Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2014.04.28 g. 06:58

Kreisler Trio Wien

W Austriackim Forum Kultury

Austriackie Forum Kultury zaprasza w maju na kilka koncertów. Pierwszy z nich już niebawem - jest to występ zespołu Kreisler Trio Wien "1914 - świat, jakim był wczoraj".

Artyści wystąpią w Polsce w  ramach Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze oraz 14. Wiosny Austriackiej w Opolu i nie omieszkają zawitać również do Warszawy.
 
Kreisler Trio Wien  
  
Kreisler Trio Wien istnieje od 2007 roku.
Tworzą je:
 
 • Bojidara Kouzmanova-Vladar, skrzypce;
 • Axel Kircher, altówka;
 • Luis Zorita, wiolonczela.
 
Wykonując utwory kompozytorów pochodzących z monarchii austro-węgierskiej jak Robert Fuchs (1847-1927), Ernst Krenek (1900-1991), Anton Webern (1883-1945) i Ernst v. Dohnanyi (1877-1960), których początki twórczości sięgają jeszcze XIX wieku, artyści starają się odtworzyć nastrój przypominający czasy przed wybuchem I Wojny Światowej.
 
Kreisler Trio Wien jest obecnie jednym z najbardziej uznanych  triów smyczkowych w Austrii. Oprócz występów w wiedeńskim Konzerthaus, na renomowanych europejskich festiwalach i szeregu nagrań dla stacji radiowych, w 2011 roku dokonało nagrania pierwszej płyty CD z triami smyczkowymi op. 11 I. J. Pleyela.
 
Aktualne projekty obejmują m. in. wykonanie wszystkich triów smyczkowych L. v. Beethovena, kwartetów fortepianowych J. Brahmsa oraz septetu op. 20 L. v. Beethovena. A także wykonania oktetów F. Schuberta i J. Francaix'a we współpracy z muzykami z sekcji dętej w Orkiestrze Filharmoników Wiedeńskich.
 
W planach na przyszły sezon znajduje się nagranie kolejnej płyty CD z utworami E. v. Dohnanyi, R. Fuchsa, E. Kreneka i A. v. Weberna.
 
W 2014 roku trio wystąpi z koncertami w Sali im. Brahmsa w wiedeńskim Musikverein a także m. in. w Paryżu, Madrycie, Rzymie i Polsce.
 
 
Program koncertu "1914 - Die Welt von gestern / świat, jakim był wczoraj"
 
 • Robert Fuchs (1847 - 1927)
  Trio Smyczkowe A-dur op. 94 (1912)
   
 • Ernst Krenek (1900 - 1991)
  Trio Smyczkowe  op. 118 (1949)
   
 • Anton Webern (1883 - 1945)
  Część na trio smyczkowe (1925)
   
 • Ernst v. Dohnanyi (1873 - 1960)
  Serenada C-dur op. 10 (1902)
 
Koncert odbędzie się:
 
 • we wtorek 6 maja 2014 r
 • o godz.19:00
 • Austriackie Forum Kultury,
 • ul. Próżna 7/9,
 • Warszawa
   
 • Wstęp wolny
 
O artystach
 
Bojidara Kouzmanova-Vladar, skrzypce
Pochodzi z Bułgarii, studiowała w Sofii i Wiedniu, m. in. u Güntera Pichlera (Alban Berg Quartett). Jej kariera solowa obejmuje występy z renomowanymi orkiestrami, przede wszystkim w Austrii, Niemczech, USA i Ameryce Południowej. Zajmuje się intensywnie muzyką współczesną, dokonała licznych nagrań płytowych solowych i kameralnych. Bojidara Kouzmanova gra na skrzypcach C. A. Testore z 1710 roku.
 
Axel Kircher, altówka
Ur. w Klagenfurcie, studiował w Wiedniu, Stuttgarcie i Paryżu, m. in. u Gerarda Causse‘a oraz z kwartetem smyczkowym Melos. Występował jako solista i kameralista w całej Europie i Ameryce, dokonał licznych nagrań płytowych i radiowych. Występował m. in. z Berlińskimi Filharmonikami, z orkiestrą Opery Wiedeńskiej, z zespołami Klangforum Wien, Camerata Salzburg, i in. Axel Kircher gra na altówce Matthieu Devuysta z 2007 roku.
 
Luis Zorita, wiolonczela
Ur. w Leon, w Hiszpanii, studiował w Chicago i Wiedniu, m. in. u Rudolfa Leopolda. Laureat pierwszych nagród na konkursach w USA, Japonii, Hiszpanii i Austrii. Występował solo i odbył trasy koncertowe w najbardziej znaczących centrach muzycznych na świecie, był zapraszany jako solista przez renomowane orkiestry. Luis Zorita występuje gościnnie z Chamber Orchestra of Europe, Mahler Chamber Orchestra i Super World Orchestra. Gra na wiolonczeli G. B. Ruggieri z 1675 roku.


Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy