Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Bezpieczeństwo

2010.07.24 g. 14:51

Święto Policji w Warszawie

Wystawa interaktywna „Twoja Policja” przed Pałacem Kultury i Nauki, uroczystości wręczenia medali i odznaczeń, składanie wieńców i wiązanek przed tablicami i pomnikami poświęconymi pamięci poległym na służbie, finał konkursu „Policjant, który mi pomógł”, msza św. w intencji Policji a na koniec gala piłki nożnej Policja – Gwiazdy – to najważniejsze świąteczne wydarzenia.

 

  • 23 lipca 2010 r.


    Już w przeddzień Święta Policji, 23 lipca o godz. 10.00 w Komendzie Stołecznej Policji odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. W uroczystości udział wziął Komendant Główny Policji, kierownictwo komendy stołecznej Policji, Wojewoda Mazowiecki, Prezydent m.st. Warszawy, przedstawiciele służb współpracujących w zakresie bezpieczeństwa z KSP.


    Zaproszeni goście oraz wytypowani do odznaczeń policjanci spotkali się w Białej Sali Pałacu Mostowskich. W ich obecności wręczone zostały wyróżnienia, medale „Za zasługi dla Policji”, „Krzyże Zasługi za Dzielność”, „Medale za Długoletnią Służbę”, odznaki „Zasłużony Policjant”. Następnie wręczone zostały policjantom akty mianowania na wyższe stanowiska służbowe.


    Także wczoraj, o godz. 13.00 w Kościele pod wezwaniem św. Kazimierza w Pruszkowie, odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci funkcjonariuszy Policji Państwowej pełniących służbę na terenie powiatu pruszkowskiego, pomordowanych w Katyniu w 1940 r. Mszę świętą w intencji Ojczyzny celebrował J.E. Biskup Piotr Jarecki. Po Mszy św. przez Komendą Powiatową Policji w Pruszkowie przy ul. Kraszewskiego 8 odsłonięto pomnika. W uroczystości uczestniczyli m. in. Komendant Główny Policji generalny inspektor Andrzej Matejuk, Komendant Stołeczny Policji insp. Adam Mularz, Starosta Powiatu Pruszkowskiego mgr Elżbieta Smolińska, przedstawiciele rodzin pomordowanych policjantów. Pomnik został odsłonięty przez głównego specjalistę Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pana Piotra Bartnika.


  • 24 lipca 2010 r.


    W dzień Święta Policji o godz. 11.00 w Sali Generalskiej Komendy Głównej Policji odbyła się uroczystość wpisu do Księgi Pamięci Poległych Policjantów oraz wręczenie Karty Pamięci rodzinom poległych funkcjonariuszy. Pół godziny później zaproszeni goście przeszli przed gmach Komendy Głównej Policji przed Tablicę Pamięci, gdzie nastąpiło odsłonięcie tabliczek z nazwiskami poległych policjantów. Wieńce i wiązanki złożone zostały przed Obeliskiem Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska.


    Od 12.00 do 19.00, dla warszawiaków, udostępniona została specjalną wystawę interaktywną „Twoja Policja” w rejonie Pałacu Kultury i Nauki (przy Dworcu PKP Warszawa Śródmieście). Dla zainteresowanych pracą w Policji zorganizowane zostały stoiska promocyjne, edukacyjne i prewencji kryminalnej. Każdy może zapytać o możliwości podjęcia służby w tej formacji oraz dowiedzieć się, jak ustrzec się przed kradzieżą czy napadem. Dla młodszych uczestników zaprezentowany jest policyjny sprzęt (radiowóz oznakowany z terminalem systemu wspomagania dowodzenia, łódź patrolowa, quady, oznakowany samochód terenowy, mobilne centrum monitoringu, mobilny posterunek Policji, Miasteczko Ruchu Drogowego, motocykle).
    Odbywają się pokazy tresury policyjnych psów. Rowerzyści, którzy przyjadą pod Pałac Kultury będą mogli oznakować swój rower. Dla zainteresowanych pracą służb kryminalnych przygotowany został ambulans kryminalistyczny, w którym odbędzie się pokaz daktyloskopii i sporządzanie portretu pamięciowego. Policjanci wydziału realizacyjnego z kolei przedstawią umundurowanie i wyposażenie grupy szturmowej oraz robota do neutralizowania ładunków i urządzeń wybuchowych. Najmłodsi zapoznają się z maskotką Komendy Stołecznej Policji.


    O 14:00 przed Pałacem Kultury i Nauki odbyłą się  się Gala Święta Policji z udziałem Premiera RP. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i resortowe, oraz odbywa się finał konkursu „Policjant, który mi pomógł”.
    Wręczane są też statuetki „Filar PaT” oraz odbywa się finał Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjno-Profilaktycznej V Przystanek PaT.


    O godz. 16:00 dla mieszkańców stolicy przygotowano koncert artystów społeczności programu PaT.


  • 25 lipca 2010 r.


    W niedzielę o 9.00 w bazylice św. Krzyża w Warszawie zostanie odprawiona Msza święta w intencji Policji. Msza transmitowana będzie w programie I Polskiego Radia.


    Obchody Święta Policji zakończy Gala piłki nożnej. O godz. 16.00 na stadionie DOSIR, przy ul. Kawęczyńskiej 44 rozegrany zostanie mecz Policja – Gwiazdy.




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy