Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Pamięć miasta

2012.08.31 g. 10:12

Zapomniana tablica w sercu Warszawy

Czy ktoś o nią zadba?
Przed budynkiem centralnego organu administracji państwowej, który jest podległy bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów, w stolicy kraju, stoi typowa tablica pamiątkowa, o którą nikt nie dba. Tablica, która upamiętnia zamordowanych mieszkańców tego miasta.

Tablica umieszczona przed budynkiem upamiętnia około 30 osób, rozstrzelanych w lipcu i sierpniu 1944 roku przez hitlerowców. Stojąca tu pamiątkowa tablica Tchorka, tak jak inne tablice oparte na wspólnym wzorze stworzonym w 1949 roku przez rzeźbiarza Karola Tchorka, ma na celu oznaczenie i upamiętnienie miejsc zbrodni hitlerowskich dokonanych w Warszawie podczas II wojny światowej.


 

Zapomniana tablica pamiątkowa w sercu Warszawy


 

Pierwotnie było tu pole, później stały w tym miejscu "warsztaty Kocjana". W czasie okupacji, w podziemiach częściowo zniszczonych warsztatów urządzono tajną drukarnię zwaną "Czwórką". Z biegiem czasu stała się ona jedną z największych drukarni konspiracyjnych w Polsce. W pobliżu brakuje o niej jakiejkolwiek informacji.


 

Kilka lat po wojnie postawiono widoczny na fotografii budynek. Architekt, który go zaprojektował, urodził się i zmarł w Warszawie. Studiował w Szwajcarii. Zadebiutował pawilonem polskim na wystawie w Rzymie. Pozostawał przez pewien czas pod wpływem "stylu dworkowego". Był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Politechniki Warszawskiej. Przed wybuchem II wojny światowej architekt zajmował się przebudową domu i parku marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie na Wileńszczyźnie oraz kopca Piłsudskiego w Krakowie. Wśród projektów profesora jest także Szkoła Nauk Politycznych na ul. Wawelskiej oraz inny budynekna tej samej ulicy, jak również cmentarz-pomnik w Palmirach pod Warszawą, pływalnia solankowo-termalna w Ciechocinku oraz budynki poczty w Ciechocinku i w Kazimierzu Dolnym. Jest on także współautorem budynku Ambasady Chin na ul. Bonifraterskiej. To tylko nikła część projektów znanego architekta.


 

Tyle o tablicy i widocznym budynku. Na zdjęciu rzuca się w oczy brak jakiejkolwiek opieki nad otoczeniem tablicy. Przed obchodzoną obecnie rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, Warszawska Straż Miejska powinna skontrolować wszystkie tego typu miejsca. Ktoś odpowiedzialny za utrzymanie porządku, powinien o to zadbać. Wszystkie te służby podlegają Prezydentowi Warszawy. Dlatego winię za ten stan rzeczy, za brak opieki nad naszymi miejscami pamięci narodowej, Panią Prezydent Warszawy - Hannę Gronkiewicz-Waltz. Na czas uroczystości powstańczych, miejsce to powinno wyglądać szczególnie okazale.


 

Świadomie autor nie podaje miejsca lokalizacji tablicy, dzielnicy ani nazwy ulicy przy której ona stoi. Niech odpowiednie służby z Ratusza ustalą to miejsce i zadbają o nie. Jedynie to zdjęcie i te podane wyżej informacje mają dopomóc czytelnikom i pracownikom miejskim w odnalezieniu tej ukrytej w centrum miasta tablicy. Proszę służby miejskie o powiadomienie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Redakcję o efektach pracy



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy