Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Biznes

2010.01.07 g. 19:19

Wynajmujesz? Mniej zapłacisz!

Nowe zasady podatku od wynajmu


Zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2010 roku resort zniósł wyższą z dwóch obowiązujących dotąd stawek podatkowych.


Aby zachęcić osoby wynajmujące innym swoje mieszkania do płacenia podatków resort finansów zniósł najwyższą, 20% stawkę podatku i pozostawił tylko jedną. Od 01.01.2010 roku wszystkich obowiązuje już tylko jedna 8,5% stawka.

Jak wyjaśnia Rzecznik Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos - "Zmiana ma na celu przede wszystkim zmniejszenie szarej strefy".

Komisja "Przyjazne Państwo" przygotowała również projekt nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z założeniami projektu podatnicy osiągający przychody z wynajmu (np. mieszkania) będą mieli więcej czasu na wybór zryczałtowanej formy opodatkowania tych przychodów.
 
 
Najważniejsza zmiana dotyczy terminu złożenia deklaracji, w myśl zapisów projektu ustawy "deklaracje będzie można złożyć nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego".


Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy