z pośladków.
Pacjenci, którzy zostali poddani zabiegom to 37-letni mężczyzna oraz 45- letnia kobieta. Osoby te od lat cierpią na uporczywe parcia naglące i bóle pęcherza, nie poddające się standardowej terapii. Oddają mocz po kilkadziesiąt razy na dobę, w małych porcjach.
Terapia pozwala na normalizacje oddawania moczu, powoduje zmniejszenie lub ustąpienie parć i dolegliwości bólowych, a jej efekt jest długotrwały.
W Europie około 45 milionów ludzi ma problemy z kontrolą pęcherza moczowego.
W Polsce to około 3-4 milionów osób.
U części z tych pacjentów występuje pęcherz nadreaktywny. Zespół bolesnego pęcherza dotyczy kilkudziesięciu tysięcy pacjentów w Polsce.
Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny