Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Zdrowie

2011.12.18 g. 18:56

Dziecko i zdrowie

Zdrowie dzieci jest przedmiotem troski wszystkich rodziców.
Nic dziwnego zatem, że konferencja „Dziecko i zdrowie”, zorganizowana 12 grudnia 2011 r. przez Uczniowski Klub Sportowy „Zdrowy Targówek” i Szkołę Podstawową Nr 206 im. Władysława Reymonta wywołała wielkie zainteresowanie.

Do Domu Kultury „Świt” przyszli rodzice i opiekunowie uczniów klas I – III ze szkół podstawowych Targówka. Razem z nimi przyszły dzieci, którym organizatorzy debaty zapewnili dodatkowe zajęcia w czterech grupach tematycznych.

 

Zdrowe odżywianie się i zdrowy tryb życia

 

Konferencja była jednym z elementów programu „Szkolny wyścig po zdrowie”, realizowanego w ramach finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zadania publicznego pod nazwą „Zdrowe dzieci to nasz kapitał”. Pomysł współpracy szkoły i klubu sportowego, który ma w nazwie słowo „Zdrowy”, wyszedł z Wydziału Edukacji Kultury Urzędu Dzielnicy Targówek. Stojąca na czele Wydziału pani Katarzyna Majdura była dobrym duchem przedsięwzięcia.

 

OwoceOwoce

 

Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej nr 206 uczestniczyli w warsztatach zdrowego odżywiania. Warsztaty były otwarte i brała w nich udział również spora grupa rodziców. Trenerzy UKS „Zdrowy Targówek” prowadzili zajęcia ruchowe, których celem było pokazanie dzieciom zasad właściwego poruszania się oraz uczestnictwa w gimnastyce śródlekcyjnej. Po takim instruktażu dzieci same opracowywały klasowe zestawy gimnastyki, które były oceniane przez szkolną komisję. Najlepiej wypadła klasa I d, której uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły i UKS „Zdrowy Targówek”. Podczas konferencji Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 206, Danuta Kwiatkowska, wręczała również nagrody osobom, które wygrały konkurs w kategorii „ekologiczne ciastko Reymonta”.

 

Wręczanie nagród – to mały, ale istotny, fragment debaty, której przysłuchiwało się liczne grono mieszkańców Targówka, a wśród nich Zastępca Burmistrza Dzielnicy, Sławomir Antonik. W kuluarach goście mogli obejrzeć wystawę zdjęć z akcji oraz konsumować, przygotowane przez organizatorów, ekologiczne jabłka.

 

Truskawki

 

Uczestnicy konferencji zostali powitani przez Małgorzatę Kober - Dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 41 (w ramach tego Zespołu funkcjonuje Szkoła Podstawowa Nr 206) oraz przez Romana Soroczyńskiego – prezesa UKS „Zdrowy Targówek”. Następnie pałeczkę przejęła przedstawicielka Rady Rodziców, a zarazem inicjatorka konferencji, Dagmara Jaszewska, którą wspierał aktor Zbigniew Moskal.

 

Spektrum tematów poruszanych podczas konferencji było bardzo szerokie.

 

  • Przedstawiciele Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, Zbigniew Kułaga i Aneta Grajda, mówili o problemie nadwagi i otyłości w Polsce wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz o roli żywienia w zapobieganiu otyłości.

 

  • Krajowy koordynator Szkół Promujących Zdrowie, Katarzyna Stępniak, wyraziła zadowolenie, że UKS „Zdrowy Targówek”, we współpracy ze Szkołą Podstawową  Nr 206, znalazł się wśród zwycięzców ministerialnego programu, którego założenia były opracowywane przy jej udziale. Podzieliła się doświadczeniami z funkcjonowania szkół promujących zdrowie.

 

  • Trener UKS „Zdrowy Targówek”, Tomasz Piskorz, przeprowadził – przy pomocy szkolnych dzieci – krótki pokaz rozgrzewki, od której powinny rozpoczynać się każdy trening i każda lekcja wychowania fizycznego.

 

  • Autorka prezentowanego w TVN Style programu „Wiem co jem”, Katarzyna Bosacka, opowiedziała, co dzieci przynoszą do szkół na drugie śniadanie. Zalecała, aby zwracać uwagę na zawartość kupowanych produktów. Podawała przykłady, z których wynikało, ze zawartość mięsa w przetworach i wędlinach jest coraz mniejsza, a reszta – to … śmieci. Sądzę, że twórcy filmu „Poszukiwany, poszukiwana”, w którym Mieczysław Czechowicz „badał” „zawartość cukru w cukrze”, mieliby doskonałą pożywkę do nakręcenia kolejnej komedii (a może dramatu?).

 

  • „Profesor zapasów” – wicemistrz olimpijski, mistrz świata i Europy w tej dyscyplinie, Andrzej Supron – zwrócił uwagę, że dieta powinna być ściśle powiązana z aktywnością fizyczną.

 

  • Dziennikarka polsko – francuska, Virginie Wojtkowski, opowiedziała, jak wygląda przygotowywanie zbiorowych posiłków we Francji. Skonstatowała, że pod tym względem jeszcze nie jest w Polsce źle.

 

  • Przedstawiciel rodziców, Jarosław Szczepkowski, zaapelował, aby przygotowywać dzieciom kanapki. Niestety, najczęściej stosowaną postacią dożywiania dzieci przez rodziców jest … pięć złotych na zakupy w szkolnym sklepiku.

 

Sprawa szkolnych sklepików i ich wyposażenia często wracała również podczas wypowiedzi osób uczestniczących w debacie – czy to prelegentów, czy to widzów. Dyskutowano również o szkolnych stołówkach. Z sali padały pytania, dlaczego żywność ekologiczna jest droga.

 

Marchewki

 

Wystąpienia prelegentów były przeplatane fragmentami filmu „Zanim przeklną nas dzieci” zrealizowanego przez Jean-Paul Jauda.

 

Sądzę, że najlepszym podsumowaniem konferencji było wystąpienie jednej z mam siedzących na widowni: zaproponowała ona, aby tego typu debaty odbywały się jak najczęściej i aby ich przebieg był relacjonowany na terenie całej Polski.

 

Piramida zdrowego żywienia

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy