Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Pamięć miasta

2013.11.01 g. 20:16

Wszystkich Świętych na Cmentarzu Powstańców Warszawy

Pamiętamy!
W taki dzień nie mogło zabraknąć warszawiaków na tej największej polskiej mogile wojennej. Pochowano tam 104 105 osób. Niestety nadal znamy nazwiska tylko ponad 3500 spoczywających tam ludzi.


Pomnik


Być może niewielu osobom wiadomo, że pod tymi kamieniami, pod pomnikiem prof. Zemły, pochowano prochy ponad 50000 spalonych przez okupanta ludzi. Większość z Woli.


Na szczęście dzięki uporowi działań Społecznego Komitetu ds.CPW, a szczególnie pani Wandy Traczyk-Stawskiej, wojenny Cmentarz Powstańców Warszawy ma olbrzymią szansę na odzyskanie należnej mu pamięci.


Urząd Wojewody już wymienił większość starych kwater na nowe, które wreszcie mają odpowiednie dla nich symbole. Zostało jeszcze trochę do zrobienia. 12 kwater w centralnej części i kwatery przy murach oddzielających CPW od parafialnego Cmentarza Wolskiego, którymi zajmie się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


Nowa kwatera i klilka jeszcze czekających na zmianę.


Trwają przygotowania do międzynarodowego konkursu na kilka ważnych zmian w obrębie CPW.
W części parkowej (Park Powstańców) za ulicą Sowińskiego ma powstać ściana pamięci, na której wreszcie pojawią się nazwiska osób spoczywających na CPW.
Pamiętajmy, że tam, wśród 104105 pochowanych osób, większość to najwięksi bohaterowie Powstania - ludność cywilna.
Spodziewamy się tam również Izby Pamięci (podobnej do tej w Palmirach) gdzie młodzież, nie tylko z Warszawy, a także odwiedzający CPW turyści, będą mogli dowiedzieć się o losach Warszawy w tych dniach a także o zaciemnianej przez dziesiątki lat historii CPW.


Przy okazji przypominamy, o apelu w sprawie CPW jaki co roku płynie od Komitetu, a do którego w tym roku przyłączyło się Muzeum Powstania Warszawskiego.
Bardzo prosimy o pobieranie ankiet i zachęcanie znajomych i sąsiadów, by zgłaszali swych bliskich, którzy spoczywają na CPW, do rejestru, który pozwoli na uzupełnienie przygotowywanych wpisów na Ścianę Pamięci CPW.
Znamy imiona i nazwiska zaledwie ponad 3500 osób pochowanych na CPW.
Zależy nam na wszelkich informacjach, przekazach rodzinnych, relacjach naocznych świadków pochówków lub ekshumacji.


W Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiony został punkt, w którym zbierane będą informacje o osobach poległych, zmarłych lub zaginionych w czasie Powstania Warszawskiego. Informacje te zostaną wykorzystane do stworzenia Ściany Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy.


Wszelkie informacje o wyżej wymienionych osobach można przekazać dzięki ankiecie, którą można pobrać w formacie DOC.
Wypełniony dokument należy wysłać:


  • na adres:
    apawelec@1944.pl lub biuro@1944.pl.
    Można też wypełnić go osobiście w Pokoju Kombatanta Muzeum Powstania Warszawskiego (budynek C, I piętro, pok. 105) lub przekazać informacje telefoniczne
    dzwoniąc nr: (22) 539 79 36
    bądź faksem nr: (22) 539 79 24.


lub


  • do Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy AK
    Adres: cpw1944@gmail.com


Projekt realizowany jest przez:


  • Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,
  • Wojewodę Mazowieckiego,
  • Muzeum Powstania Warszawskiego
  • oraz Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy