Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Biznes

2013.11.20 g. 02:43

Jubileuszowe Dni Belgijskie 2013 za nami

Podsumowanie

Konferencje, spotkania biznesowe oraz kulturalno - kulinarne to tylko niektóre z wydarzeń, które miały miejsce w Poznaniu i w Warszawie w ramach tegorocznych Dni Belgijskich odbywających się pomiędzy 21 października, a 15 listopada.

Organizatorem przedsięwzięcia była Belgijska Izba Gospodarcza i Ambasada Belgii wraz z przedstawicielstwami ekonomicznymi Regionów: Brukseli, Flandrii i Walonii. Dni Belgijskie dedykowane są zarówno przedstawicielom biznesu jak i sympatykom kultury tego kraju.

 

Belgian Business Chamber Award, fot. Michał Kalet

 

Belgian Business Chamber Award,
fot. Michał Kalet

 

Belgijski biznes wraz z polskimi inwestorami

 

Tegoroczne Dni Belgijskie były doskonałą okazją do zintegrowania środowiska biznesowego. Podczas konferencji „Sharing Experiences on Logistics” uczestnicy mogli zapoznać się z prelekcjami dot. aktualnej sytuacji branży logistycznej w Polsce oraz polsko-belgijskiej współpracy w tym zakresie. Eksperci skupili się na przyszłości branży oraz poruszali kwestie związane z transportem drogowym, rzecznym i morskim. Po części konferencyjnej zgromadzeni uczestniczyli w spotkaniach bilateralnych.

 

Tego samego dnia odbył się także Biznes Mikser, w którym oprócz przedstawicieli firm belgijskich wzięli udział lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele miasta Poznania oraz członkowie Wielkopolskiej Izby Gospodarczej.

 

Organizatorzy przygotowali także spotkanie prezesów - CEO największych belgijskich firm działających na rynku polskim oraz dyrektorów polskich przedsiębiorstw. Gościem specjalnym tego wydarzenia był minister Skarbu, Włodzimierz Karpiński, który omówił kwestie wpływające na polską gospodarkę u progu 2014r. Godnym uwagi było również wystąpienie pana Pawła Tamborskiego, Sekretarza Stanu, który omówił polsko-belgijską współpracę kapitałowo-inwestycyjną. Zaznaczył on, że stosunki pomiędzy Polską, a Belgią rozwijają się dynamicznie, tym samym wzrasta zainteresowanie obu państw pogłębieniem działań politycznych, międzyparlamentarnych i gospodarczych.

 

Dni Belgijskie to również Gala Dinner, czyli spotkanie przedstawicieli Belgijskiej Izby Gospodarczej, lokalnych władz oraz przedsiębiorców. Wśród gości znaleźli się Ambasador Królestwa Belgii wraz z Małżonką, Tomasz Jerzy Kayser- zastępca Prezydenta Miasta Poznania, senator Marek Ziółkowski oraz przedstawiciele biznesu z: Lhoist Polska, CFE, BPI, MAGEMAR, BNP Paribas, Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

W Gali Dinner brały udział także osobistości z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, czy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Podczas wydarzenia zarząd Belgijskiej Izby Gospodarczej wręczył honorową nagrodę Belgian Business Chamber Award. Otrzymała ją Lhoist Polska, firma o międzynarodowym zasięgu i ponad 100-letniej tradycji, będąca producentem wapna i wyrobów wapienniczych z najwyższej jakości złóż. Nagroda została przyznana za wspieranie polsko-belgijskich relacji gospodarczych. Galę poprzedził koncert belgijskiej pianistki Inge Spinette oraz polskiej śpiewaczki operowej Kingi Borowskiej, która występuje m.in. w Operze Royal de la Monnaie w Brukseli.

 

Interkulturalne wydarzenia w Poznaniu i Warszawie

 

Tegoroczne Dni Belgijskie były również doskonałą okazją do przybliżenia i poszerzenia wiedzy nt. Belgii. Dzięki takim wydarzeniom jak wieczory kulinarne „Małże i Frytki”, Degustacja Piwa Belgijskiego, czy Festiwal Filmów Belgijskich zainteresowani mogli poznać zwyczaje kulinarne i kulturę Belgów.

 

Uczestnicy wieczorów „Małże i Frytki”, dzięki światowej sławie kucharzowi Kristofowi Delaure mieli możliwość smakowania owoców morza podawanych w towarzystwie belgijskich frytek.

 

Podczas Dni Belgijskich nie mogło zabraknąć wydarzenia związanego z piwem, którego jak wiadomo w Belgii jest ponad 700 rodzajów. Atrakcją wieczoru było food pairing, czyli sztuka łączenia piwa z konkretnymi potrawami, w którą uczestników wprowadził ekspert i miłośnik piwa - Michel Winniczek z Bar Expert Polska.

 

Gala Dinner- Belgian Days 2013 Fot. Michał Kalet

 

Gala Dinner- Belgian Days 2013
Fot. Michał Kalet

 

Organizatorzy nie tylko przygotowali wydarzenia kulinarne. Wszyscy chętni mieli możliwość uczestnictwa w Festiwalu Filmów Belgijskich, którego celem było przybliżenie belgijskiej kinematografii. Dodatkowo, dzięki Dniom Belgijskim, Poznań zyskał kolejny mural, przedstawiający otwarte okno z wkomponowanymi elementami flag polskiej i belgijskiej. Mural „obrazuje współpracę pomiędzy naszymi narodami. Jest to okno, które otwiera się na oba kraje, w różnych aspektach: kulturalnym, ekonomicznym, ale także społecznym” - tak mówił sam twórca, Ives Ingelaere.

 

Tegoroczne, wyjątkowe Dni Belgijskie „pozwoliły na wzmocnienie biznesowych kontaktów polsko - belgijskich, jak również przyczyniły się do poszerzenia wiedzy na temat kultury i kulinarnych zwyczajów Belgii. Jeśli kogoś ominęła tegoroczna edycja, już teraz zapraszamy na kolejne Dni Belgijskie za rok”- mówi Małgorzata Napierała-Vincent, General Manager z Belgijskiej Izby Gospodarczej.

 


O Belgijskiej Izbie Gospodarczej:

 

Belgiska Izba Gospodarcza - logoBelgijska Izba Gospodarcza (Belgian Business Chamber, BBC) powstała w 1992 roku. Obecnie liczy ona ok. 110 członków. Wśród nich są przede wszystkim firmy belgijskie prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski, jak również firmy zainteresowane współpracą z belgijskimi partnerami lub/oraz rynkiem belgijskim. Belgijska Izba Gospodarcza zajmuje się promocją firm belgijskich na rynku polskim oraz organizacją wydarzeń o charakterze biznesowym. Dodatkowo BBC wspiera swoich członków, ułatwiając im dostęp do profesjonalnych i kompetentnych partnerów zewnętrznych. Belgijska Izba Gospodarcza w swojej działalności realizuje również cele społeczne.Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy