Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Szkoły wyższe

2010.03.16 g. 06:30

Sukces Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Projekt PURE ART

Projekt PURE ART zyskał dofinansowanie w kwocie 700 000 zł w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

ASP w Warszawie złożyła wniosek o dofinansowanie projektu w ramach IV naboru do Funduszu Wymiany Kulturalnej, którego termin upływał 30 listopada 2009 roku.
Z 66 zgłoszonych wniosków do dofinansowania zakwalifikowano 21 projektów przeznaczając na pomoc finansową sumę ponad 12 mln złotych.

 

 Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

 

Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przyznano 700 000 zł, pełną kwotę o jaką aplikowała, stanowiącą 90 procent budżetu projektu (maksymalną możliwą wartość dofinansowania o jaką mogła się ubiegać). Wniosek znalazł się na trzecim miejscu z 32 punktami na 36 możliwych, oceniającymi poprawności przygotowanego wniosku.

 

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie nawiązała kontakt z Narodową Akademią Sztuk Pięknych w Bergen. Uczelnie uzgodniły założenia projektu PURE ART promującego polską sztukę współczesną w Norwegii oraz norweską w Polsce. Inauguracją współpracy między szkołami wyższymi było podpisanie w listopadzie 2009 roku listu intencyjnego.

 

Inauguracją projekt PURE ART odbyła się na konferencji prasowej zorganizowanej 15 marca 2010 roku o godzinie 13:00 w Salonie Akademii.

 

Pierwsza wystawa zatytułowana „Wyznanie” odbędzie się 19 marca 2010 w Bergen w Norwegii. Swoje prace pokażą tam:

 

  • Jarosław Modzelewski,
  • Paweł Susid,
  • Paweł Nowak
  • i Ryszard Ługowski.

 

Projekt otrzymał patronat Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie.
Na terenie Norwegii projekt objęła honorowym patronatem Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Oslo.

 

Polska, na mocy umów z października 2004 roku, jest beneficjentem bezzwrotnej finansowej pomocy zagranicznej, udzielanej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Darczyńcami są państwa wchodzące w skład Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), tj.

  • Norwegia,
  • Islandia
  • i Lichtenstein,

wraz z Unią Europejską tworzące Europejski Obszar Gospodarczy (EOG).

 

Celem utworzenia mechanizmów finansowych jest zmniejszenie dysproporcji społecznych i ekonomicznych na obszarze państw należących do Europejskiego Obszaru Ekonomicznego oraz wspieranie współpracy bilateralnej, bowiem jednym z warunków przyznania wsparcia finansowego polskiej instytucji jest udział w projekcie partnera z jednego z Państw-Darczyńców.

 

Rozdziałem środków finansowych na współpracę kulturalną zajmuje się, zainaugurowany w lutym 2008, Fundusz Wymiany Kulturalnej (FWK).

 

Suma przeznaczona ostatecznie do dyspozycji Funduszu wynosi ponad 9 milionów euro.

 

Wsparcie udzielane jest na projekty z następujących dziedzin:

 

  • muzyka i sztuki sceniczne,
  • dziedzictwo kulturowe,
  • sztuki plastyczne i wizualne,
  • literatura i archiwa.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy