Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Narodowości

2008.10.22 g. 21:38

Spacer ścieżką niemiecką

Z cyklu ŚCIEŻKI MNIEJSZOŚCI Domu Spotkań z Historią

25 października 2008 r., w Warszawie, odbędzie się „Spacer ścieżką niemiecką” – wycieczka śladami Niemców w całości opracowana i zrealizowana przez uczniów:

- Gimnazjum nr 37 im. K. K. Baczyńskiego,
- Gimnazjum nr 13 im. S. Staszica,
- XV LO im. N. Żmichowskiej,
- XLI LO im. J. Lelewela,
- IX LO im. K. Hoffmanowej,
- Niepublicznego LO Szkoły Głównej Handlowej.


Spacer będzie elementem podsumowania projektu „Ścieżki Mniejszości” – realizowanego przez Dom Spotkań z Historią i Fundację Inna Przestrzeń.

 

W ramach projektu uczniowie poznają historię i kulturę historycznych mniejszości Warszawy, a następnie sami opracowują tematyczne trasy spacerowe związane z tymi mniejszościami.

 

Zapraszamy w sobotę 25.10.2008 r. o godz. 10.00. Spotykamy się przed budynkiem Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20. Podczas spaceru będziemy korzystać z komunikacji miejskiej – dlatego prosimy o zabranie ze sobą biletów ZTM.

 

Kontakt:

 

  • Anna Ziarkowska
    Kierownik Działu Edukacji
    Domu Spotkań z Historią
    (022) 826 51 95
    (0) 607 972 311

  

Ścieżka niemiecka

 

Niemcy osiedlali się w Warszawie przynajmniej od czasów lokowania miasta na prawie niemieckim. Znaczny napływ Niemców do Warszawy nastąpił za czasów saskich – w ten sposób trafiali tu zarówno urzędnicy dworscy, jak i wybitni specjaliści: architekci, malarze, inżynierowie, rzemieślnicy. Kolejne fale osadników niemieckich przybywały do Warszawy w wieku XIX i na pocz. XX. Znaczna część warszawskich zakładów przemysłowych była zakładana przez osoby pochodzenia niemieckiego.

 

Mimo innego języka i obyczajów, a najczęściej również wyznania (luteranizm) zaskakująco szybko asymilowali się z Polakami. W Warszawie – inaczej niż w innych miastach – nie wykształciła się zorganizowana mniejszość niemiecka lojalna wobec zaborcy rosyjskiego. Co więcej – warszawskie rodziny o korzeniach niemieckich wspaniale zdały egzamin z lojalności w stosunku do Państwa Polskiego w okresie II wojny światowej.

 

Niemieckie pochodzenie mieli, m.in.:

 

  • kompozytor
    Józef Elsner (nauczyciel Fryderyka Chopina i dyrektor Teatru Narodowego),

  • Oskar Kolberg („ojciec polskiej etnografii”),
  • Samuel Bogumił Linde (autor „Słownika Języka Polskiego”),

  • architekci:
    Jakub Gay,
    Jan Kacper Heurich,
    Stefan Szyller,
    Szymon Bogumił Zug,
    Johann Christian Schuch,

  • malarze:
    Wojciech Gerson,
    Zygmunt Vogel,

  • fotograficy:
    Karol Beyer,
    Konrad Brandel

  • przemysłowcy:
    Wedlowie,
    Haberbuschowie,
    Schielowie,
    Klawowie,
    Gerlachowie,

  • księgarze
    Gebethner i Wolff etc.

 

 

TRASA:

 

  1. Kościół  Świętej Trójcy, Plac Małachowskiego 1
    Kościół wyznania ewangelicko-augsburskiego projektu Szymona Bogumiła Zuga został zbudowany w latach 1777-1779. Przez kilkadziesiąt lat był najwyższym budynkiem Warszawy. Działa do dziś.

  2. Kamienica Wedla, ul. Szpitalna 8
    Kamienica wzniesiona na polecenia Emila Wedla pod koniec XIX wieku. Zasłaniała fabrykę, która mieściła się w podwórzu. W kamienicy mieścił się sklep firmowy nazwany Staroświeckim. Sklep i kawiarnia, w zmienionej formie, działają do dziś.

  3. Towarzystwo Chemiczno-Farmaceutyczne d. Mgr Klawe” SA, ul. Karolkowa 22/24
    Powstała z niewielkiej apteki założonej przy pl. Św. Aleksandra przez farmaceutę Henryka Klawego, firma wybudowała w latach 20. XX w. wielką i nowoczesną fabrykę przy ul. Karolkowej. Firma zajmowała się produkcją rozmaitych medykamentów: lekarstw, szczepionek, surowic. Fabryka została odebrana właścicielom przez państwo ludowe - dziś na jej terenie mieszczą się Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa.

  4. Towarzystwo Akcyjne Zakładów Mechanicznych „Borman, Szwede i Spółka”, ul. Kolejowa 57
    Była jedną z największych fabryk metalurgicznych w Warszawie. Produkowała m.in. aparaturę cukrowniczą, petryfikacyjną i gorzelniczą, aparaty do uzdatniania wody oraz różnorodne zbiorniki do chemikaliów. Później w tym miejscu: Warszawska Spółka Budowy Parowozów, a po II wojnie światowej- Warszawskie Zakłady Urządzeń Pneumatycznych im. Ludwika Waryńskiego. Obecnie mieści się tu targowisko „Hala Polska”.

  5. Spółka Akcyjna Fabryk Metalowych p.f. „Norblin, Bracia Buch i T. Werner”,  ul. Żelazna 51/53
    Spółka dwóch szwagrów Ludwika Norblina i Teodora Wernera wykupiła w roku 1882 zakład platerniczy braci Buch mieszczący się przy ul. Żelaznej i wybudowała wielką fabrykę. Po wojnie znacjonalizowana. Dziś w zabudowaniach Norblina mieści się m.in. Muzeum Przemysłu, Muzeum Drukarstwa oraz teatr  „Scena Prezentacje”. Zabytkowy zespół wpisano do rejestru zabytków.

  6. Zjednoczone Browary Warszawskie p.f. „Haberbusch i Schiele” SA, ul. Wronia 45 (Grzybowska 58-70, Krochmalna 59)
    Założone w 1846 r. przez Konstanego Schiele, Henryka Klawego i Błażeja Haberbuscha. Po II wojnie zostały przekształcone w Zakłady Piwowarskie w Warszawie, następnie zaś w Browary Warszawskie „Królewskie” SA.

  7. Zakłady Ogrodnicze G. Urlich, ul. Pereca 21
    W 1805 roku na terenie ograniczonym ulicami Ceglaną, Żelazną, Prostą i Twardą powstały pierwsze na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej ogrody handlowe. Obecnie na miejscu dawnych ogrodów mieści się gmach Mennicy Państwowej.

  8. Towarzystwo  Akcyjne Fabryki Garbarskiej Temler i Szwede,  ul. Okopowa 78
    Garbarnia została założona  w 1839 r. przez Jana Temlera. W drugiej poł. XIX w. była największą garbarnią w Królestwie Polskim – przetrwałe do dziś zabudowania stanowią jedyny wolski zespół budynków reprezentujący branżę garbarską.

  9. Cmentarz ewangelicko-augsburski, ul. Młynarska 54/56/58
    Został założony w roku 1792. Spoczywają tutaj m.in.: Emil Wedel, Jan Krystian Ulrich  i Konstanty Schiele, a także Wojciech Gerson,  Jan Chrystian Szuch, Zygmunt Vogel, Szymon Bogumił Zug.

 

 

Realizatorzy:

 

  • Gimnazjum nr 37 im. K. K. Baczyńskiego:
    Artur Truss
    Kacper Nasiadko
    Patryk Ślusarczyk

  • Gimnazjum nr 13 im. S. Staszica:
    Agata Holland
    Magda Furgał
    Danuta Niemirska
    Natalia Kicińska

  • XV LO im. N. Żmichowskiej:
    Natalia Rogozińska
    Marta Pietruczak
    Mariusz Gosk

  • XLI LO im. J. Lelewela:
    Julia Głowacka

  • IX LO im. K. Hoffmanowej:
    Maciej Kruszewski

  • Niepubliczne LO Szkoły Głównej Handlowej:
    Łukasz Wilk

 

Prowadząca grupę Magdalena Kociejko

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy